tansiyon.gen.tr https://www.tansiyon.gen.tr Tansiyon, Tansiyon Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, tansiyon.gen.tr Tue, 15 Sep 2015 00:00:00 +0000 Mon, 24 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Tansiyon Yüksekliğine Ne İyi Gelir https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-yuksekligine-ne-iyi-gelir.html Mon, 08 Oct 2018 06:53:40 +0000 Tansiyon yüksekliğine ne iyi gelir, yüksek tansiyon kronik olarak kişinin kan basıncının yüksek olması durumudur. Sağlıklı bir bireyde normal tansiyon değerleri, büyük;14, küçük;9 değerlerinde olmalıdır. Bu de Tansiyon yüksekliğine ne iyi gelir, yüksek tansiyon kronik olarak kişinin kan basıncının yüksek olması durumudur. Sağlıklı bir bireyde normal tansiyon değerleri, büyük;14, küçük;9 değerlerinde olmalıdır. Bu değerlerin üzerine çıkan değerler yüksek tansiyon olarak nitelendirilmektedir. Tansiyonun yüksekliğine, kalıtım ile birlikte diyabet, obezite, beslenme ve yaşam tarzı, hareketsizlik, stres ve üzüntü neden olmaktadır. Yüksek tansiyon bir çok rahatsızlığa neden olabilen tehlikeli bir durumdur.

Tansiyon yüksekliğine ne iyi gelir ve neler yapılabilir

Bir kişinin tansiyonu yüksek olduğu zaman, özellikle ense ve baş bölgesinde yoğun bir ağrı ve ağırlık, uyuşma, karıncalanma hissi, nefes alıp vermede güçlük, şiddetli baş dönmesi, gözlerde bulanıklık, burunda kanama ve düzensiz kalp atışları meydana gelir. Bu şikayetleri sık sık yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden mutlaka doktora başvurmaları gerekir. Doktorunuz bu duruma uygun miktar ve dozdaki ilacı size sürekli kullanmanız için verecektir. İlacınızı düzenli olarak kullanmadan diğer basit yöntemleri denemeniz geri dönülmesi imkansız durumlar yaratabilir.Fakat beklenmedik anda gelişen yüksek tansiyon durumlarında size önereceğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler ilk yardım için kullanabileceğiniz uygulamalardır.       

 • Soğuk su uygulaması yüksek tansiyon için iyi ve basit bir ilk yardım yöntemidir. Eller, ayaklar ve dirseklere kadar kollar soğuk suyun altında bir müddet beklenerek yıkanmalıdır. Soğuk su yüksek olan tansiyonu en az 1-2 derece düşürmektedir. Soğuk su uygulamasında normal musluk suyu kullanılması yeterli olacaktır.
 • Tansiyon yüksek olduğu zaman uygulanan limon da çok işe yaramaktadır. Tansiyonunuz yükseldiğinde hemen yarım limon suyunu bir bardak içme suyuna ilave ederek içerseniz tansiyonu dengeleyecektir.
 • Ayran ve yoğurt ta tansiyon yüksekliği şikayetinde kullanılan uygulamalardandır. Yalnız burada mutlaka dikkat edilmesi gereken şey gerek ayran gerekse yoğurt kesinlikle tuz içermemelidir.
 • Yüksek tansiyon şikayeti olan kişilerin her gün bir bardak nar suyu tüketmeleri önerilmektedir. Nar suyu yüksek tansiyonu düşürerek normal değerlere inmesini sağlamaktadır.
 • Genellikle halk arasında yanlış bilinen bir durum vardır. Sarımsak yutulduğu zaman tansiyonun düştüğüne dair. Fakat sarımsak yüksek tansiyonu düşürmez sarımsak ve soğan sadece tansiyonun yükselmesini engelleyerek normal kalmasını sağlar. Bundan dolayı günlük olarak soğan ve sarımsak tüketilmesi gerekir.
 • Baharat olarak kullandığımız kekik,  geçici olarak yükselen tansiyon için çok etkilidir.
 • Sebze yemekleri zeytinyağı ve bitkisel yağlar ile hazırlanarak tüketilirse tansiyonun düşmesi için çok faydalıdır.
 • İçeriğinde potasyum, magnezyum olan ve posa içeren besinler tansiyonu düşürmektedir. Kavun, kurutulmuş kayısı, karpuz, avokado, incir, kuru üzüm, fasulye, patates ve domates gibi besimler yüksek tansiyonu düşürmek ve dengelemek için ideal besinlerdir.
]]>
Hamilelikte Tansiyon Yükselmesi https://www.tansiyon.gen.tr/hamilelikte-tansiyon-yukselmesi.html Mon, 08 Oct 2018 19:57:03 +0000 Hamilelikte tansiyon yükselmesi; asla ihmal edilmemesi gereken bir sağlık problemidir. Özellikle ileri yaş hamileliklerde oldukça yaygınlaşan bu durum ile mücadele edebilmek için ise erken tanı çok önemelidir. Tansiyon kan ba Hamilelikte tansiyon yükselmesi; asla ihmal edilmemesi gereken bir sağlık problemidir. Özellikle ileri yaş hamileliklerde oldukça yaygınlaşan bu durum ile mücadele edebilmek için ise erken tanı çok önemelidir. Tansiyon kan basıncına bağlı olarak yükselme eğilimi gösterir ve tansiyonun yükselmesinin altında yatan birçok sebep bulunmaktadır. Bu nedenle yüksek tansiyonun tedavi edilebilmesi için bu nedenlerin tespiti büyük önem taşımaktadır. Böylece altında yatan nedenler tedavi edildiğinde ya da en azından kontrol altına alınabildiğinde artık gebeler için risk oluşumu daha da azalmaktadır. Gebelikte tansiyon yüksekliği sadece annenin beden sağlığı için kontrol altında tutulmaz. Çünkü tansiyon yüksekliği anne karındaki ceninin de sağlığını tehdit eden bir durumdur.

Hamilelikte tansiyon yükselmesinin altında yatan nedenler neler olabilir
 • Anne adayına henüz hamile kalmadan önce yüksek tansiyon teşhisi konulmuş olabilir. Bu durumda olan anne adayının hastalık öyküsü ile ilgili doktoruna mutlaka bilgi vermesi gerekmektedir.
 • Aşırı kilo ve obezite hastaları risk grubunda yer alır. Bu nedenle hamilelik boyunca belirli aralıklarla tansiyon ölçümlerinin yapılması ve bir çizelgede takip edilmesi gerekmektedir.
 • Bir kısım ilaçların yan etkisi,
 • Beslenme şeklinde yapılan büyük yanlışlıklar,
 • Kalıtsal yatkınlık,
 • Bazı hastalıkların belirtisi v.s.
Hamilelikte tansiyon yükselmesinin sonuçları nelerdir 
 • Tansiyon yükselmesi nedeniyle annenin hayatı başta olmak üzere sağlığı tehlikeye girer. Anne için en büyük risklerden bir tanesi beyin kanamasıdır. Bu durum sadece anne adayı için değil bebek için de çok ciddi bir tehlikedir. 
 • Bazı böbrek hastalıklarının yaşanması söz konusu olabilir. Bunların başında ise böbrek yetmezliği gelir. 
 • Kanın pıhtı atması sonucu bir kısım ciddi hastalıklar yaşanabilir.
 • Kalp yetmezliği gibi bazı kalp hastalıklarının tetikleyicisidir. 
 • Yanlış beslenme ve aşırı kilonun da eşlik etmesiyle karaciğerde yağlanma görülür.
 • Belki de bir anne için en ciddi risk bebeğini kaybetmektir. Tansiyonun çok yükselmesi durumunda aşırı basınca maruz kalan bebeğin oksijen yetersizliği nedeniyle kalbi durabilir. 
Hamilelikte tansiyon yükselmesi durumunda yapılması gerekenler nelerdir
 • Eğer tansiyon yükselmesi ilk kez başınıza gelmişse de mutlaka doktorunuzu bilgilendirin ve bir süre tansiyonunuzu her gün aynı saatte ölçtürün. 
 • Hamilelikte tansiyon yükselmesi için doktorunuzun yönlendirdiği klinikte muayene olun ve eğer tansiyon ilacı önerilirse tozuna uyarak düzenli kullanın. Ayrıca kontrollerinizi asla ihmal etmeyin. 
 • Tüm bunları yerine getirirken de yükseldiğinde biraz uzanın ve evde yalnız kalmamaya garet gösterin.
 • Mümkün olduğu kadar stres ve yorucu durumlardan uzak kalmaya çalışın.
 • Belenme şeklinizi revize edin ve tuz tüketimini de azaltın. Beslenme listenize iyi yıkanmış bol yeşillik ve limon ekleyin. 
]]>
Tansiyon Ölçme https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-olcme.html Tue, 09 Oct 2018 11:43:12 +0000 çok önemli bir makale bu, detay vererek bir çok başlık açarak yazınızTansiyon ölçme, tansiyonunu ölçeceğiniz kişinin son yarım saat içerisinde kahve, arkollü içece
çok önemli bir makale bu, detay vererek bir çok başlık açarak yazınız

Tansiyon ölçme,
tansiyonunu ölçeceğiniz kişinin son yarım saat içerisinde kahve, arkollü içecek, çay, kola yada sigara içmemiş olması ağır egzersizler yapmamış olması yada ölçümden önce de dinlenmiş olması gerekir. Kişinin kolu sıvanır. Tansiyon aletin kola sarılan kısmına manşon denir. Manşon kalple aynı hizada olacak şekilde sarılmalıdır. Manşon sarmanın püf noktası manşonu pompa veya göstergeye bağlayan iki hortumun kolun üzerinde kalacak şekilde sarılmasıdır. Manşon sarıldıktan sonra da steteskopunuzu kulağınıza takınız. Steteskopun sesleri alan kısmına da steteskopun diyaframı denilmektedir. Diyaframı bir yere çarpmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir kulağınızda etkilenebilmektedir. Diyaframı dirsek çukurunda gövdeye yakın tarafa yerleştirilmelidir. Çünkü dinleyeceğiniz brakial arter isimli damar tam bu hizadan geçmektedir. Burada da püf noktası söz konusu pompayı tutacağınız el değil diğer elinizle tansiyonu ölçtüğünüz kişinin dirseğini alttan desteklerken aynı eliniz baş parmağıyla da steteskopun diyaframını dirsek çukurunda muhafaza etmeniz gerekir. Diyafram manşonun altına sıkıştırılamaz bu şekilde de ölçümler hatalı sonuç vermektedir. Ayrıca hastanın kolunu muhakkak alttan desteklemek gerekmektedir. Çünkü hasta kolunu düşürmemek için kasarsa ölçüm hatalı olur.  Şimdi de manşonu şişirmeye başlayabilirsiniz. Buradaki amacımız manşon içerisindeki hava basıncının damarlar içerisindeki basıncı yenmesidir. Dolayısıyla ne bir nabız ne bir ses alabildiğimiz sessiz sahaya ulaşana kadar şişirilmektedir. Manşonu yaklaşık 180 mm hg'ya jadar şişirilmektedir. Bu basınç çoğu kimsede damarlardaki basıncı yenmeye yetmektedir. Eğer bu seviye de nabız atışına benzeyen hiç bir ses duymuyorsanız 30 mm hg kadar daha şişirip yine nabız atışı şeklinde hiçbir ses duymadığınızdan emin olmanız gerekmektedir.  Eğer hala nabız atışına benzer sesler alıyorsanız nabız sesleri kaybolana kadar şişirip yine 30 mm hg yukarısının sessiz olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekmektedir. Bazen de yanılgıya düşüldüğü için bu 30mm hg'lık kontrolün yapılmasında da faydası vardır. Şimdi yavaş bir şekilde havayı boşaltmaya başlayabilirsiniz. Gözünüz de basınç göstergesinde olması gerekmektedir. Saniye de 2 mm hızla basıncı düşürmeniz gerekir. Basınç düşerken nabız  atışlarını ilk duyduğunuz basınç değerini aklınızda tutmanız gerekmektedir. İşte bu basınç da sistolik basınç veya büyük tansiyon denilen bir basınçtır. Artık damar içerisin de kan akışı başlamış demektir. Basıncı düşürmeye devam ediniz.]]>
Tansiyon Hastalığı https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-hastaligi.html Wed, 10 Oct 2018 00:36:11 +0000 Tansiyon Hastalığı, Tansiyon kalbin bedene kanı dağıtmak için kullandığı güçtür. Sol kalbin kanı bedene atarken kullandığı güce birinci yada büyük tansiyon denir. Kalbin kan akımı bittikten sonra damarlarda meyda Tansiyon Hastalığı, Tansiyon kalbin bedene kanı dağıtmak için kullandığı güçtür. Sol kalbin kanı bedene atarken kullandığı güce birinci yada büyük tansiyon denir. Kalbin kan akımı bittikten sonra damarlarda meydana gelen durgun basınca da ikinci ya da küçük tansiyon denir. Kan basıncının normalden yüksek olmasına hipertansiyon denir. Normal kan basıncı 120/80’in altı olarak kabul edilmektedir. 140/90’ın üzeri hipertansiyon, aradaki değerler yüksek-normal olarak tanımlanır; izlenmesi, bazı durumlarda da tedavisi gerekli değerlerdir. Gizli tansiyon, belki bu grubu ifade etmek için uygundur. Tansiyonun yaşla birlikte görülme sıklığı artmaktadır.

Normal tansiyon değerleri: Tıpta, genel olarak her bünyenin farklı olduğunu bilmek gerekir. Bu sebeple her bireyin tansiyon ölçüm değerlerinin aynı olması beklenemez. Bu sebeple bir kişide tansiyonun yükselmiş veya düşmüş olduğundan bahsedebilmek için, herhangi bir şikayetinin veya hastalığının olmadığı zamanda tansiyonunun zaman zaman ölçülüp değerlerinin kaydedilmesi yararlıdır.

Yapılan uzun araştırmalar neticesi, yaşın artışıyla küçük değişmeler olmakla birlikte sistolik (büyük) tansiyon için 120-140, veya Türkiye'de yaygın söylendiği gibi 12-14 arası, diastolik (küçük) tansiyon için 7-9 arası olması halinde tansiyona bağlı olarak bir sağlık problemi riski doğmadığı belirlenmiştir.

Düşük tansiyon nedir: Tıp dilinde hipotansiyon olarak isimlendirilen düşük tansiyon, belirli bir düzeye kadar sorun oluşturmaz. Tam tersine normalin biraz altında olması kalp-damar rahatsızlıklarından uzak daha sağlıklı bir yaşam sürme sebebidir.

Düşük tansiyonun problem olduğu durum, sistolik tansiyonun çok uzun süreler için 70 mm den düşük kalması durumudur. Böyle durumlarda şok durumundan söz edilir.

