Akciğer Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Akciğer Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Tansiyonu, Tansiyon denildiğinde akla gelen atardamarlar da oluşan kan basıncıdır. Sol karıncığın aorta attığı kanın oluşturduğu bu basınç arttığında yüksek tansiyon, tıbbi ismiyle hipertansiyondan bahsedilir. Oysa, bir başka yüksek tansiyon daha mevcuttur. Vücuttan geriye dönen oksijenden fakir kanı akciğerlere ulaştıran damarlardaki kan basıncı artarsa buna akciğer yüksek tansiyonu, tıbbi ismiyle pulmoner hipertansiyon ismi verilir.

Akciğere giden damarlardaki basınç atardamarlarda bulunanın ancak dörtte bir kadardır. Ölçülmesi kolay bir iş değildir. Akciğere giden damarlar ya da dallarının hiçbiri deriye yakın bulunmadığı için basınçları dışarıdan ölçülemez. Kesin ölçüm için kasıkta bulunan veya boyundaki bir toplardamara sokulan ince bir boru ile (Katater) kalbin sağ odalarından geçirilip akciğerlere kadar gönderilir. Bu yöntem ancak çok gerekli durumlarda kullanılır. Bu yöntem yerine, onun kadar hassas olmasa da kalbin ultrasonla muayenesi (Eko) esnasında elde edilen ölçümlere dayanarak akciğerdeki basınç tahmin edilebilir.

Halsiz bırakmaya ve çabuk yorulma sebep olur. Akciğer damarlarında bulunan basıncın yükselmesi, birleşik kaplarda bulunduğu gibi toplardamar ağıyla tüm vücudu etkileyip birbiriyle ilgisiz gibi gözüken birkaç soruna sebep olur. Normalde sağ karıncık oksijen yönünden fakir olan kanı akciğere gönderdiğinde düşük bir basınca karşı çalışmaya alışmıştır.

Akciğerlerde bulunan bu basınç arttıkça sağ karıncığın duvarı bir haltercinin kolunun kalınlaşması şeklinde kalınlaşarak basınçla baş etmeye çalışır ve bir süre sonra yorularak, genişler. Kalbin sağ üst ve alt odaları arasında bulunan kapak tam kapanamaz duruma gelir. Kanın bir kısmı akciğerlere ulaşacağına geriye, sağ kulakçığa gitmeye başlar, bu odacıkta bulunan basınç artar. Artan basınç, kanı kalbe geri ulaştıran damarlara yansır. Dirençle karşılaşan kan organlarda birikmeye başlar. Doktor muayeneye gidildiğinde karaciğerin büyüdüğünü, bacakların şiştiğini, ağır durumlarda karnın şiştiğini kolay bir şekilde anlar. Başka organlar da şişer fakat muayene yaparak anlamak kolay değildir.

Hem kanın kalbe geri gidişinin güçleştiği hem de her kalp attığında sağ karıncıkta bulunan kanın bir kısmı ileriye doğru gideceğine geriye doğru gittiği için akciğerlere ulaşan kan azalır. Bu da akciğerlerde oksijen ile dolup sol karıncık ile vücuda atılacak kanı azaltır. Dokulara ihtiyaç duyduğundan daha az kan ve bu sebeple daha az oksijen ulaştığı için halsizlik, bitkinlik, çabuk yorulma gibi şikâyetler meydana gelir.

Akciğerlerdeki basıncın yükselme sebebi?

Akciğerlere atılan kan, bir ağacın gövdesinden giderek küçülen dallara ve sonunda yapraklara gider gibi hava keseciklerin etrafını saran kılcal damarlara ulaşır. Burada oksijenle dolmasının ardından akciğer toplardamarları ile kalbin sol üst odası sol kulakçığa, arasındaki kapaktan gidip sol karıncığa, oradan da aorta atılıp tüm vücuda yayılır. Akan kan bu uzun yolun herhangi bir bölgesinde bir engelle karşılaşırsa basınç artar.

1 Bebeğin kalbi delikse

Kalbinde delikle doğan bebeklerde kan kalbin sol tarafından sağ tarafına geçer. Kalp bu şekil attığında akciğere normal olandan gitmesi gerekenden daha çok kan gider. Bu durumla uğraşmak zorunda kalan akciğer damarları ağır ağır duvarlarını kalınlaştırır. Zamanla bu kalınlık o derece artar ki kan akımını engelleyerek, basıncı arttırır. Kaş yapayım derken göz çıkarmaya benzer bu durumu önlemek için kalpteki delik hastalık ilerlemeden kapatılmalıdır.

2 Kalp zayıflaması

Sol karıncık gücünün azalması ve kasılması azalırsa pompalaması gerekli kanın hepsi vücuda atılamaz, geride kan birikir. Bu da yeni oluşacak kana engel olur, basınç yükselmeye başlar. Kalp krizi ya da kalp kası hastalıkları neticesinde meydana gelen kalp yetersizliğinde sık gözüken akciğer yüksek tansiyonu bu şekilde meydana gelebilir. Kalp yetersizliği tedavisi bir ölçüde de olsa basıncı düşürür.

Akciğer Tansiyonu Yorumları

soru

kezban

03 Haziran 2024 Pazartesi

2. derece akciğer tansiyonuna ne iyi gelir tedavisi varmıdır

Cevap yaz
cevap

Admin

03 Haziran 2024 Pazartesi

Pulmoner hipertansiyon (PH) veya akciğer tansiyonu, akciğerlerdeki kan damarlarında yüksek tansiyonun olması durumudur. 2. derece pulmoner hipertansiyon, hafif ila orta şiddette bir durumu temsil eder. Bu durumda tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri, semptomları yönetmek ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için önemlidir.

