Tansiyon İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Tansiyon İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tansiyon İlaçları, tansiyon, dolaşım sistemindeki atardamarlar içerisindeki kanın damarlara yaptığı basınca denmektedir. Kan basıncı kanın kalpten pompalanmasına, damar çeperlerinin esnekliğine ve ara damarcıkların direncine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kan basıncı önce kasılma basıncı (Sistolik basınç) sonra gevşeme basıncı (Dialostik basınç)'tır. Kalbin kasılması sırasında büyük tansiyon, gevşemesi sırasında küçük tansiyon dediğimiz olay gerçekleşir. Tansiyonun gevşemesi büyük tansiyon yükselirse kalbin beslenmesi yavaşlar. Erişkin bir insanın normal kan basıncı değerleri 120/80 mmHg'dir. Fakat kan basıncı yaş ile artış gösterebilir. 50 yaşın üzerinde erişkin bir insanın kan basıncı değeri 130/90mmHg normal olarak değerlendirilmektedir. Kan basıncını yaş ile yükselmesinin nedeni damarların esnekliğinin azalması, fiziksel aktivite de azalma, duygusal stresin artması olabilmektedir.

Antihipertansif de denilen hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Yaklaşık olarak ülkemizde 3 yetişkinden 1'inde hipertansiyon görülmektedir. Yüksek tansiyon felç, inme, ani kalp krizi, kalp yetmezliği gibi çok ciddi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Diyabetli hastalarda yüksek tansiyon sık görülebilmektedir. Ayrıca yüksek tansiyon şeker hastalığı ile görülen böbrek yetmezliği, görme bozuklukları gibi rahatsızlıkların gelişimini hızlandırmaktadır. Yüksek tansiyon ilaçları damarlarının büzülmesini, daralmasını önleyerek kan basıncını düşürürler.

Tansiyon İlaçları, idrar söktürücü olan diüretikler böbrekte idrar oluşumunu arttırarak vücudun sıvı ve sodyum mineralleri atmasına yardımcı olurlar. Sıvı hacminde düşme kan damarlarının genişlemesine, kan akımının artmasına ve kanın damarlara uyguladığı basıncın azalmasına neden olmaktadır. Diüretik grubu tansiyon düşürücüler, lup diüretikleri, potasyum tutucular, tiyazid diüretiklerdir.

Alfa blokerler, damarlardaki düz kasların gevşemesiyle beraber kalpteki alfa reseptörlere bazı kimyasalların bağlanmasını bloke ederek kalbin iş yükünü hafifleterek tansiyonun düşmesine sebep vermektedir.

Beta blokerler, kalpteki beta reseptörlere bağlanan kimyasalları serbestleştiren sempatik sinir sisteminin bazı etkilerini bloke ederek kalbin iş yükünü azaltarak tansiyonu düşürür.

Vazodilatörler, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak damar duvarlarına karşı kanın basıncını azaltan ilaç grubudur. Vazodilatörler, ace inhibitörleri, anjiyotensin 2 reseptör blokerleri, kalsiyum kanal blokerleri, santral adrenerjik inhibitörleridir. Yüksek tansiyon tedavisine başlarken hangi ilaç grubu ile başlanması gerektiği ile ilgili herhangi bir kural yoktur. Yüksek kan basıncının tedavisinde değişik tansiyon düşürücü ilaçların hemen hemen hepsinin aynı etkiyi gösterdiği bilinmektedir. Hastanın hangi hipertansif ilaç kullanılacağına doktor karar vermektedir. Bazı durumlarda her iki tansiyon düşürücü ilaç bir arada kullanılabilir. Kombinasyon ilaçlarda bulunmaktadır.

Tansiyon İlaçlarının yan etkileri nelerdir?
 • Alerjik reaksiyon
 • Düşük kan basıncı
 • Aritmi
 • Çarpıntılar
 • Baş dönmesi veya göz kararması
 • Bayılma
 • Baş ağrısı
 • Uyuklama, güçsüzlük yorgunluk
 • Anormal kanama
 • Eklem veya bel ağrısı
 • Karında rahatsızlık bulantı, kusma
 • İktidarsızlık
 • Depresyon
 • Kabızlık

Tansiyon İlaçları Yorumları

soru

Cemile

31 Mayıs 2024 Cuma

Benim anemin tansiyonu gunune iki defadir cikyo dedavi aldi iki defadir ama hic faydasi yok anem cok rahatsiz olyor bas donmesi bulanti bas agrisi goz kaymasi neden oyle olyor anlamiyoruz ne yapacamizi bilmiyoeuz yardimci olunuz lutfen

Cevap yaz
cevap

Dildar

31 Mayıs 2024 Cuma

Cemile hanım iyi günler. Annenize Allahtan acil şifalar diliyoruz. Tansiyon yükselmesi birçok nedenden dolayı oluşmaktadır. Kişinin tuzlu yemesi, sıcak havalar, stres ve daha birçok neden.. Annenizin en kısa zamanda doktora gidip tavsiye edilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanması gerekmektedir. Tekrar iyi günler dileriz

soru

Atila

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Annem yüksek tansiyon hastası bu aralar aşırı halsizlik ve sürekli uyuma isteği var bundan dolayı yardımcı vitamin ilacı kullanmak istiyoruz pharmaton kullansak sorun olur mu

Cevap yaz
cevap

Azra

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba, tansiyon hastası olan insanlar da vitamin ve benzeri ilaçlar kişi de yan etki yaparak daha kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu sebepten dolayı doktora başvurmalısınız ve halsizlik uyku isteği gibi şikayetlerinizi de söylemelisiniz. Bu durumun ortaya çıkma sebebi öğrenilir ve ona göre tedavi ile ilaç tedavisine başlanmalıdır geçmiş olsun..

cevap

Canan Kaba

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Atilla bey pharmaton halsizlik ve uyuma isteğini azaltıcı etkiler içermekte. Ancak yüksek tansiyon hastaları ilaç kullanırken kesinlikle uzman hekim görüşü almalıdır. Bilinçsiz olarak alınan ilaçlar ciddi sağlık problemlerini yanında getirebilir. Size tavsiyem tahlil ve sonuçlar sonrasında doktorunuzun belirttiği tedavileri riayet etmenizdir.

soru

turan

15 Nisan 2024 Pazartesi

tansiyon hapi kotu bana iyi gelmiyor perindorp 4 ,1.25mg

Cevap yaz
cevap

Admin

15 Nisan 2024 Pazartesi

Tansiyon ilaçları herkes için farklı etkiler gösterebilir, bu yüzden doktor önerisi olmadan ilaç almak kesinlikle tavsiye edilmez. Eğer size verilen ilaç size iyi gelmiyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Sağlık problemlerinizle ilgili olarak doktorunuzla iletişimde kalmak ve onun önerilerine uymak sağlığınız açısından önemlidir. Lütfen doktorunuza danışmadan ilaç dozunu değiştirmeyin veya ilacı bırakmayın. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tansiyon Nedir?

Tansiyon Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tuzlu Ayran Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tuzlu Ayran Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tansiyon Dengeleyici Besinler

Tansiyon Dengeleyici Besinler

Tansiyon Nasıl Dengelenir?

Tansiyon Nasıl Dengelenir?

Normal Tansiyon Kaç Olmalı?

Normal Tansiyon Kaç Olmalı?

Göz Tansiyonu Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Göz Tansiyonu Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Küçük Tansiyon Kaç Olmalı?

Küçük Tansiyon Kaç Olmalı?

Güncel

Hiper Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Hiper Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Tansiyonu Bitkisel Tedavi

Göz Tansiyonu Bitkisel Tedavi