Düşük tansiyonun en sık rastlanan biçimi ortostatik hipotansiyondur. Bireyin oturur veya yatar durumda iken normal seviyelerde olan tansiyonunun, ayağa kalkılınca düşmesi durumudur. Bu haldeyken bir süre için beyine daha az kan gideceği için geçici olarak denge ve şuur bozuklukları meydana gelir. Sıvı kayıpları esnasında daha sık görülen bu hal sıvı açığının kapatılmasına rağmen, sürüyorsa bir hekime başvurmak gereklidir.

Yüksek tansiyon nedir:
Hipertansiyon, kan dolaşımı için damarlarımızdaki kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Hipertansiyon, ülkemizde her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık problemidir. Tedavi edilmediğinde; kalp büyümesi, kalp yetmezliği, felç, damarlarda daralma, böbrek yetmezliği ve körlük gibi ciddi sorunlara sebep olur; bu sebeple mutlaka erken dönemde teşhis edilmelidir. Tansiyonunuz, 180/110 mmHg gibi çok yüksek düzeye çıkmadığı sürece kolay kolay herhangi bir belirti görülmez. Hipertansiyonun en sık rastlanan belirtileri; baş dönmesi, baş ağrısı, nefes darlığı, kalp ağrısı, kulak çınlaması,  çift ya da bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışlarıdır. 

Tansiyonun yüksekliği, küçük ve büyük tansiyonun ya da her ikisinin beraber yükselmesiyle ayrı ayrı tipler gösterir. Her ikisinin birlikte yükselmesine böbrek hastalıklarında ve nedeni bilinmeyen hipertansiyonda rastlanır. Küçük tansiyon normal olduğu halde, büyük tansiyonun yükselmesine çoğunlukla yaşlılarda rastlanılan damar sertliğinde, eforlardan, yemeklerden ve psişik yorgunluklardan sonra, bazı kalp hastalıklarında, zehirli guatr durumlarında rastlanır.

Hipertansiyonun ortaya çıkışını tetikleyen mekanizmalar: Büyük atardamar duvarlarının elastikiyetinin azalması ve sertleşmesi, çevresel atardamarların direncinin artması, ; kalbin dakikada pompaladığı kan miktarının, bedendeki kan hacminin ve kanın yoğunluğunun artması. Herhangi bir nedenle böbreklerden birine ya da her ikisine gelen kan miktarı azalınca, böbrekten renin adlı bir madde salgılanmakta ve bu da hipertansiyona sebebiyet vermektedir.

Tedavi: Tansiyon hastalığı olduğunda mutlaka bir uzmana müracaat edilmelidir.

]]>
Göz Tansiyonu Bitkisel Tedavi https://www.tansiyon.gen.tr/goz-tansiyonu-bitkisel-tedavi.html Wed, 10 Oct 2018 00:36:32 +0000 Göz Tansiyonu Bitkisel Tedavi, Göz tansiyonun hastalık adı glokomdur. Halk arasında bu hastalık karasu hastalığı olarak da bilinmektedir. Göz içindeki basıncın yükselip sinirlerin zarar görmesine verilen addır. Göz tansiyonu Göz Tansiyonu Bitkisel Tedavi, Göz tansiyonun hastalık adı glokomdur. Halk arasında bu hastalık karasu hastalığı olarak da bilinmektedir. Göz içindeki basıncın yükselip sinirlerin zarar görmesine verilen addır. Göz tansiyonu belirtisini hastalı ilerledikten çok sonre gösterir. Bu zaman içinde sinirler büyük oranda zarar görür ve bu nedenden dolayı tedavisi çok zor olan bir hastalıktır. 45 li yaşlarda ve bu yaş üstünde bu hastalık daha çok görülmektedir. 

Göz Tansiyonun Nedenleri,
 • Guatr hastalığı
 • Şeker hastalığı
 • Göz iltihaplanmaları
 • Göze alınan sert darbedir.
Göz tansiyonun belirtilerinin arasında, bulanık görme, uykudan kalkıldığı zaman şiddetli olan baş ağrıları, TV, bilgisayar, telefon gibi eşyalara bakıldığında gözde ve göz etrafında belirgin ağrılar, geceleri parlak olan cisimlerin parlaklıkların da dağılmalar gibi durumlardır. Göz tansiyonu normal bir kişide; 6- 21 aralarında olmalıdır. Gün içerisinde bu değişiklik gösterebilmektedir. 

Göz Tansiyonu (Glokom) Bitkisel Tedavi

Jaborandi, bir glokom ilacıdır. Güney Amerika ağacı olan jaboraandi ağacından elde edilir. Geçmiş yıllarda bu ağaç glokom hastalığı için çok sık kullanılmıştır. Günümüzde bu ağaçtan göz damlası elde edilmekte ve bu damla göz tansiyonuna iyi gelmektedir. Çok kısa sürede bu damla etkisini göstermektedir. 

C vitamini içeren sebze meyveler, Brüksel lahanası, biber çeşitleri, brokoli, maydanoz, guava, çilek, turunçgiller gibi C vitamini bakımından zengin olan sebze ve meyveler göz tansiyonuna iyi gelmektedir. 

Kaffir Patatesi, intraocular basıncını düşürür. Bu bitkiden göz damlası elde edilir ve çok kısa bir zamanda etkisini göstermektedir. 

Yabani mercanköşk, kurutularak çay olarak tüketildiğinde göz tansiyonuna iyi gelmektedir. Yabani mercanköşk iyi bir antioksidandır. 

Hercai menekşe, Göz tansiyonu olan kişilerin çok fazla kullandıkları bitkiler arasındadır. Yaprakları kurutulup çay olarak tüketildiğinde glokom rahatsızlığına iyi gelmektedir.

Yaban mersini, çok şifalı bir bitkidir. Bu bitki özellikle hemen hemen tüm göz rahatsızlığına iyi geldiği gibi glokom rahatsızlığına da iyi gelmektedir. 

Çoban çantası, bir bitki çayının içerisine eklenerek tüketilen bu çayda glokom rahatsızlığına iyi gelmektedir.
]]>
Bebeklerde Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/bebeklerde-tansiyon.html Wed, 10 Oct 2018 03:41:13 +0000 Bebeklerde tansiyon, yetişkinlerde görüldüğü kadar bebek ve çocuklarda da sık sık rastlanan bir hastalık türüdür. Yetişkinlerde görülen tansiyon insanlar tarafından daha ön plana çıktığı için bebek ve çocuklarda görü Bebeklerde tansiyon, yetişkinlerde görüldüğü kadar bebek ve çocuklarda da sık sık rastlanan bir hastalık türüdür. Yetişkinlerde görülen tansiyon insanlar tarafından daha ön plana çıktığı için bebek ve çocuklarda görülen tansiyon insanlar tarafından çok fazla görülmemektedir. Aslında bebeklerde ve çocuklarda görülen tansiyon daha tehlikelidir be bazı durumlara neden olabilmektedir. Bunun nedeni ise bebek bünyesinin çok zayıf olmasıdır. Bazen bebeklerde ve çocuklarda görülen tansiyon ölümcül tehlikelere neden olabilmektedir. Çok fazla karşılaşılmamış olsa da çok az görülebilmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda görülen tansiyon çok fazla görüldüğünde körlük ve böbrek yetmezliği gibi hastalılara, durumlara neden olmaktadır. Tansiyon ilerledikçe kalp yetmezliği gibi durumlara da neden olabilmektedir. Bu nedenden dolayı bebek ve çocuklarda görülen tansiyon önemsenmeli ve tedavi edilmelidir. 

Bebeklerde tansiyon hastalığının belirtileri

Bebeklerde görülen tansiyon bazen belirti göstermeden içten içe farklı durumlara neden olmaktadır. Gizli olan bu hastalığın erken teşhis edilmesi bir çok olumsuz sorunların ortadan kalkmasına neden olacaktır. Bebeklerde ve çocuklarda görülen tansiyonun en büyük belirtileri, kusma, mide bulantıları ve şiddetli baş ağrılarıdır. Doktor muayenesi sonucu en çok rastlanan belirtiler arasındadır. 

Bebeklerde göz tansiyonu,

Bebeklerde yetişkinlere göre daha az görülmüş olan göz tansiyonu her yaş grubunda görülen bir hastalıktır. Bazı kişilerde göz tansiyonu görme bozukluklarına neden olmaktadır. Bebeklerde görülen göz tansiyonu sonucu kan basıncı yükselir ve kan basıncının yükselmesiyle bir çok sorun meydana gelebilir. Bebeklerde bulunan göz tansiyonu genellikle farklı bir hastalıktan meydana gelebilmektedir. Bundan dolayı bebekleri iyi bir muayeneden geçirip kontrol etmek gerekmektedir. Detaylı yapılan bu muayene bir çok bebeğin veya çocuğun hayatını kurtarabilmektedir. Çocuklar için üretilmiş olan tansiyon aletleri ile bebeklerin tansiyonu ölçülmelidir. Yetişkinler için yapılmış olan tansiyon aletleri ile bebeklerin tansiyonu ölçülmemelidir bu durum tehlikelidir. Doğru sonuçlar elde etmek için uygun olan tansiyon aleti kullanılmalıdır. Bebeklerde görülen tansiyon doğuştan gelen bir durum olabilmektedir. Bu durum doğumsal sorunlardan meydana gelebilir. Bu yüzden tansiyonun nedeni iyi bir şekilde araştırılmalıdır. 
]]>
Göz Tansiyonu İlaçları https://www.tansiyon.gen.tr/goz-tansiyonu-ilaclari.html Wed, 10 Oct 2018 11:38:51 +0000 Göz Tansiyonu İlaçları, Göz tansiyonunu tamamen ortadan kaldırmak imkansız olup, göz tansiyonunun tedavisi yoktur ama göz tansiyonu sürekli kontrol altında tutulması gereklidir. Göz tansiyonu yaşayan hastalar için uygula Göz Tansiyonu İlaçları, Göz tansiyonunu tamamen ortadan kaldırmak imkansız olup, göz tansiyonunun tedavisi yoktur ama göz tansiyonu sürekli kontrol altında tutulması gereklidir. Göz tansiyonu yaşayan hastalar için uygulanan etkili tedavi şekillerinden biri göz tansiyonu ilaçlarıdır. Bu ilaçlardan en önemlisi de göz damlasıdır. Göz damlası kullanımından sonra gözün bir süre kapalı tutulması faydalı olur. Bu şekilde ilacın etkisi daha da arttırılır. Göz tansiyonu damlaları mutlaka doktorun hastaya önerdiği dozaj ve şekilde kullanılır. Şayet gözde batma veya yanma meydana gelirse endişelenmeye gerek yoktur. Batma veya yanma durumu, korkulacak bir durum değildir. Bu, kısa bir süre devam eder ve kendiliğinden geçer. Şayet göz tansiyonu için kullanılan göz damlaları, etkisiz kalırsa, tablet şeklinde olan ilaçlar kullanılabilir. Göz tansiyonu ilaçları kullanan hastalar, ilaçların kendilerinde meydana getirdiği yan etkileri doktorlarına mutlaka bildirmesi gerekir.

Göz Tansiyonu İçin Kullanılan Göz damlaları: 

 • Prostaglandinler: Doktorlar genel olarak açık açılı glokom tedavisi için prostaglandin reçete ederler. Bu damlalar gözdeki sıvı oluşumu ile basınç artışını azaltır. Latanoprost (Xalatan) ile bimatoprost (Lumigan) bu grupta yer alır. Göz kapağı derisinde hafif kızarıklık oluşması, gözlerde batma, iriste koyulaşma, bulanık görme yan etkileri arasında gösterilebilir.
 • Beta blokerler: Bu gruptaki ilaçlar göz içinde basınç ve sıvı üretimini düşürür. Örnek ilaçları içinde timolol (Betimol, Timoptic) ve betaksolol (Betoptic) bulunur. Nefes darlığı, düşük tansiyon, kalp hızında düşüş, iktidarsızlık ve yorgunluk yan etkileri olarak gösterilebilir. Beta blokerlerin solunum problemi yapması nedeniyle Akciğer veya kalp rahatsızlıkları olan hastalar için beta-bloker ilaçları tavsiye edilmiyor.
 • Alfa adrenerjikagonistler: Bu ilaçlar göz içinde sıvı üretimini azaltır ve gözden sıvı tahliyesini arttırır. Apraclonidine (Iopidine) ve brimonidin (Alphagan) bu grubun örnekleridir. Düzensiz kalp atışı, gözde şişkinlik, yüksek tansiyon, kızarıklık, yorgunluk, kaşıntı ve ağız kuruluğu muhtemel yan etkileridir.
 • Karbonik anhidraz inhibitörleri: Bu ilaçlar ender olarak kullanılır ancak gözde sıvı üretimini düşürebilir. En çok kullanılanları Dorzolamid (Trusopt) ve brinzolamid (AZOPT) el ve ayak parmağında karıncalanma, sık idrara çıkma olası yan etkileri olarak gösterilebilir.
 • Miyotik veya kolinerjik ajanlar: Gözden dışarı sıvı çıkışını artırır. bu gurubun ilaçları Pilokarpin (IsoptoCarpine) ve karbakolun (IsoptoKarbakol). Göz bebeğinde küçülme, görmede bulanıklık ya da loşluk ve miyopi yan etkileridir.
 • Kombine ilaçlar: Bazen doktorlar göz tansiyonu ilaçları olarak bir beta blokerla alfa adrenerjikagonist ilacı ya da bir beta bloker ve karbonik anhidraz inhibitörü benzeri kombine ilaç kullanımı önerebilir.

Göz Tansiyonu İçin Oral ilaçlar: Şayet göz damlaları, göz tansiyonunu istenilen değere getirmediyse, göz basıncını düşürmek amacıyla genel olarak karbonik anhidraz inhibitörü gibi ağızdan alınan ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar sık olarak idrara çıkma, depresyon, el ile ayak parmağında sızı, mide ağrısı ve böbrek taşı gibi yan etkileri görülebilir.

Göz Tansiyonu İçin Tedavi Araştırmaları: Göz tansiyonu ilaçları ve yeni tedavi seçenekleri için yeni çalışmalar devam etmektedir. Sürdürülen bu çalışmalar özellikle göz sinirlerinin hasar görmesini önleme üstüne yoğunlaşıyor.