Pulmoner Hipertansiyon Tedavi Yöntemleri

İlaç Tedavisi:

Vazodilatörler: Pulmoner arterleri genişleterek kan akışını artırır ve tansiyonu düşürür. Örnekler: Prostanoidler, endotelin reseptör antagonistleri, fosfodiesteraz-5 inhibitörleri.

Diüretikler: Vücutta biriken fazla sıvıyı atarak kalbin yükünü azaltır.

Antikoagülanlar: Kanın pıhtılaşmasını önler ve akciğerlerdeki kan akışını iyileştirir.

Oksijen Tedavisi: Düşük oksijen seviyelerini yükselterek solunum ve dolaşım fonksiyonlarını destekler.

Digoksin: Kalbin pompalama gücünü artırarak kan dolaşımını iyileştirir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri:

Düzenli Egzersiz: Hafif ve düzenli egzersiz, kalp ve akciğer kapasitesini artırabilir. Ancak, egzersiz programı doktor gözetiminde olmalıdır.

Düşük Sodyum Diyeti: Tuz alımını sınırlamak, vücutta sıvı tutulmasını azaltarak kalbin iş yükünü hafifletebilir.

Sağlıklı Beslenme: Dengeli ve besleyici bir diyet, genel sağlığı ve enerji seviyelerini destekler.

Stresi Azaltmak: Stres yönetimi teknikleri, genel sağlığı ve refahı iyileştirir.

Cerrahi Müdahaleler:

Septostomi: Sağ ve sol kalp odacıkları arasında bir delik açarak kan akışını iyileştirir. Genellikle diğer tedavi yöntemleri etkisiz kaldığında kullanılır.

Akciğer veya Kalp-Akciğer Nakli: Ciddi ve ileri düzeydeki pulmoner hipertansiyon vakalarında son çare olarak düşünülebilir.

Pulmoner Hipertansiyonun Yönetimi

Düzenli Takip: Doktor kontrolleri ve testlerle hastalığın ilerleyişi izlenir.

Enfeksiyonlardan Korunma: Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için grip ve zatürre aşıları gibi aşılar yapılmalıdır.

İlaçların Düzenli Kullanımı: Doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak ve doğru dozlarda alınmalıdır.

Pulmoner hipertansiyon tedavisinde amaç, semptomları hafifletmek, yaşam kalitesini artırmak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktır. Bu nedenle, doğru tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte, doktorunuzla sürekli iletişim halinde olmanız önemlidir. Her bireyin durumu farklı olduğu için, tedavi planı kişiye özel olarak belirlenir.

soru

yaşar şahin

07 Mayıs 2024 Salı

akçiğer tansiyonuna he ıyı gelir bitkilerin faydası olurmu

Cevap yaz
cevap

Admin

07 Mayıs 2024 Salı

bazı bitkilerin genel olarak solunum ve dolaşım sistemlerine destek olabileceği bilinmektedir. Örneğin, ada çayı, adaçayı, zencefil, zerdeçal gibi bitkilerin anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri olduğu bilinmektedir ve bu da genel sağlık için faydalı olabilir.

soru

özlem yılmaz

24 Nisan 2024 Çarşamba

mrb yeni doğum yaptım bebegimde diyafram hernisi tehsisi konuldu bebeğimin ameliyat olması mecburi idi diyaframdaki delikten bagirsaklar gecmiş ve akciğere ukaşmış bu yüzden akciğerlerinin sol taraftaki akciğeri gelişmemiş ve kalbinde 2 tane delik varmış ve bebeğimde akciğer tansiyonuda var bunun ilaç tedavisini hastane suan uyguluyor fakat cok iç acıcı seyler söylemiyor doktorlar akciğer tansiyonu için 3 ilaç kullaıyorduk ikiye düşürdük ve birininde dozunu düşürdük dedi tekrar 2 gündür farklı bir tane ilaç ceriyolar akciğer tansiyononu tedavisi varmıdır iyi günler

Cevap yaz
cevap

Admin

24 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba,

Öncelikle zor bir durumdan geçtiğinizi anılıyorum ve size sabır diliyorum. Bebeğinizin durumu çok hassas ve özel bir tıbbi çalışma gerektiriyor. Diyafram hernisi ve akciğer tansiyonu gibi problemler ciddi ve dikkatli bir tedavi gerektirir. Öncelikle, bebeğinizin tedavisi konusunda uzman doktorların tavsiyelerini ve önerilerini dikkate almanız önemlidir. Akciğer tansiyonu tedavisi mümkündür ancak bu tedavi süreci kişiden kişiye değişebilir ve zaman alabilir. Ümidinizi kaybetmeyin ve doktorlarınızla yakın temas halinde kalın. Size ve bebeğinize en iyi dileklerimi gönderiyorum.

Sevgilerle,

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tansiyon Kaç Olmalı?

Tansiyon Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Tansiyonu Bitkisel Tedavi

Göz Tansiyonu Bitkisel Tedavi

Bebeklerde Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Normal Tansiyon Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Normal Tansiyon Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Tansiyon Düşüren İçecekler Tarifi ve Malzemeleri

Tansiyon Düşüren İçecekler Tarifi ve Malzemeleri

8 5 Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

8 5 Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Normal Tansiyon Kaç Olmalı?

Normal Tansiyon Kaç Olmalı?

Güncel

Tansiyon Nedir?

Tansiyon Nedir?

Güncel

Yaşa Göre Tansiyon Kaç Olmalı?

Yaşa Göre Tansiyon Kaç Olmalı?