]]>
Tansiyon Nasıl Dengelenir https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-nasil-dengelenir.html Wed, 10 Oct 2018 14:10:42 +0000 Tansiyon Nasıl Dengelenir, Yüksek tansiyon çoğunlukla sfigmomanometre denen tansiyon aletiyle ölçülür. Bu aletin şişebilen bir manşeti ve tıpkı termometre gibi cıvalı bir ölçeği vardır. Manşet kolunuzdaki kan akış Tansiyon Nasıl Dengelenir, Yüksek tansiyon çoğunlukla sfigmomanometre denen tansiyon aletiyle ölçülür. Bu aletin şişebilen bir manşeti ve tıpkı termometre gibi cıvalı bir ölçeği vardır. Manşet kolunuzdaki kan akışını kısıtlayacak biçimde pompalanıp şişirilir, ardından yavaşça serbest bırakılır. Tansiyonunuzu ölçen kişi nabzınızı dinlemek için bir stetoskop kullanacaktır. Tansiyonunuz, 180/110 mm Hg gibi çok yüksek düzeye varmadığı sürece normal durumlarda herhangi bir işaret vermez. Yüksek tansiyonun en çok rastlanan işaretleri; baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulakta çınlama, nefes darlığı, çift yada bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışlarıdır.  Yüksek tansiyon teşhisini koymak için kan basıncı ölçülürken; büyük tansiyon, normali = 130 mm Hg, küçük tansiyon, normali = 85 mm Hg olmak üzere iki değere bakılmalıdır. Yüksek tansiyon tanısı için bu değerlerden birinin yüksek olması yeterli. Yüksek tansiyon genelde herhangi bir işaret yada hemen müdahale edilmesi gereken bir sıkıntı yaratmaz fakat nadir de olsa inme gibi ciddi sorunlara sebep olduğu ve uzun sürede kalp-damar hastalıkları riski yarattığı için düşürülmesi ve normal düzeyde tutulması çok önemlidir. 

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür

Başınızı soğuk suyla yıkayın, soğuk su sinirleri uyarıp tansiyonun düşmesini sağlar. Eğer duş alacak kadar kendinizi iyi hissederseniz duş almanız daha yararlı olacaktır dikkat etmeniz gereken şey suyun çok soğuk olmamasıdır. Tansiyon düşürmede en bilindik yöntem Limonla tansiyonu düşürme tekniğidir. Bir bardak içine sıkacağınız yarım limonu sulandırıp içmeniz tansiyonunuzun düşmesine yardımcı olacaktır. Nar ve narın suyu tansiyonu düşürmenin yanında uzun süre tansiyonun dengeli olmasına da yardımcı olur. Greyfurt suyu da yine limonla aynı etkiyi gösterip tansiyonun düşmesini sağlar ancak ilaç kullanıyorsanız greyfurt suyu, düzenli alınan ilaçlarla etkileşime girip ciddi yan etkilere yol açabilmekte. Greyfurt suyu ile ilaç kullanırken doktor tavsiyesi dışına çıkılmamalıdır. Tansiyon düşürmede en çok  kullanılan yiyeceklerden birisi de sarımsaktır. limon nar gibi diğer besinlere göre daha hızlı tansiyon düşüşleri sağladığı bilinir. Hızlı tansiyon düşürme etkisi göstermektedir. Kekik de yine aynı şekilde iyi bir tansiyon düşürücüdür. Tuzsuz ayran ve yoğurtta yüksek tansiyon için hızlı tüketilebilecek besinler arasındadır ancak tuzsuz olmasına özellikle dikkat etmek gerekir. Tansiyonun çok fazla yükselmesi bazen ölüm ve felç gibi kötü sonuçlar doğurabiliyor, bu sebeple tansiyonun nasıl düşürüleceğini bilmek çok önemlidir.

Yüksek Tansiyonun Neden Olduğu Sorunlar

Yüksek tansiyon ihmale gelmez. Bu rahatsızlıktan kaynaklı komplikasyonlar diğer hastalıklara oranla daha fazla ölüme ve ağır sakatlıklara yol açabilir. Sürekli yüksek tansiyon kan damarlarınıza zarar verecektir, bu da beyninize giden kan beslemesinin bloke olması ya da damarların yırtılmasına sebep olabilir.  Yüksek tansiyon, daha fazla çalışıp vücudunuza kan pompalamak zorunda olduğundan kalbinize de zarar verecektir. Böbreklerinizdeki ince damarlara zarar verip gerektiği gibi çalışmalarını önleyebilir. 

]]>
Yüksek Tansiyon İlaçları https://www.tansiyon.gen.tr/yuksek-tansiyon-ilaclari.html Wed, 10 Oct 2018 15:57:12 +0000 Yüksek Tansiyon İlaçları: Yüksek tansiyon sürekli olarak anormal derecede atardamarlarda meydana gelen ve yüksek seviyede olan kan basıncıdır. Kalp atardamarlara kan pompaladıkça, her kalp atışında kasılma yüksekliğinde Yüksek Tansiyon İlaçları: Yüksek tansiyon sürekli olarak anormal derecede atardamarlarda meydana gelen ve yüksek seviyede olan kan basıncıdır. Kalp atardamarlara kan pompaladıkça, her kalp atışında kasılma yüksekliğinde sistolik basınç adı verilen bir doruk noktasına yükselir. Sonra kalp atışından, hemen önce ulaştığı diastolik basınç adı verilen bir alt seviyeye düşer. Diastolik basınç kalp atışları sırasında gidip gelen bir basınçtır. Devir içerisindeki değişikliklere ilave olarak fiziksel zorlama düzeyi, stres, anksiyet, duygusal değişiklikler, diğer etkenlerle beraber kan basıncı da sürekli değişim gösterir. Bundan dolayı, yalnızcca bir kez yapılan ölçümler fazla bir mana ifade etmez. Kan basıncının değişik vakitlerde dinlenme halinde kontrol edilmesi gerekir.

160 mmHg ya da daha fazla sistolik basınç ve 100 mmHg veya daha çok diastolik basınç durumları için genel olarak ilaç tedavisi tavsiye edilir. Yüksek tansiyon ilaçları atardamarların  büzülüp, daralmasını önleyerek kan basıncını düşürmeye yardım eder. 

Yüksek Tansiyon İlaç Tedavisi:

Yüksek tansiyon tedavisi için yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ile gerekli görüldüğü zaman ilaç tedavisini kapsar. Çoğu hafif olan hipertansiyon için kan basıncını normale düşürmek adına yemek alışkanlıklarını değiştirip, az yağlı besinler yeme, düzenli egzersiz, sigarayı bırakma ve gerekirse tuz ve alkol alımını azaltma yeterli olur. Bu değişiklikler başarılı olmazsa ilaç tedavisine geçilir. Hipertansiyon tedavisi üç esas ilaç tipi kullanılır:

Yüksek Tansiyon İçin Kullanılan İlaçlar: 

Antihipertansif denilen ve hipertansiyon tedavisi için kullanılan ilaçlar, yüksek tansiyonu  tedavi etmek amacıyla kullanılan ilaçlardır.

İdrar söktüren diüretikler böbrekte idrar oluşumunu arttırıp vücudun sıvı ve sodyum minerallerinin artmasına yardım eder. Sıvı hacminin düşmesi, kan damarlarının genişlemesi, kan akımının artması ve kanın damarlara uyguladığı basıncın düşmesine sebep neden olur. Diüretik grubu tansiyon düşürücü ilaçlar; potasyum tutucular, lup diüretikleri, tiyazid diüretik ilaçlardır.

Alfa bloker ilaçlar: damardaki düz kasların gevşemesi ile birlikte kalpteki alfa reseptörlere kimi kimyasalların bağlantısını bloke ederek, kalbin iş yükünü hafifletip tansiyonun düşmesine neden olur.  

Beta blokerler: kalpteki beta reseptörlere bağlanan kimyevileri serbest hale getiren sempatik sinir sisteminin kimi etkilerini bloke edip, kalbin yükünü azaltıp tansiyonu düşürür.

Vazodilatörler: kan damarını genişletir, damarın duvarlarına karşı kanın yaptığı basıncı azaltan ilaç grubu. Vazodilatörler, ace inhibitör, anjiyotensin 2 reseptör bloker, kalsiyum kanal bloker ve santral adrenerjik inhibitördür

Yüksek tansiyon ilaç tedavisine başlarken hangi ilaç grubuyla başlanması gerektiği ile alakalı herhangi bir şart yoktur. Yüksek kan basıncı tedavisi için birçok farklı tansiyon düşürücü ilaçların hemen hepsinin aynı tesiri gösterdiği de bilinir. Ancak hastanın hangi yüksek tansiyon ilacı kullanacağına doktor karar verir. Kimi durumlarda her iki tansiyon düşürücü ilaçta bir arada kullanılabilir. Bu konuda kombinasyon ilaçlarda bulunur. 

]]>
Tuzlu Ayran Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/tuzlu-ayran-tansiyon.html Wed, 10 Oct 2018 21:00:08 +0000 Tuzlu Ayran Tansiyon, Uzmanların belirttiği üzere tuzlu ayran tansiyon düşürülmesi konusunda sanıldığı kadar etkili olmadığı ortaya çıkmıştır. Halk arasında tuzlu ayran tansiyon açısından oldukça etk Tuzlu Ayran Tansiyon, Uzmanların belirttiği üzere tuzlu ayran tansiyon düşürülmesi konusunda sanıldığı kadar etkili olmadığı ortaya çıkmıştır. Halk arasında tuzlu ayran tansiyon açısından oldukça etkili olduğu zannedilip her tansiyonu düşen kimseler içirilmektedir. Oysaki bu durum yanlış bir bilgi olup dikkat edilmesi gerekir. Zira tansiyonu düşen kimseler için zor anların yaşanması söz konusu olabilir. Bu yüzden de kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmek oldukça zararlı olup hastanın zorlanmasına ve sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır.

Sıcak yaz günlerinde vazgeçilmez içecekler arasında yer alan tuzlu ayran serinletmek amacıyla sudan sonra en çok tüketilen içeceklerin başında gelmektedir. Bu yüzden firma sektöründe de ölçü ve ayarları değiştirilmektedir. Bunun en önemli sebebi insanlara daha faydalı olduğunu düşündürerek daha çok satış yapma imkanı sağlamaktadır. Bu yüzden de yapılan birçok reklam filmlerinde tuzlu ayran tansiyon arasındaki ilişki hakkında gerçek olmayan ya da eksik bilgiler verilmektedir. Tuzlu ayranın tansiyona iyi gelebilmesi için limon ile birlikte tüketilmesi gerekmektedir. Ancak bu sayede tansiyon açısından etkisini göstermesi söz konusu olabilir. Yalnızca tuzlu ayran tüketmek tansiyona pek bir fayda vermez.

Tansiyonu sadece tuzlu ayran içerek ya da tuzlu ayran ve limon karışımı yaparak geçiştirmemek gerekmektedir. Çünkü tansiyon birçok hastalığın göstergesi olabilir. Öncelikle yapılması gereken gün içerisinde çeşitli zamanlarda tansiyon ile ilgili bir sorun yaşanması halinde alanında uzman olan hekime başvurulması en uygun davranış olacaktır.

Tuzlu Ayran-Tansiyon İlişkisi

Tuzlu ayranın tansiyon üzerinde etkili olabilmesi için bazı ölçülere uyması gerekmektedir. Fakat şuan piyasada olan neredeyse tüm ürünler bu ölçü hakkında yeterli seviyede değildir. Piyasada ucuz fiyata satılan tuzlu ayranlar genellikle tuz oranı bakımından aşırı tuzlu ve yağlı olabilmektedir. Bu ve benzeri ürünler tansiyona yararlı olmak yerine zararlı etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden de tuzlu ayran almadan önce üzerinde yazan tuz ve yağ oranını muhakkak kontrol edilmesi gerekmektedir.

Tuzlu Ayran Tansiyon Riski

Ortalama bir insan günde 8-10 gram arasında tuz tüketmesi gerekir. Fakat tansiyonu düşen hastalar bir halk geleneği olarak tuzlu ayrana yöneldiği için gün içerisinde tüketmiş olduğu tuz miktarı 25-30 gram seviyelerine kadar çıkabilmektedir. Bu durum tek seferlik olduğu takdirde herhangi bir sıkıntı oluşturmamaktadır. Fakat belirli zamanlarda tekrar etmesi halinde birey üzerinde ciddi olumsuzluklar oluşmasına sebep olmaktadır.  Aşırı tuz oranı tansiyon üzerinde olumsuz etkileri olduğu gibi kemik erimesi, vücutta bitkinlik ve benzeri olumsuz özellik taşıyan hastalıkların oluşmasına sebep olduğu için pek önerilmemektedir.

]]>
Gebelikte Düşük Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/gebelikte-dusuk-tansiyon.html Wed, 10 Oct 2018 21:27:09 +0000 Gebelikte düşük tansiyon, özellikle ilk zamanlarda, olduğundan daha düşük görülür. Bu durumun temel sebebi gebelikte birlikte oluşan hormonlardaki değişmelerdir. Gebeliğin son aylarına doğru tansiyon normale dönmeye başl Gebelikte düşük tansiyon, özellikle ilk zamanlarda, olduğundan daha düşük görülür. Bu durumun temel sebebi gebelikte birlikte oluşan hormonlardaki değişmelerdir. Gebeliğin son aylarına doğru tansiyon normale dönmeye başlamaktadır. Gebelikte oluşan düşük tansiyon, yüksek tansiyon kadar tehlikeli durumlar oluşturmaz. Gebeliğin ilk aylarında meydana gelen bulantı ve kusmalar sebebiyle oluşan gebede halsizliğe,  beslenme düzensizliği, bitkinliğe ve tansiyon düşmesine sebep olur. Protein ağırlık ve fazla şekerli, yoğun karbonhidrat içermeyen bir beslenme şekli ile birlikte demir ve vitamin takviyesi tavsiye edilmektedir. Gebeliğin ilerleyen aylarında rahim büyümesi sonucunda, rahmin altından geçen büyük damarlara basınç yapmasıyla, bilhassa sırt üstü yatış pozisyonunda da tansiyon düşüklüğü görülmektedir.  Bu nedenle bilhassa 6. aydan sonra dinlenme pozisyonunun yan yatma şeklinde olması tavsiye edilmektedir. 

Gebelikte düşük tansiyon sebepleri

Gebelik süresince kalbin pompaladığı kan miktarının artması ve damarların direncinin düşmesi durumudur.  Kan basıncı en fazla gebeliğin 3. ve 7. aylar arasında ve anne sol tarafına yattığında düşmektedir. Dolaşım sistemi gebeliğin ilk 24. haftasında genişleyip ve bunun sonucunda tansiyonda düşüşe sebep olmaktadır. Hava sıcaklığı da tansiyon düşüklüğünün bir diğer nedenidir. Aşırı sıcak havada ter, tuz ve su kaybı sonucunda yaşanan tansiyon düşüklüğü için günlük sıvı tüketimine muhakkak karşılanması tavsiye edilir. Ayrıca sıcak havalarda damarların genişlemesi sonucu da tansiyon düşüklüğü görülebilir. Düşük riski taşıyan gebeliklerde, zaman zaman meydana gelen kanamalar da tansiyon düşmesine neden olabilir.

Gebelikte düşük tansiyon tedavisi

En basit haliyle baş dönmesi, halsizlik, göz kararması, uyku, yorgunluk ve yapabilir. Fakat ilerleyen aşamalarda zihin bulanıklığı, baygınlık, konuşulanları anlayamama gibi bazı durumlar görülmektedir. Gebenin, tansiyon düşüklüğünün hissedildiği vakitten itibaren yavaş hareket etmeleri, ani oturuş ve yatış şekli değişikliklerinden de uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Bayılma anında da kadının bacaklarının yukarı kaldırılarak yatırılması gerekiyor. Dolaşım sisteminin daha fazla oksijene ihtiyacı olması sebebiyle de gebenin bilhassa alışveriş merkezleri gibi kalabalığın yoğun ve havalandırmanın klima veya diğer cihazlarla yapıldığı ortamdan uzak durması, daha rahat ve oksijen bol olduğu ortamları tercih etmesi gerekiyor.

]]>
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir https://www.tansiyon.gen.tr/yuksek-tansiyona-ne-iyi-gelir.html Thu, 11 Oct 2018 17:26:16 +0000 Yüksek tansiyona ne iyi gelir, yüksek tansiyon yani yüksek kan basıncı toplumda önlenebilir rahatsızlıklardan biridir. Kalp ve damar hastalıklarını, beyin hastalıklarını tetikleyen, bu rahatsızlıkların oluşmasına uygun zemin Yüksek tansiyona ne iyi gelir, yüksek tansiyon yani yüksek kan basıncı toplumda önlenebilir rahatsızlıklardan biridir. Kalp ve damar hastalıklarını, beyin hastalıklarını tetikleyen, bu rahatsızlıkların oluşmasına uygun zemin hazırlayan yüksek tansiyon için alınabilecek en önemli önlem beslenmeye dikkat etmektir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme, tuz oranının azaltılması, kırmızı et, karbonhidrat, yağ tüketiminin sınırlandırılması beslenmenin temelini oluşturmalıdır. Çünkü fazla kilolu olmak tansiyon açısından önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle kan basıncının yükselmemesi için, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Yüksek tansiyona iyi gelen başka bir etkende düzenli egzersiz yapılmasıdır.

Yüksek tansiyona ne iyi gelir, beslenme düzeni nasıl olmalı

Meyve tüketimi arttırılmalı: Vitamin, mineral ve lif bakımından zengin olan meyveler yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kilo kontrolünüzü sağlayarak, sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar. Yüksek tansiyona iyi gelen meyveler arasında turunçgiller, çilek, kavun, muz, ananas, şeftali, mango çok faydalıdır. Ancak her meyveyi mevsiminde tüketmek gerekir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin hazır meyve sularını tüketmemesi gerekir.

Süt ve süt ürünleri tüketilmeli: Bu besinlerin içindeki kalsiyum damar sağlığının korunması için önemlidir. Bu nedenle kalsiyum oranı zengin olan süt, peynir, yoğurt gibi besinler her gün düzenli olarak tüketilmelidir. Böylece yüksek tansiyon riski azaltılabilir. Süt ve süt ürünlerinin yağ oranı az olanlarını tüketmekte önemlidir. Yağ oranı yüksek olursa, yüksek tansiyon açısından zararlı etkiler yapabilir.

Sebze tüketimi arttırılmalı: Sebzeler yüksek tansiyonu düşürmek için önemli bir besin kaynağıdır. İçeriğindeki lif oranı ve mineraller sağlığımız açısından önemlidir. Yüksek tansiyona iyi gelen, faydalı sebzeler arasında koyu yeşil yapraklı sebzeler ön plana çıkmaktadır. Bunların özellikle çiğ tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun yanında patates, domates, ıspanak, kabak, brokoli gibi sebzelerde düzenli tüketilmelidir.

Tam tahıl grubu: Lif zengini olan tahıllar kan basıncının yani tansiyonun düşürülmesinde önemli bir rol oynar. Beyaz rafine şeker, beyaz un tüketmek yerine, esmer un, tam tahıllı ürünler tüketilerek sağlıklı bir yaşam sürülebilir.

Kuru yemişler: Bu besin grubu belirli oranlarda tüketilirse, yüksek tansiyonu dengelemede etkili olur. Özellikle badem, fındık, ceviz gibi kuru yemişler kan basıncını dengeler. Bu vücudun günlük yağ ihtiyacını da karşılamaya yardımcı olur.

Baharat tüketimi: Baharatların aşırıya kaçmadan tüketilmesi yüksek tansiyona iyi gelir. Fazla tüketilen baharatlar yüksek tansiyona olumsuz etki yaparken, az tüketildiğinde sodyum ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.

Bitkisel yağlar tüketilmelidir: Beslenmede hayvansal yağlar yerine, daha sağlıklı olan bitkisel yağlar tüketilmelidir. Zeytinyağı, mısır özü yağı gibi yağlarla yiyecekler pişirilmelidir. Ayrıca doymuş yağlar yerine, doymamış yağlar tercih edilmelidir.

Yüksek tansiyona ne iyi gelir, hangi besinler tüketilmeli

Beslenme yüksek tansiyonun dengelenmesine önemli bir katkı yapar. Yüksek tansiyonu olan kişiler bazı besinleri tansiyonu düşürebilmek içinde kullanabilir. Bunlar arasında;

Limon: Damar dostu olan limon yüksek kan basıncını dengeler. İçeriğindeki C vitamini kalp sağlığına faydalıdır. Sabah yarı yarıya limon suyu ve suyla karıştırılmış suyu içmeniz kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur.

Karpuz çekirdekleri: Bu besin kan damarlarını genişletir. İçeriğindeki cucurbocitrin denilen bileşik, kan basıncını düşürür. Bunun için kurutulmuş karpuz çekirdeklerini yiyebilirsiniz. Ancak bunu uzun süre yemeniz sakıncalı olabilir.

Muz: Yükse]]> 8 5 Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/8-5-tansiyon.html Fri, 12 Oct 2018 07:44:39 +0000 8 5 tansiyon, Sağlıklı bir bireylerde kan basıncı 120/80 arasındadır. Kalp kasılarak kanı damarlara pompaladığı andaki basınç büyük kan basıncı, vücuttan dönen kanın kalbe döndüğü andaki  basınç ise küçük 8 5 tansiyon, Sağlıklı bir bireylerde kan basıncı 120/80 arasındadır. Kalp kasılarak kanı damarlara pompaladığı andaki basınç büyük kan basıncı, vücuttan dönen kanın kalbe döndüğü andaki  basınç ise küçük kan basıncı olarak isimlendirilir. Diyastol anında kan çoktan periferik damarlara ulaşmıştır.
Sistol 100'ün altı­na düştüğünde hi­potansiyon söz edilir. Hipotansiyon, kan dolaşımının, bedenin gereksinimi­ni karşılayamadığını gösterir. Birey ani pozisyon değişikliklerine sebep olan beden hareketleri neticesinde dokulara, özellikle beyne yeterli oksijen gitmez. Oksijensizliğe son derece duyarlı olan beyin bu halden çok etkilenir.

8/5 tansiyon nedenleri:

Düşük tansiyon bireyi rahatsız etmez veya önemsiz yakınmala­ra yol açar. Kan basıncının normalin al­tında olduğu kabul edilse de birey tü­müyle sağlıklıdır. Dokulara giden oksijen miktarının normal düzeyin altına düşmesi, özellikle beyin dokusunu etki­leyerek hipotansiyona has belirtile­rin ortaya çıkmasına sebep olur. Birey en çok, sabahları rahatsızlık çok duyar; çok sık esner, kendini yorgun ve isteksiz hisseder. Hafif hareketler bile çok güç gelir ve olağanüstü bir gayret gerektirir. Kızarma ve terlemenin yanı sı­ra, şiddetli baş ağrısı, soğuğa dayanıksızlık ve solgunluk görülür. Özel­likle yemeklerden son­ra dolaşımdaki kanın önemli bir bölümünün sindirim sisteminde yönelmesi neticesinde bey­ne giden oksijen miktarının azalması sebebiyle bastırılamayan bir uyku hali başlar. 
Hipotansiyonun yapısal bir özellik ol­duğu görüşü bir dereceye kadar doğrudur. Yapısal nitelikler dışında tan­siyon düşmesine yol açan önemli bir et­ken böbreküstü bezi dış kabuğundan salgılanan ve kan basıncını dü­zenleyen hormonların yetersizliğinde durumun düzeltilmesi için dışarıdan müdahale edilir.

İnsan bedeni, devamlı değişen dış koşullarına karsı iç dengesini sabit tutmaya ça­lışır. Örneğin otururken veya yatarken ayağa kalktığımızda bedendeki kan yer­çekiminin etkisiyle ayaklara doğru hareketlenir. Ayağa kalkınca kanın aşağı hücum etmesi ve bedenin üst yarısındaki kanın azalması, atardamar basıncının düşmesine ve yer çekimi etkisiyle kanın bacak­lar da göllenmesiyle bedenin öteki bö­lümlerinin kansız kalmasına sebep olur. Bu durumda bedenin üst yarısının, özellikle beynin kansız kalmasını önle­yecek bir mekanizma devreye girer. Küçük damarlar büzülerek kanın yerçe­kimi sebebiyle aşağıda birikmesini ön­ler.  Bu önlem yetersiz kalırsa birey ayağa kalkınca fenalaşır, terleme­ye başlar, rengi solar ve gözleri kararır.  Ayrıca halsizlik, baş dönmesi ve bazen bayılma da görülür. Baş­lıca sebep periferik  damarların büzülmesindeki yetersizlik neticesinde tansiyo­nun düşmesiyle beyne yeterli kan gidememesidir. Bu durum tehlikeli olmasa da önüne geçilemez. 

Bayılan ya da bayılmak üzere olan bireyi başı ayaklarından ve bedeninden daha aşağıya gelecek biçimde yatır­mak yeterlidir. Böylece birey kı­sa sürede toparlanır ve beyne yeterince kan gitmeye başlayınca kendine gelir. Hipotansiyonda görülen diğer bir bozukluk da Shy-Drager sendromudur. Yapılan çalışmalar bu belir­tilerin görüldüğü hastalarda beyin sapı, bazal gangliyonlar ve öbür merkez sinir sistemi yapılarında belirgin nöron kaybının olduğu anlaşılmıştır.

8/5 tansiyonun sonuçları: 

Hipotansiyon tehlikeli neticeler doğurmayan yapı­sal bozukluklardan kaynaklanır. Bu bireyler tansiyonları düşük olsa da sağ­lıklı kabul edilirler. İstatistiklerde tansiyonu düşük olanların, normal bireylerden daha uzun, tansiyonu yüksek olanlardansa çok daha uzun yaşadığını görülmektedir. Tansiyonun düşük ol­ması damarlan daha az yıpratmakta, orta yaşlarda kalp damar sistemi ilgili kanama, miyokart enfarktüsü, beyin trombozu, gibi hastalıklar çok az görülmektedir. Doğal olarak, bu nitelikler tansiyo­nu düşük olan her birey için geçerli değil­dir. Tansiyon düşüklüğü çoğu zaman başka bir hastalıkla kansızlık, difteri, tifo, zatürree gibi bulaşıcı hastalıklar, böbreküstü bezi hastalıkları, karaciğer hastalıkları v]]> Tansiyon Çeşitleri https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-cesitleri.html Sat, 13 Oct 2018 01:49:58 +0000 Tansiyon çeşitleri; Kan basıncına bağlı olarak durumunu belirleyen tansiyon çeşidi normal tansiyon, yüksek tansiyon ve düşük tansiyon olmak üzere üç adet tansiyon çeşitleri mevcuttur. Çoğunlukla karşılaşıla ansiyon çeşitleri; Kan basıncına bağlı olarak durumunu belirleyen tansiyon çeşidi normal tansiyon, yüksek tansiyon ve düşük tansiyon olmak üzere üç adet tansiyon çeşitleri mevcuttur. Çoğunlukla karşılaşılan tansiyon rahatsızlığı yüksek tansiyon ve düşük tansiyonun düşüklüğüdür. Bir kişinin tansiyonu hakkında bilgi verilebilmesi için hem yüksek hemde küçük tansiyonun birbirleriyle olan ilişkisine bakılması gereklidir.


Tansiyon çeşitleri

Normal tansiyon: kişilerin bünyeleri herkese göre farklılık gösterdiği için ilk önce bulun bilinmesi gereklidir. Bu sebepten dolayı herkesin tansiyon değerlerinin ölçümü aynı olmamaktadır. Bu sebepten kişiye tansiyonu hakkında bilgi verildiğinde düşmüş veya yükselmiş olduğundan bahsedebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar kişinin şikayeti veya hastalığın olmadığı zamanlarda tansiyonu ölçülüp alınan değerlerin bir köşeye not edilmesi gereklidir. Herkesin tansiyon değeri kişilerin bünyesine göre değiştiği doğrudur fakat genede normal olarak baz alınan tansiyon sınırlarını da ihmal edilmemesi gereklidir.

Tansiyon düşüklüğü ( hipotansiyon): 

Tansiyon çeşitlerinin arasında tansiyon düşüklüğünün diğer bir adı da hipotansiyon olarak geçmektedir. Genellikle az rastlanan bir durumdur. Birden oluşan tansiyon düşmeleri, akut kan kayıplarına neden olmuyor ise düşük tansiyonun şikayetine pek müdahale gerekmez. Yalnızca hafif olarak bünyeye tuz alımı düşük tansiyonu arttırabilmektedir.  Kişinin tuzlu ayran tüketmesi yeterli olmaktadır. Düşük  tansiyonda en sık görülen belirti kişide oluşan kısa süreli baş dönmeleridir. Yataktan ani kalkmalar ile veya ani hareketler yapıldığında kişide göz kararması,  baş dönmesi ve baygınlık görülür. Kişinin vücudundaki kan dolaşımı normal seviyeye gelinceye kadar baş dönmesi devam etmektedir.  Düşük tansiyonu olan hastalar anı hareketlerden kaçınması gerekmektedir. Ani gelişen tansiyon düşmesinde kişi sırtüstü yatırılarak ayakları yukarıya doğru kaldırılmalıdır. Bu sayede tansiyonun toparlanması sağlanmaktadır. Fakat şok, kan kaybı veya sıvı kaybında acil tıbbi yardım gereklidir. Tansiyon düşüklüğü yaşayan kişiler doktor yardımıyla bunun sebebini bulunarak, doğru tedavi uygulanmalıdır.

Yüksek tansiyon ( hipertansiyon): 

Diğer tansiyon çeşitlerinden biride yüksek tansiyon diğer bir adıda hipertansiyon olarak geçmektedir. Yüksek tansiyon tedavisi uygulanmaz ise tehlikeli rahatsızlık olarak bilinmektedir. Günümüzde bu rahatsızlık ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Birçok insanda bulunan bir hastalıktır. Hipertansiyon %95 insanlarda altta bir  hastalık olmaksızın oluşur. Bu tansiyona primer hipertansiyon denilmektedir.  Geri kalan %5 lik kısım ise tiroit bezi, salgı bezi, böbrek üstü bezi ve aort damarlarında oluşan darlık gibi nedenlerden kaynaklı oluşan seconder hipertansiyon olarak anılmaktadır. Primer tansiyonda ailesel faktörlerden kaynaklıdır. Genellikle sık görüldüğü yaş ortalaması 40-80 aralığındadır. Risk grubunda olan hastalar genelikle hafif kilolu, şeker metabolizması sorunlu olan bayanlardır. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olmadığı anlarda bile düzenli olarak en az yılda bir kezde olsa tansiyon ölçtürülmesi gereklidir.Tansiyon çeşitleri içerisinde tehlikeli olan yüksek tansiyon ihmal edilir ise beyin kanamaları ve kalp hastalıklarına sebep olmaktadır. Hasta tuzu azaltılmalı, aşırı sıcaktan, yorgunluktan ve ağır yemeklerden uzak durulmalıdır.
]]> Tansiyon Düşünce Ne İçilir https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-dusunce-ne-icilir.html Sat, 13 Oct 2018 12:51:51 +0000 Tansiyon düşünce ne içilir, sorusuna en güzel cevap tuzlu ayrandır. Tansiyon kan basıncına verilen isimdir. Kalp her kasılmasından sonra belli miktarda kanı damarlara pompalar. Bu arada da kan basıncı maksimun seviyeye ulaş Tansiyon düşünce ne içilir, sorusuna en güzel cevap tuzlu ayrandır. Tansiyon kan basıncına verilen isimdir. Kalp her kasılmasından sonra belli miktarda kanı damarlara pompalar. Bu arada da kan basıncı maksimun seviyeye ulaşır. Buna büyük tansiyon adı verilir. Kalbin iki kere kasılması arasında geçen süre içerisinde ise, kan basıncı minumum seviyeye düşer. Buna da küçük tansiyon adı verilir. Küçük tansiyon ile büyük tansiyon arasındaki farka da nabız basıncı denir. Tansiyonu etkileyen bir çok faktör vardır. Tansiyon düşmesi nabız değerlerinin normalin altına inmesi ile meydana gelir. Tansiyon düşünce ilk olarak içilmesi gereken şey ise tuzlu ayrandır. 

Tansiyon düşmesinin sebepleri nedir;   

Tansiyon, ateşli hastalıklar geçirirken, aşırı kan kaybından sonra, iç salgı bezi düzensizliklerden dolayı yada herhangi bir hastalıktan kurtulduktan sonra iyileşme döneminde düşer. Bazı bayanların ay başı durumlarında  yada  sıcak havada aşırı ter kaybının sonrasında yada agresif kişilerde de tansiyon düştüğü görülür. Sürekli olarak tansiyonun düşmesi ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bundan dolayı, tansiyon düşüklüğü tanı ve tedavi yöntemleri için doktorunuza danışıp kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Tansiyon düşmesinin belirtileri, 

Baş dönmesi, gözde kararmalar, aşırı halsizlik, kalp ritminde düzensizlik, yorgunluk, sürekli uyku hali, uyku düzensizliği ve görmede bozukluklar en sık görülen belirtiler arasındadır fakat bu belirtiler farklı sebeplerden kaynaklanacağı gibi akıllara ilk gelen tansiyon düşmesi olur. Sıkıntının ne olduğunu öğrenmenin en sağlıklı yolu ise tansiyon aleti ile ölçüm yapmak.  

Tansiyon düşünce ne içilir

Sodyum takviyesi: Düşük tansiyonunuzu ideal seviyeye çıkarmak için tansiyonun yükseltilmesi gerekmektedir. Bunun en faydalı yollarından bir tanesi de sodyum takviyesi uygulamaktır. Ani tansiyon düşmelerin de ise; tuzlu ayran hazırlayıp içmek bunun en pratik yoludur. Ayrıca farklı olarak şekerli suda hazırlanıp içilebilir. Her iki yol da tansiyon düşmesinde kullanılması doğru olur. B12 bulunduran besinler de tansiyon düşmesine iyi gelir. Bunlardan farklı olarak ıspanak, börülce ve ciğer gibi besinlerde asit takviyesine faydası olmakta ve düşük tansiyona iyi gelmektedir.

 İçerisinde magnezyum bulunduran gıdalar tüketmek: Ispanak, lahana,  badem, soya fasulyesi v.b magnezyum açısından zengin oldukları için  tansiyonu düşük olanlar için kullanılması önerilir.. Tansiyon düşmesine nelerin faydalı olacağını bilmek, nelerin içilmesi gerektiğini bilmek özellikle de geçici olan tansiyon düşüklüklerinde büyük yarar sağlayacaktır.
]]>
Tansiyon Hangi Koldan Ölçülür https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-hangi-koldan-olculur.html Sun, 14 Oct 2018 07:40:48 +0000 Tansiyon hangi koldan ölçülür, Tansiyonumuzu ölçerken amaç kolumuzdaki basıncı değil kalbimizdeki basıncı ölçmektir. Eğer daha önce hiç yaptırmadıysanız bir kereliğe mahsus tansiyonunuzu her iki kolunuzdan da ölçün. Sa Tansiyon hangi koldan ölçülür, Tansiyonumuzu ölçerken amaç kolumuzdaki basıncı değil kalbimizdeki basıncı ölçmektir. Eğer daha önce hiç yaptırmadıysanız bir kereliğe mahsus tansiyonunuzu her iki kolunuzdan da ölçün. Sağ kol ve Sol kol arasında bir fark yok ise bundan sonraki ölçümleri hep sağ koldan yapabilirsiniz. Elektronik tansiyon aletlerinin üzerinde genelde ''sol kol'' ibaresi bulunduğu için sol kolunuzdan da ölçümü yapabilirsiniz.İki kol arasındaki tansiyonu kıyaslarken hareket ettiyseniz ve ölçüm arasında bir şeye sinirlendiyseniz bu değerler yanıltıcı olabilir. Bilekten ölçen tansiyon aletleri iki ölçüm arasında farklı sonuçlar verebilir. Bu yüzden koldan ölçüm yapan elektronik aletleri tercih ediniz. 45 yaş üzerindeyseniz, sigara kullanıyorsanız, bununla birlikte şeker hastalığınız ve yüksek tansiyonunuz varsa iki kol arasında tansiyon farkının olması önemlidir.

Tansiyon ölçümünde ne yapılmalı

Yaptığınız ölçümde iki kol arasında fark var ise:
 • Panik yapmayın, doktora gidip tansiyon değerlerinizden bahsedip fikrini alınız.
 • Tansiyonuz yüksekse düşürmek için önlemler alınız.
 • Şeker ve kolesterol konusunda daha dikkatli olun.
 • Sigara kullanıyorsanız hemen bırakın.
 • Kilonuz yüksekse ideal kilonuza inin.
 • Az tuzlu ve bitkisel besinlerle rejime geçin.
]]>
Göz Tansiyon İlacı https://www.tansiyon.gen.tr/goz-tansiyon-ilaci.html Sun, 14 Oct 2018 10:15:25 +0000 Göz tansiyon ilacı, Göz tansiyonu (glokom) tedavisinin amacı, göz içi basıncını düşük tutmaktır. Tedavi süreci içerisinde doktorlar göz içi basıncı ve gözde üretilen sıvı miktarını azaltabilirler. Göz tansiyonu teda Göz tansiyon ilacı, Göz tansiyonu (glokom) tedavisinin amacı, göz içi basıncını düşük tutmaktır. Tedavi süreci içerisinde doktorlar göz içi basıncı ve gözde üretilen sıvı miktarını azaltabilirler. Göz tansiyonu tedavi edilemez. Hastalığın neden olduğu hasarlar geri alınamaz. Ancak erken fark edilen göz tansiyonu ile görme kaybı önlenebilir. Göz tansiyonu tedavisine genellikle göz damlaları şeklinde ilaçlarla başlanır.

En sık reçete edilen göz tansiyon ilacı şunlardır:
 • Beta blokerler: Bu tip ilaçlar göz içi basıncı ve sıvı üretimini azaltır. İlaç örnekleri arasında betaksolol ve timilol yer alır. olası yan etkileri ise yorgunluk, nefes darlığı ve kalp hızında düşüştür.
 • Prostaglandinler: Doktorlar genellikle göz tansiyonu tedavisinde prostaglandin reçete eder. Bu tür ilaçlar gözde basıncı ve sıvı oluşumunu azaltır. İlaç örnekleri arasında bimatoprost ve latanoprost yer alır. Olası yan etkileri ise bulanık görme, gözde kızarıklık ve batma hissidir.
 • Miyotik veya kolinerjik ajanlar: Gözden dışarı sıvı çıkışını arttırır. Karbakolun ve pilokarpin ilaçları bu grupta yer alır. olası yan etkileri ise göz bebeklerinde küçülme ve bulanık görmedir.
 • Karbonik anhidraz inhibitörleri: Bu tür ilaçlar nadir kullanılır. Gözdeki sıvı üretimini azaltır. Brinzolamid ve dorzolamid en çok kullanılan ilaçlardır. Olası yan etkileri ise sık idrara çıkma, el ve ayak parmaklarında karıncalanma hissidir.
]]>
Tansiyon Normal Değerleri https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-normal-degerleri.html Sun, 14 Oct 2018 19:37:42 +0000 Tansiyon Normal Değerleri, Sözlükte basınç ve gerginlik gibi anlamlara geldiği görülen tansiyon, sağlık alanında önüne ya da arkasına başka kelime eklemeden kullanıldığında, atardamarların içindeki kan b Tansiyon Normal Değerleri, Sözlükte basınç ve gerginlik gibi anlamlara geldiği görülen tansiyon, sağlık alanında önüne ya da 
arkasına başka kelime eklemeden kullanıldığında, atardamarların içindeki kan basıncını ifade etmektedir. Damarın içinde kanın akabilmesi belirli bir basıncının olmasına bağlıdır. Bu basıncı, kasılan kalbin kanı damarların içine pompalaması ve atardamarların elastikliğiyle bu basıncı dengelemesi sistemleri oluşturur. Kalp kasıldığı esnada atardamarların içine kanı belirli bir basınçla pompalar. Bu esnada damar içindeki basınç en yüksek düzeye çıkar. Bu basınca büyük tansiyon, tıpta sistolik basınç adı verilir. Kalbin gevşemesiyle, damarlara pompalanan kan durur. Bu esnada devreye damarın elastikliği girer. Genişlemiş olan damar, kana bir basınç uygulayarak kalbin gevşemesiyle de kan akımını sağlar. Bu esnada oluşan en düşük basınca da küçük tansiyon, tıpta diastolik tansiyon denilir. Bu basınç, 1 cm² alanındaki cıva sütununun tabanına yaptığı basınçla karşılaştırılarak vurgulanır.

Tansiyon Normal Değerleri: Genel olarak herkesin bünyesinin farklı olduğu bilinmelidir. Bu sebeple herkesin tansiyon ölçüm değerlerinin aynı olması beklenemez. Bu sebeple bir bireyde tansiyonun yükselmiş veya düşmüş olduğundan bahsedebilmek için, herhangi bir şikâyetinin veya hastalığının olmadığı sırada tansiyonunun zaman zaman ölçülüp değerlerinin kaydedilmesi yararlıdır.  Ancak genel olarak normal kabul edilen sınırları da belirtilmelidir. Yapılan araştırmalar sonucu, bireylerdeki yaşın artışıyla küçük değişmeler olmakla birlikte sistolik tansiyon için 120 ile 140 arası, diastolik tansiyon için 70-90 arası olması halinde tansiyona bağlı olarak bir sağlık sorunu riski doğmadığı belirlenmiştir.

Tansiyon değerleri hayat boyu sabit değildir. Doğumda daha düşüktür,  birey yaşlandıkça aşamalı olarak yükselir. Brey18-19 yaşlarındayken yetişkin seviyesine ulaşır. 60 yaşından itibaren daha da yükselmesi beklenir.
Bilinmesi gereken nokta, tansiyonun günden güne, hatta gün içerisinde saatten saate bile değişim gösterdiğidir. Bu değişimler çoğunlukla doğal sınırlar içindedir ve sistolik tansiyonda gözlemlenir. Bireylerin tansiyonu, sabah erken saatlerde daha düşük, gece geç saatlerde ise daha yüksektir. Egzersiz ve duygusal gerilim tansiyon değerlerini yükseltir.

Kabul Edilen Tansiyon Değerleri,
 • Tansiyonda ideal değer 120-80’in civarları kabul edilir. 130-80’e kadar da normal kabul edilebilir.
 • 130/139 ya da küçük tansiyon 85-89 arasıysa yüksek normal diye kabul edilir.
 • 140-90’un üzeri tansiyon değerleri yüksek tansiyon olarak değerlendirilir.
 • Büyük tansiyon 140-160, küçük tansiyon 90-100 arası ise siz birinci evre "hafif yüksek tansiyona" sahipsiniz demektir.
 • Büyük 160-180, küçük tansiyon 100-110 arası ise  "orta dereceli yüksek tansiyon" hastasısınız demektir.
 • Sistolik tansiyonunuz 180’in üstü ya da diastolik tansiyonunuz 110’un üstü ise o zaman da "şiddetli yüksek tansiyon" hastasısınız demektir.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) : 130/80 tansiyon değerlerinden yukarı doğru olan tüm değerler yüksek tansiyon demektir. Tabii yaşa göre değişimler olabilir.

Düşük tansiyon, Tıpta hipotansiyon denilen düşük tansiyon, belirli bir seviyeye kadar sorun yaratmaz. Normalin biraz altında olması kalp-damar hastalıklarından uzak daha sağlıklı bir hayat sürme sebebidir. Düşük tansiyonun problem olduğu durum, sistolik tansiyonun çok uzun süreler için 70 mm den düşük kalması durumudur. Böyle durumlarda şok durumundan söz edilir. Düşük tansiyonun en sık rastlanan biçimi ortostatik hipotansiyondur. Bireyin oturur ya da yatar durumdayken normal düzeylerde olan tansiyonunun, ayağa kalkılınca düşmesi durumudur.
]]>
Yüksek Tansiyon Diyeti https://www.tansiyon.gen.tr/yuksek-tansiyon-diyeti.html Mon, 15 Oct 2018 07:46:28 +0000 Yüksek tansiyon diyeti, günümüzde bir çok kişide bulunan tansiyon hastalığı bir çok sebeplerden oluşmaktadır. Toplum içinde çok sık görülen bu hastalık kişilerce kontrol altına alınarak dikkat edilmelidir. Aksi taktirde y Yüksek tansiyon diyeti, günümüzde bir çok kişide bulunan tansiyon hastalığı bir çok sebeplerden oluşmaktadır. Toplum içinde çok sık görülen bu hastalık kişilerce kontrol altına alınarak dikkat edilmelidir. Aksi taktirde yüksek tansiyon hastaları çok ciddi problemlerle karşılaşabilir. Beslenme stres, kilo, tansiyon ilacı düzensiz kullanma gibi etkenlerle ortaya ciddi sorunları doğurur. Yüksek tansiyon hastası olan kişilerin öncelikle beslenme alışkanlıklarını değiştirerek işe başlamalı sağlığını risk altına atmamalıdır. Kişiler bunu tek başına yapamıyorsa bir diyetisyen desteği alarak yüksek tansiyonunu kontrol altında tutmalıdır. Yüksek tansiyon olan kişilerin bir çoğunda kendi beslenme alışkanlıklarında çok tuzlu tüketmemelidir.

Bu oldukça sakıncalı bir durumdur, yeme alışkanlığında hayatından öncelikle tuzu çıkartmalıdır. Alkol sigara gibi zararlı maddeler kullanılmamalı bunar yapılıyorsa ve kişi yüksek tansiyon hastasıysa bu hastalığı daha olumsuz etkileyerek ön plana çıkaracaktır. Yüksek tansiyon doktor tarafından uygun görülen ilaçlarla kontrol altına alınır. Bu durum karşısında hastaya da bir çok görev düşmektedir. Yüksek tansiyonda çok yüksekse ve buna doktor tarafından bir diyet uygulanıyorsa hasta buna mutlaka uyum sağlamalıdır. Yüksek tansiyon diyet uygulamasında hastanın beslenme alışkanlığı değiştirildiği taktirde tansiyon düzene girer. Düzenli bir yaşam tarzı kurması gereken hastalar hayatını kolaylaştırabilir. Ayrıca bir çok tansiyon hastası aktif olmalı, hareketsiz kalmamalıdır.

Yüksek tansiyonda diyet nasıl uygulanır: 

Kişiler öncelikle doktor kontrolü altında olmalıdır. Yüksek tansiyon diyeti yapan kişilerin katı yağ, iç yağları, tuzlu, gibi tansiyonu yüksek tutacak besinlerden uzak kalmalıdırlar. Bunların yanı sıra sucuk, salam, sosis gibi hazır ve içinde ol tuz bulunan gıdaları da tüketmeleri sakıncalıdır.  Hazır gıdalar ve içeceklerden uzak durarak sağlıklarını kontrol altına alarak sağlıklı bir yaşam sürdürmelidir. Yüksek tansiyon hastaları diyet yaparak beslenmeli haftanın üç günü yürüyüş yapmalıdır. Günlük sıvı ve su tüketimi bol olmalı 2 ila 3 litre su tüketmelidirler. Kış ayları için yapılan salamura yiyeceklerden uzak durarak, haşlama, salçası az, kalorisi düşük olan bol lifli gıdalar tüketerek tansiyonu dengeleyebilirler. Yemek esnasında sofrada bol yeşillik bulunmalı omega 3 mutlak tüketilerek sağlıklı beslenmelidir. Bunları uygulayan yüksek tansiyon hastaları günlük yaşantısında rahat ve huzurlu yaşamını sürdürebilir. Böylelikle yüksek tansiyonda diyet uygulaması kişilerin uzun yıllar tansiyonunu kontrol altında tutarak kişilerin uzun yıllar sorunsuz, sağlıklı kalmasını sağlar.
]]>
Tansiyon Düşünce Ne Olur https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-dusunce-ne-olur.html Mon, 15 Oct 2018 23:28:56 +0000 Tansiyon düşünce ne olur, neler meydana gelir Düşük tansiyonun bir diğer adı hipotansiyondur. İnsan kalbinin iki kasılışı arasında geçen zaman içerisinde kan basıncı en alt seviyeye inmektedir. Bu durum küçük tansiyon olar Tansiyon düşünce ne olur, neler meydana gelir Düşük tansiyonun bir diğer adı hipotansiyondur. İnsan kalbinin iki kasılışı arasında geçen zaman içerisinde kan basıncı en alt seviyeye inmektedir. Bu durum küçük tansiyon olarak adlandırılmaktadır. Tansiyonun düşmesi kan basıncının düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Tansiyonun düşmesi yüksek tansiyona göre daha az görülür ve daha çok kadınlarda görülür. Tansiyon düşüklüğü tansiyona yükselmesine göre tehlikesi daha azdır. Tansiyon düşüklüğü daha çok sabah uyanıldığında yaşanır. Bu sebep ile birden ayağa kalkılmamalı ve 2-3 dakika kan dolaşımının dengelenmesi için beklemeye dikkat edilmelidir. 

Tansiyon Düşünce Neler Meydana Gelir

Aniden ayağa kalkıldığında gerçekleşen baş dönmesi tansiyonun düştüğünün en önemli belirtilerinden biridir. Eğer bir bireyin tansiyonu düşmüş ise eğilmek, kalkmak gibi çeşitli hareketlerde baş dönmesi ve bayılma görülebilir. Tansiyon eğer otururken yahut ayakta iken birden düşmüş ise bu düşüşler tehlike oluşturabilmektedir. Çünkü tansiyonun birden düşmesi ile beyne yeterine kan gitmez ve göz kararması, baş dönmesi hatta bayılma bile olabilir. Düşük tansiyon bireyin hızlı nefes alıp vermesine sebep olur ve midede bulantı meydana getirir. Tansiyonun düşmesi ile bireyde bulantı meydana gelir gözlerde karıncalanma başlar ve konsantrasyon bozukluğu meydana gelebilir. Kalbe yetersiz miktarda kanın gelmesini sağlayan düşük tansiyon bazen bireyde nefes darlığına sebep olabilir iken göğüste hafif bir ağrıda oluşturabilir. Tansiyonun çok düşük olması ile vücutta etkilenecek olan ilk organ beyin olmaktadır. Bundan dolayı tansiyonun düşmesi esnasında beyinde bir hasar meydana gelebilir. Tansiyonun düşmesi ile vücut mekanizması kan basıncını yükseltmeye çalışır. Bu sebep ile vücutta başka hasarların meydana gelmesi de söz konusu olabilir. Örneğin atar damar ve eller ayaklara olan kan akışını azaltmaya başladığında eller ve ayaklarda soğuma ve morarma meydana gelir. 

Tansiyonun düşmesi ile birey vücudunda bir yorgunluk, halsizlik hisseder. Aynı zamanda bireyde su içme ihtiyacı doğar. Bireyde kulak çınlaması, el ve ayaklarda üşüme meydana gelir. Bazen bireyde depresyon gibi problemler de görülebilir. Tansiyon düşüklüğü yaşayan bireyler sabahları rahatsızlık duyar, kendini yoğun ve isteksiz hisseder ve bununla birlikte çok sık esner. En ufak bir harekette dahi bulunmak istemez. Şiddetli bir baş ağrısı, kızarma, terleme ve solgunluk görülür. Tansiyonun düşünce ne olur sorusuna atardamar basıncında artış görülür diye cevap verilebilir. Bundan dolayı bireyde kalp atışları hızlanır ve ayağa kalktığında fenalaşabilir, gözleri kararır, terler, benzi solar. Düşük tansiyona sahip insanlar ayağa kalkarken yavaş olmalıdır. Çok ciddi olan tansiyon düşüklüğünde şok ve felç gibi problemler ortaya çıkabilir. Bazı insanlar tansiyon düşüklüğüne daha yatkın olabilir iken, bazı insanlarda ise tansiyon düşüklüğü eğer bireyde herhangi bir hastalıktan dolayı olmuyor ise çok bir belirti vermez ve birey normal yaşamına devam edebilir. 
]]>
Tansiyon Düşüren İçecekler https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-dusuren-icecekler.html Tue, 16 Oct 2018 22:00:27 +0000 Tansiyon Düşüren İçecekler, Vücudumuzun sigortası olan tansiyon kalp atışlarının ve damarların kasılması ile ortaya çıkan basınca verilen isimdir. Kalbin kanı pompalamak için kasılması ile büyük tansiyon, damarlar Tansiyon Düşüren İçecekler, Vücudumuzun sigortası olan tansiyon kalp atışlarının ve damarların kasılması ile ortaya çıkan basınca verilen isimdir. Kalbin kanı pompalamak için kasılması ile büyük tansiyon, damarların kalbe verdiği tepkisel basınca ise küçük tansiyon adı verilir. Büyük tansiyon 11-13 aralığında, küçük tansiyon ise 7-9 olmalıdır. Tansiyon düşüren içecekler tansiyon yüksekliğinde kullanılır. Tansiyon dengesinde her oynama için beslenme alışkanlığını değiştirmeye gerek yoktur. Tansiyon değerleri kişiden kişiye göre de genetik olarak değişkenlik gösterebilir.

Tansiyon yüksekliği daha çok ilerleyen yaşlarla birlikte ortaya çıkar. Stres ve şeker yüksekliği genel nedenleri arasındadır. Yüksek tansiyonun normal değerlere çekilebilmesi için öncelikle yapılması gereken diyet programlarına riayet edilmesi gerekir. Tansiyon düşüren içecekleri kullanmadan önce fiziksel aktivitelerin artırılması ve bir süre açık havada vakit geçirerek vücudun kendi kendini onarması beklenmelidir. Bir kaç saatlik bir beklemeden sonra halen enseden zonklama ve ev içine sığamama gibi psikolojik bir rahatsızlık hissediyor iseniz, tansiyon düşüren içeceklere başvurmanız gerekir.

Tansiyon düşüren içecekler nelerdir

Limon suyu ve limonata: Limon içinde limona koku ve tat veren Terpene isimli hidrokarbon limonlar içerir. Ayrıca limon yoğun miktarda sitrik asit içerir. Genel olarak asitler yağ ve şeker çözücü özelliktedir. Limon içinde bulunan asitik içerik kana karıştığında kanda ki yağ ve glikoz içeriğini çözerek kanın incelmesini ve kalbin zorlanmasını azaltacaktır. Bu durumda tansiyon yüksekliği düşecek ve hasta normale dönecektir. Tabi ki öncelikle aşırı yemek ve kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır.

Limon suyunu hazırlamak oldukça basittir. Bunun için üç tane orta boy limonun suyu sıkılarak bir sürahi içine boşaltılır. Üzerine 5 bardak normal içme suyu doldurulur. Karıştırılarak aç karna bir bardak gün içinde içilir. Sürahinin tamamı günün değişik saatlerinde içilerek bitirildiğinde bir yüksek tansiyon düşücek ve hasta normale dönecektir. Limon suyundan başka genel olarak bütün meyve suları asitli olduğundan tansiyon düşürmeye etkilidirler. Meyve suları taze hazırlanmış ve posalı olmalıdır. 

Alıç suyu: Alıç meyvesinin tansiyon düşürme de önemli bir yeri vardır. Yapılan araştırmalarda günlük üç su bardağı aç karna içilen alıç çayının koroner atardamarları genişleterek kalbi rahatlattığı ve tansiyonu düşürdüğü tespit edilmiştir.

Kereviz ve sarımsak: Sebzelerin tansiyon düşürmede önemli etkileri vardır. Bunların başında kereviz ve sarımsak gelir. Kereviz asırlar boyunca tansiyon düşürmek için kullanılmış bir tıp ürünüdür. Bununla birlikte sarımsağında tansiyon düşürmede ki etkisi önemli bir bilgidir. Sarımsağın asitik özelliği kanda bulunan yağ ve şeker moleküllerini dağıtarak hem tansiyonu düşürür hemde kolesterolün normal seviyelere gelmesini sağlar.

Soğan ve domates suyu: Soğan ve domates suyu içilmesi ile tansiyonun düştüğü gözlemlenmiştir. Bunun nedeni iki sebzenin de şeker düzeyinin çok düşük olması ve asetik özellikli olmasından kaynaklanır. Soğan çorbası yada domates çorbasının içilmesi tansiyon düşürmek için yeterli olabilir.
]]>
Tansiyon 10 6 https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-10-6.html Wed, 17 Oct 2018 01:45:31 +0000 Tansiyon 10 6: Vücuttaki kan basıncına tansiyon denir. Kalp her kasılışında, kanı atardamarlara pompalar. Bu esnada da, kan basıncı en yüksek düzeye çıkar. Buna sistolik (büyük) tansiyon denir. Kalbin iki kasılışı ar Tansiyon 10 6: Vücuttaki kan basıncına tansiyon denir. Kalp her kasılışında, kanı atardamarlara pompalar. Bu esnada da, kan basıncı en yüksek düzeye çıkar. Buna sistolik (büyük) tansiyon denir. Kalbin iki kasılışı arasında geçen süre içinde ise, kan basıncı en düşük düzeye iner. Buna da diastolik (küçük) tansiyon denir. Büyük tansiyonla küçük tansiyon arasındaki fark da nabız basıncını göstermektedir. Tansiyon yaşa, bünyeye ve tansiyon ölçüldüğü andaki ruhi ya da bedeni duruma göre farklılık gösterebilir.

Tansiyon 10 6: Tansiyon ölçümü sırasında ortaya çıkan değerler kendi arasında üç grupta incelenmektedir. Bunlar, düşük, normal ve yüksek tansiyondur. Küçük tansiyon, tansiyon ölçümü esnasında ortaya çıkan gevşeme basıncıdır. Bu basınç kalbin gevşeme veya dinlenme halinde ölçülen en küçük basınçtır. Küçük tansiyonun yüksek olması kalbin beslenmesini azaltır. Tansiyon ölçümünde 120-80 mm olan değerlerde 120 mm büyük tansiyonu 80 mm küçük tansiyonu ifade eder. Tansiyon düşüklüğü nabız değerlerinin normal kabul edilebilecek sınırın altına düşmesiyle oluşur.

Büyük tansiyon, 11’den aşağı olduğu zaman tansiyon düşüklüğü vardır. Bu duruma tıp dilinde hipotansiyon denir. Fakat 11’in hemen altında olan değerler bireyin o anki geçici durumundan da kaynaklanabilir, örneğin; uykudan kalkan birinin nabzı düşük olacaktır. Fakat 11’in çok altındaki değerler görüldüğünde önlem alınmasını gerektirir.

Düşük tansiyonlu biri olmak yani hipotansiyon problemiyle mücadele etmek hoş olmasada ciddi belirtileri olmadığı sürece sanıldığı kadar tehlikeli ve önemli bir sorun değildir. Kan basıncı düşük biriyseniz ve bundan çok da şikayetçi değilseniz, ortalama ömür sürenizin daha uzun olduğu bile söylenebilir. Yapılan araştırmalarda, kan basıncı düşük seyredenlerin yüksek tansiyonlu bireylerden daha uzun yaşadığını gösteriyor. Düşük tansiyon her daim normal bir durum olmayabiliyor.

Tansiyon düşüklüğünün nedenleri: 

Tansiyon, büyük kanamalardan sonra, ateşli hastalıklar sırasında, iç salgı bezi bozukluklarında ya da herhangi bir hastalıktan sonraki iyileşme dönemler düşer. Bazı kadınların aybaşı hallerinde, ya da sıcakta fazla ter kaybından sonra ya da sinirli kimselerde de tansiyon düştüğü görülebilir. Sürekli olarak tansiyon düşüklüğü önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle, tansiyon düşüklüğü teşhis ve tedavisi için uzmana danışma ihmal edilmelidir.

Tansiyon düşüklüğü belirtileri: 

Baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, göz kararması, kalp çarpıntısı, uyku hali ve görme bozuklukları en sık görülen belirtileridir. Ancak bu belirtiler başka sebeplerden de kaynaklanabileceği için tek başına yeterli veri olmayabilir. En sağlıklı metot tansiyonu ölçmektir.

Tansiyon düşüklüğü tedavisi:

Düşük tansiyon tespit edilen hastalığa göre yapılır. Geçici tansiyon düşüklüğünde tuzlu ayran ya da şekerli su içirilirse faydası görülebilir. Çoğunlukla zaman tansiyon düşüklüğüyle kan şekerinin düşmesi karıştırılabilmektedir. Şikayetleriniz kan şekerinizin düşmesinden kaynaklanıyorsa bir bardak bal şerbeti içmek de faydalı olacaktır. Ancak şikayetlerin sürmesi halinde bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

]]>
Tansiyon 9 6 https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-9-6.html Wed, 17 Oct 2018 14:46:06 +0000 Tansiyon 9 6; düşük tansiyon değerleridir. Halk arasında düşük tansiyon, tıp dilinde ise hipotansiyon olarak isimlendirilen hastalık, bir çok sağlık probleminin habercisi olabilmektedir. Ancak tansiyonu normal değerlerin al Tansiyon 9 6; düşük tansiyon değerleridir. Halk arasında düşük tansiyon, tıp dilinde ise hipotansiyon olarak isimlendirilen hastalık, bir çok sağlık probleminin habercisi olabilmektedir. Ancak tansiyonu normal değerlerin altında olan ve bu durumda her hangi bir şikayet yaşamadan hayatını devam ettiren kişiler de bulunmaktadır. Düşük tansiyonun vücut için bir sorun oluşturup oluşturmadığı yaşanan sinyallerden fark edilebilir. Özellikle baş dönmesi, göz kararması, sersemlik hali, soluk yüz, halsizlik gibi belirtiler tansiyonun düştüğüne işaret eden belirtiler arasında yer almaktadır.

Bazen üzülünce, uzun süre aç kalınca tansiyon 9 6 değerine düşebilmektedir. Bu durumda tansiyonun neden düştüğü bilinebilir ve bu tip tansiyon düşüklüğü günlük hayatta herkesin başına gelebilmektedir. Fakat tansiyon sürekli düşüyor ve sık sık belirtiler yaşanıyorsa bu durumun neden kaynaklandığı mutlaka uzman doktorlar tarafından araştırılmalıdır. Tansiyon düşüklüğü bazen kalp hastalıkları, vücudun sussuz kalması, gebelik ve kansızlık, vitamin eksikliği gibi pek çok sebepten dolayı kaynaklanabilir. Tansiyon düşüklüğü her zaman çok ciddi sonuçlara sebep olmasa da bazı durumlarda da tehlikenin habercisi olmaktadır. Tansiyonda yaşanan ciddi anlamda düşüşlerde vücut susuz kalarak hayati organlar büyük zararlar görebilmektedir. Bu sebeple çok sık yaşanan tansiyon düşüklüklerinde mutlaka bu problemin ciddiye alınarak uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Düşük tansiyon değeri nedir

Normal tansiyon değerleri 12 / 8'dir. Eğer tansiyon ölçüldüğünde tansiyon 9 / 6 çıkmış ise bu durumda büyük tansiyon 9 küçük tansiyon 6 olarak değerlendirilmektedir ve tansiyon normal değerlerin altına düşmüştür. Tansiyon düşüklüğü eğer kansızlık, bayılma, kalp atışlarında artış gibi şikayetlere neden oluyorsa mutlaka önlem alınması gerekir. Tansiyon 9 6 değerlerinden daha fazla düştüğünde hayati organlara yeteri kadar oksijen ve besin taşınması olmamaktadır. Bu gibi durumlarda bilinç kaybı gibi ciddi problemler yaşanabilir. Ayrıca çok ciddi tansiyon düşüklüğünde şok ve felç gibi problemler ortaya çıkabilir.

Düşük tansiyon nedenleri;

Düşük tansiyona sıcak hava, stres, uzun süre aç kalmak, kan kaybı yaşamak veya kansızlık, karaciğer rahatsızlığı, kaygı, korku, uzun saatler boyunca yatmak da geçici olarak tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir. Tansiyon düşüklüğü sersemliğe yol açıyor ise bu durum kullanılan ilaçlara ve susuz kalmaya bağlı olarak gerçekleşebilir.

Düşük tansiyon tedavisi;

Düşük tansiyonun tedavisi, tansiyonun düşmesine yol açan sebebe göre değişmektedir. Tansiyon kan kaybı sebebiyle ortaya çıkmışsa kaybedilen kanın yerine koyulması problemi çözecektir. Sıvı alımını arttırarak, dengeli beslenme ve tansiyon yükselten ilaçların kullanımı gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ayrıca tansiyon 9 6 düşük tansiyona iyi gelen yiyecekler ile de tansiyon kontrol altına alınabilir.
]]>
Tansiyon Yüksekliği https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-yuksekligi.html Thu, 18 Oct 2018 05:51:30 +0000 Tansiyon Yüksekliği, insan vücudundaki kanın dolaşımı için damarlarında gerekli olan kan basıncının normalden daha çok olmasına tansiyon yüksekliği ismi verilmektedir. Tansiyon yüksekliği mühim bir sağlık soru Tansiyon Yüksekliği, insan vücudundaki kanın dolaşımı için damarlarında gerekli olan kan basıncının normalden daha çok olmasına tansiyon yüksekliği ismi verilmektedir. Tansiyon yüksekliği mühim bir sağlık sorunu olup, ülkemizde çoklukla görülen rahatsızlıklardan birisidir. Tansiyon yüksekliği rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde kalp büyümesi, kalp yetmezliği, beyin kanaması, felç geçirilmesi, damarlarda daralma, böbrek yetmezliği ve körlüğe de neden olabilmektedir.

Tansiyon Yüksekliği Belirtileri

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Kulak çınlaması
 • Bulanık görme
 • Kalp ağrısı
 • Burun kanaması
 • Nefes darlığı
 • Kalp atışlarının düzensiz olması

Kişinin tansiyon yüksekliği olup olmadığının anlaşılabilmesi için ayda bir ölçtürmesi gerekmektedir. Her insan tansiyon ölçümünü düzenli bir şekilde yaptırmalıdırlar. Özellikle de 45 yaşının üzerinde olanlar, hamileler, şeker hastaları ve aşırı derecede kilolu olanların düzenli bir şekilde tansiyon ölçümünü yaptırmaları gerekmektedir. Çünkü bu gibi insanlarda tansiyon yüksekliği olma ihtimali daha fazladır.

Tansiyon Yüksekliği Nedenleri 

 • Birinci derecede yakınında tansiyon yüksekliği olan bir kişin tansiyon yüksekliği olması çok yüksektir.
 • Aşırı derecede stres yapmak tansiyon yüksekliğine neden olabilir.
 • Aşırı derecede kilolu olma tansiyon yüksekliğine neden olabilir.
 • Tüketilen besinler tansiyon yüksekliğine neden olabilir.
 • Kan basımcının yükselmesine neden olan ilaçlar tansiyon yüksekliğine neden olabilir.
 • Alkol almak tansiyon yüksekliğine neden olabilir.
 • Kafein ve şekeli içecekler içmek tansiyon yüksekliğine neden olabilir.
 • Yemeklerde aşırı derecede tuz kullanımı tansiyon yüksekliğine neden olabilir.
 • Böbrek üstü bezlerinin düzensiz çalışması tansiyon yüksekliğine neden olabilir.
 • Ani yapılan hareketler tansiyon yüksekliğine neden olabilir.

Tansiyon yüksekliği hangi nedenden olursa olsun kesinlikle bir doktora giderek neden kaynaklandığını öğrenerek tedavi olunması gerekmektedir. 

Tansiyon Yüksekliği tedavisi

Tansiyon yüksekliği rahatsızlığı olan kişiler öncelikle doktora gitmesi şarttır. Doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Bunun haricinde tansiyon yüksekliği olduğu zaman kollarınızı dirseklerinize kadar su ile yıkayınız,  sarımsaklı ayran içiniz. Tansiyon yüksekliği olduğu zaman yavaş bir şekilde egzersiz hareketler yapınız. Tansiyon yüksekliği olduğu zaman ani hareketlerden kaçınınız. Tansiyon yüksekliği olduğu zaman limon yiyiniz veya limon suyu içiniz.

]]>
Tansiyon Hapları https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-haplari.html Thu, 18 Oct 2018 12:01:58 +0000 Tansiyon hapları, hakkında bilgi vermeden önce tansiyon nedir sorusunun cevabını verelim. Tansiyon; dolaşım sistemindeki atardamarlar içersindeki kanın damarlara yaptığı basıncın adıdır. Bu basınç arttığında Tansiyon hapları, hakkında bilgi vermeden önce tansiyon nedir sorusunun cevabını verelim. Tansiyon; dolaşım sistemindeki atardamarlar içersindeki kanın damarlara yaptığı basıncın adıdır. Bu basınç arttığında yada azaldığında tansiyon değerlerimiz değişir. Tansiyonum çıktı yada tansiyonum düştü diyen kişiler aslında bunu kastetmektedir. Bunun için her zaman tuzlu ayran, limon, sarımsak gibi basit gıdalar yeterli olmayabilir. Bazı hastaların tansiyon hapları olmadan tansiyonunu dengelemesi mümkün değildir bu yüzden bazı hastalar için bu haplar hayati önem taşır. Ancak kan basıncını bu ilaçlarla dengelerler. Kan basıncı kanın kalpten pompalamasına, damar çeperlerinin esnekliğine ve ara damarcıkların direncine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kan basıncı önce kasılma basıncı (sistolik basınç) sonra gevşeme basıncı (dialostik basınç)dır. Kalbin kasılması sırasında büyük tansiyon, gevşemesi sırasında küçük tansiyon dediğimiz olay gerçekleşir. Erişkin bir insanın normal kan basıncı 120/80mmHg dir. 

Tansiyon ilaçları, idrar söktürücü olan diüretikler böbrekte idrar oluşumunu arttırarak vücudun sıvı ve sodyum minerallerini atmasına yardımcı olur. Sıvı hacminde düşme kan damarlarının genişlemesine, kan akımının artmasına ve kanın damarlara uyguladığı basıncın azalmasına neden olmaktadır. Diüretik grubu tansiyon düşürücüler, lup diüretikleri, potasyum tutucular, tiyazid diüretikleridir. Alfa blokerler, damarlardaki düz kasların geçirmesiyle beraber kalpteki alfa reseptörlere bazı kimyasalların bağlanmasını bloke ederek kalbin iş yükünü hafifleterek tansiyonun düşmesine sebep olmaktadır.

Beta blokerler, kalpteki beta reseptörlere bağlanan kimyasalları sertleştiren sempatik sinir sisteminin bazı etkilerini bloke ederek kalbin iş yükünü hafifleterek tansiyonu düşürür. Vazodilatörler, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak damar duvarlarına karşı kanın basıncını azaltan ilaç grubudur. Yüksek tansiyon tedavisine başlarken hangi ilaç grubu ile başlanması gerektiğinin bir kuralı yoktur. Yüksek tansiyonun tedavisinde değişik tansiyon düşürücü ilaçların hemen hemen hepsinin aynı etkiyi gösterdiği bilinmektedir. Hastanın hangi tansiyon hapını kullanacağına doktor karar verecektir. Yinede tansiyon haplarının yan etkilerinide bilmek gerekir. 

Tansiyon haplarının yan etkileri ;
 •  Alerjik reaksiyonlar
 •  Düşük kan basıncı 
 • Aritmi 
 •  Çarpıntılar
 •  Baş dönmesi ve göz kararması
 • Bayılma
 •  Baş ağrısı
 •  Uyuklama, güçsüzlük, yorgunluk
 •  Anormal kanama
 •  Eklem veya bel ağrısı
 •  Karında rahatsızlık, bulantı
 •  İktidarsızlık
 •  Depresyon
 • Kabızlık 
Bu hapların yan etkilerinide göz önünde bulundurarak yarar zarar gözetiminde bu hapları kullanabilirsiniz.
]]>
Düşük Tansiyon İlaçları https://www.tansiyon.gen.tr/dusuk-tansiyon-ilaclari.html Thu, 18 Oct 2018 23:25:11 +0000 Düşük tansiyon ilaçları; Hipotansiyon' un halk arasında bilinen ismi düşük tansiyondur. Düşük tansiyon hastalığı aslında birçok sağlık sorunun habercisi olabilir. Fakat tansiyon değerleri normalin altında olduğunda, bu t Düşük tansiyon ilaçları; Hipotansiyon' un halk arasında bilinen ismi düşük tansiyondur. Düşük tansiyon hastalığı aslında birçok sağlık sorunun habercisi olabilir. Fakat tansiyon değerleri normalin altında olduğunda, bu tür bir rahatsızlıkta yaşantısını bir ömür idame ettiren insanlarda vardır. Düşük tansiyon hastalığının kişilerde bir sağlık sorunu oluşturup oluşturmadığı kişilerde yaşanan sinyaller ile belirlenir. Düşük tansiyon belirtilerinin kendisini göstermesi ile hastada bu teşhis konulabilmektedir. Ayrıca düşük tansiyon tansiyon ölçme cihazları ile de belirlenebilir. 

Düşük tansiyon ilaçları var mı; 

Tansiyonun düşmesi ile ilgili olarak altta belirgin bir rahatsızlık yok ise bu kişinin tamamen yaşadığı sorunlar veya üzüntülerden kaynaklı olarak karşımıza çıkar. Bu tür durumlarda kişilerde tansiyonun düşüş nedenin belirlenmesi ve ona göre doğru müdahalenin yapılması gerekir. Oluşan düşük tansiyon bu tür psikolojik durumlardan ötürü olduğunda özellikle stres,üzüntü, yaşanan derin acılar veya aşırı bir iş yükü ise hastanın kendisini dinlendirmesi sağlıklı beslenmesi ve spor içeren bir yaşantı sürdürmesi gerekir. Düşük tansiyon rahatsızlıkları çoğunlukla bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Nadiren de olsa erkeklerde de genç yaşlarda görülebilmektedir. Tansiyon hastalıkları iki çeşit olduğunda genellikle yüksek tansiyon ilaç kullanımı olsa da düşük tansiyon vakıalarında ilaçtan ziyade ani tansiyon düşüklüklerinde ayakların yukarı kaldırılması tuzlu ayran içilmesi ve yorgunluğu atabilmek için kişinin bedenini dinlendirmesi yeterlidir. 

Düşük tansiyon, her yaştan insanın yaşayabileceği bir rahatsızlıktır. bunların dışında düşük tansiyona neden olan ve altta asıl hastalık olan bazı rahatsızlar vardır. Özellikle kalp rahatsızlığı, gebelik, anemi, kansızlık gibi ciddi olan hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkma durumları da vardır. O nedenle her düşük tansiyonun nedenin belirlenmesi ok önemlidir. Böylelikle altta yatan ciddi bir hastalık var ise o hastalığın tedavisi için gereken ilaçların kullanılması ile düşük tansiyon ortadan kaldırılabilir. Bunun dışında düşük tansiyon için bire bir yapılmış ve kullanılan tıbbi bir ilaç yoktur. 

Düşük tansiyon ilaçları  nelerdir;

Dünyada ve ülkemizde düşük tansiyon kendi başına sorun teşkil eden bir hastalık değildir. Fakat alta yatan başka rahatsızlıklar ile ortaya çıktığında çok ciddi sorunlar meydana getirir. Stres ve yorgunlukla alakalı olan düşük tansiyon vakıalarında ise tuzlu yiyecekler veya içecekler tüketilmesi, dinlenme, üzüntü ve stresten uzak durma dengeli bir yaşam sürme düşük tansiyon sorunu yaşayan kişilerin uyması gereken durumlardır. Böylelikle düşük tansiyon sorunu ortadan kalkar. 

Düşük tansiyon ilaçları olarak kullanılan veya direk bir tedavi ilacı gibi tıbbi açıdan üretilmiş bir ilaç olmaması aslında düşük tansiyonun büyük tansiyon kadar ciddi sorunlar ortaya çıkarmamasından ötürüdür. Doğal besinler ve dengeli bir yaşam ile stresten uzak yorgunluğa sebep olacak işlerden uzak dengeli bir yaşam sürmesi bir kişinin düşük tansiyon riskinden uzaklaşması için yeterlidir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Küçük Tansiyon Kaç Olmalı https://www.tansiyon.gen.tr/kucuk-tansiyon-kac-olmali.html Fri, 19 Oct 2018 03:09:21 +0000 Küçük Tansiyon Kaç Olmalı, Genel  olarak dünyada en fazla yaygın olan hastalıkların başında tansiyon rahatsızlığı gelir. Dünya nüfusunun bir bölü dördü kadar kişide olan ve eğer önlem alınmaz ise oldukça ciddi Küçük Tansiyon Kaç Olmalı, Genel  olarak dünyada en fazla yaygın olan hastalıkların başında tansiyon rahatsızlığı gelir. Dünya nüfusunun bir bölü dördü kadar kişide olan ve eğer önlem alınmaz ise oldukça ciddi hastalıklara yol açan hastalıklar içinde yer alır. Ancak dünyada genelinde de olduğu gibi yurdumuzda toplum olarak bir çok kişi tansiyonu ciddiye almamaktadır. Bu yüzden dolayı tansiyon hastalıkları daha ileri durumlarda çok daha ciddi problemler ile beraber kişileri rahatsız eder. Tansiyon rahatsızlığında erken önlem almak ve rahatsızlığın ilerlememesi içinde yapılması gereken ilk şey tansiyonunuzu her zaman kontrol altında tutmaktır. Bunu yapabilmek içinde tansiyonunuzu sık, sık ölçüp yükselmesine yada düşmesine evde kullanacağınız yiyecekler sayesinde dengelersiniz. Artık tansiyonunuz ölçmek hiçte zor değil öle eskisi gibi zahmet isteyen bir eylem olmaktan çıkmıştır. Gelişmiş teknolojiye bağlı olarak tansiyon ölçümleri artık elektronik makineler kullanılarak kendi kendinize evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir hal almıştır. Bundan dolayı da tansiyon değerinizi her an istediğiniz gibi kontrol edebilme imkanınız vardır. Eğer yükselmiş yada düşmüş ise buna göre tedbirlerinizi alabilirsiniz. Sağlıklı bir tansiyon ölçümünü gerçekleştirdikten sonra da tansiyon değerlerine göre müdahale yapabilirsiniz. Ancak birçok kişi daha tansiyon değerleri ile ilgili tam anlamı ile bilgi edinmediğinden dolayı yanlış tedavileri gerçekleştirmektedir. 

Küçük Tansiyon Kaç Olmalı

En düşük kan basınç değeri belli tansiyon değerleri sonrasında gerçekleşmektedir. Sağlıklı bir tansiyon ölçüm sonucunda çıkan değerlere ilk önce küçük olan tansiyon değeriniz 70 ile altı ise büyük değerin hiçbir anlamı yoktur tansiyon düşmüş anlamına gelmektedir. Yine aynı şekilde tansiyon değeriniz 100 ve altı ise küçük olan tansiyon değerinizin hiçbir önemi yoktur tansiyon yine düşmüş anlamına gelir. Küçük tansiyon eğer 80 olmalıdır eğer seksenin altına düşer ise hiç vakit kaybetmeden size en yakın hastaneye gitmeniz gerekir.
]]>
10 6 Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/10-6-tansiyon.html Fri, 19 Oct 2018 14:54:48 +0000 10 6 Tansiyon, yaşa göre değişmekle birlikte altındaki değerler düşük kabul edilmektedir. Düşük tansiyon bir çok kişinin şikayetçi olduğu bir rahatsızlıktır. Özellikle yaz aylarında bu konuda şikayetler daha çok ar 10 6 Tansiyon, yaşa göre değişmekle birlikte altındaki değerler düşük kabul edilmektedir. Düşük tansiyon bir çok kişinin şikayetçi olduğu bir rahatsızlıktır. Özellikle yaz aylarında bu konuda şikayetler daha çok artmaktadır. Düşük tansiyon, kalbin ortalama normal değerinin yüzde 10 veya 20 altında kan pompalaması ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle gençler ve bayanlar bu problemle daha çok karşılaşmaktadırlar. Aslında düşük tansiyon, kalp hastalıklarına yakalanmamak için tercih edilmekte fakat bazı durumlarda oldukça sıkıntı vermektedir. 

10 6 tansiyon; düşük tansiyon olduğunda ne yapılmalı;
 • tansiyon özellikle sabah uyanıldığı zaman düşüktür. Bu yüzden aniden ayağa kalkmamalı, bir kaç dakika kan dolaşımının dengelenmesi beklenmelidir.
 • Egzersiz ve ılık -soğuk duş çok faydalıdır.
 • Tuz, biber ve sabahları içilecek biraz tuzlu çorba düşük tansiyona çok iyi gelmektedir.
 • Stressiz zaman geçirilmelidir. Moral bozukluğu ve stres tansiyonun düşmesine neden olmaktadır.
Tıpta hipotansiyon olarak isimlendirilen düşük tansiyon, henüz su yüzüne çıkmamış bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Ancak önemli bir nokta vardır, tansiyonu genelde düşük olan değerlerde seyreden ve bununla ilgili hiç bir sorun yaşamadan, sağlıklı bir şekilde hayatına devam eden kişiler de vardır. Tansiyonun vücut için bir sorun olup olmadığını ancak vücudun vermiş olduğu sinyallerden anlaşılmaktadır. Baş dönmesi, sersemlik hissi, halsizlik, yüz renginin solgun olması, mide bulantısı, göz kararması gibi belirtiler düşük tansiyonun problem oluşturacak bir şekle dönüştüğünün habercisidir.

Tansiyonun düşmesinde ilk etkilenen organ beyindir. Eğer tansiyon çok düşerse beyinde hasarlar meydana gelebilir. Ayrıca vücut mekanizması kan basıncını yükseltmeye çalıştığından bazı belirtiler ve hasarlarda ortaya çıkabilir. Atardamarlar eller ve ayaklara kan akışını kısıtladığında bu kısımlar morarmaya ve soğumaya başlar.

10 6 tansiyon düşüklüğünün tehlikeleri;

Kan basıncını yükseltmek amacıyla kalp hızla çarpmaya başlar ve kişide kalp çarpıntısına yol açmaktadır. Ayrıca tansiyon çok düşerse diğer organlar yeterince beslenmediği için tıkanmaya başlar ve şok meydana gelir.

Tansiyonun düşmesi yeterince kalbin beslenememesine neden olur. Kalp organlar için yeterince oksijen ve besin taşıyamadığı için kanıda yeterli oranda pompalayamaz. Kronik hastalığı olan kişilerde organların beslenmesi büyük önem taşımaktadır.

Fakat bazı kişilerde tansiyon düşüklüğü hiç bir belirti vermemektedir.

10 6 tansiyon düşüklüğü tedavisi;

En uygun tedavi, tansiyonun düşmesine neden olan faktörlere göre değişecektir. Örneğin eğer kan kaybı nedeniyle tansiyon düşmüş ise en iyi tedavi kan nakli veya kaybedilen sıvıların damardan verilmesi olacaktır. Düşük tansiyon ayrıca tuz alarak, sıvı alımını arttırarak, sağlıklı beslenerek, tansiyonu yükselten bazı ilaçlar kullanarak veya kanın bacaklarda toplanmasını önlemek için basınç çorapları giyerek, şeklinde tedavi edilebilir. Fakat mutlaka herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce uzman bir doktorun görüş ve onayı alınmalıdır.
]]>
15 10 Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/15-10-tansiyon.html Fri, 19 Oct 2018 23:40:23 +0000 15 10 Tansiyon, hafif yüksek tansiyon ölçümüdür. Yüksek tansiyon çağımıza damgasını vurmuş bir rahatsızlıktır. Orta yaşlı insanların yarısının, ileri yaşlardaki insanların ise yüzde 70-80'ni yüksek tansiyon hast 15 10 Tansiyon, hafif yüksek tansiyon ölçümüdür. Yüksek tansiyon çağımıza damgasını vurmuş bir rahatsızlıktır. Orta yaşlı insanların yarısının, ileri yaşlardaki insanların ise yüzde 70-80'ni yüksek tansiyon hastasıdır. Hatta genç ve delikanlılık çağında dahi artık görülmeye başlandı.

Yüksek tansiyonun sebepleri;

15 10 tansiyon kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olduğunu gösterir. Yüksek tansiyon gittikçe sıklaşan ve ülkemizde her üç kişiden birinde görülen çok önemli bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmediği zaman kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damarlarda daralma, felç, böbrek yetmezliği ve görme kaybı gibi şikayetlere sebep olmaktadır. Bu sebeple ne kadar erken teşhis edilir ve tedaviye başlanırsa o kadar iyidir. Yüksek tansiyon baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı ve kulak çınlamasına sebep olur.

Ayrıca genetik faktörler ve çevresel faktörlerde yüksek tansiyon sebepleri arasındadır. Birinci derece akrabalarınızda anne, baba ve kardeşlerinizde yüksek tansiyon var ise sizde de olma ihtimali oldukça yüksektir. Stresli hayat koşulları, beslenme tarzı, fazla kilo yine yüksek tansiyon sebepleri arasındadır. Bazı kullanılan ilaçlarda yüksek tansiyona sebebiyet vermektedir. Bu nedenle tansiyon hastaları herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktora başvurmalı ve onun gözetiminde ilaçları kullanmalıdır.

15 10 tansiyon tuz ve tuzlu besinler yediğiniz zamanda meydana gelebilir. Ayrıca şeker içeriği yüksek besinler de tansiyonu yükseltir ve kalp hastalıklarını tetikler. Çay, kahve, kolalı içecekler tüketiminin fazlalığı, margarin ve tereyağı kullanımı yüksek tansiyona neden olmaktadır.

Yüksek tansiyonun zararları;

Yüksek tansiyon hastalığı böbrekleri ve damarları tahrip eder ve kalbi yorar. Beyin damarlarında tıkanıklık ve beyin kanaması yüksek tansiyonun tetiklediği sağlık problemleri arasındadır. Tedavi edilmez ise gözleri de bozar. Retinaya, gözün arka tarafında kalan damarlara zarar vererek, hasarlar oluşturur. Gözlerde kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilir. Müdahale edilmesi gereken durumlarda zamanında müdahale edilmez ise problem daha ciddi boyutlara gelerek, hayati risk oluşturur. Yüksek tansiyondan kaynaklı bütün rahatsızlıklar kişilerin yaşam kalitesini düşürür ve ömrünü kısaltmaktadır.

Yüksek tansiyon tedavisi;

15 10 tansiyon sonrası az tuz, az kırmızı et diyeti verilir. Eğer tansiyon düşmez ise uzman bir hekim tarafından ilaç tedavisi uygulanır. Rahatsızlığın kesin bir nedeni ve tedavisi olmaması, ömür boyu diyet uygulamasını gerektirir. Yüksek tansiyon şişmanlıktan kaynaklanıyorsa en uygun tedavi kilo vermek olacaktır. Tansiyon, damar sertliği ve beyin kanamasının en önemli sebepleridir. 

Yüksek tansiyon, vücutta aşırı sodyum ve ödem oluşmasından kaynaklanmaktaysa, idrar söktürücü ilaçlar kullanılır. Damar büzüşme nedeniyle yüksek tansiyon ortaya çıkıyorsa, bu yönde ilaçlar verilerek tansiyon düşürülmeye çalışılır.
]]>
14 8 Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/14-8-tansiyon.html Sat, 20 Oct 2018 09:02:24 +0000 14 8 Tansiyon; Tansiyon kanın atardamar duvarlarına yaptığı basınca denir. Bu basınç sayesinde kan vücutta bulunan bütün organlara ve dokulara yayılır. Böylelikle bu doku ve organlar bu basınç sayesinde gelen kandan dolayı ça 14 8 Tansiyon; Tansiyon kanın atardamar duvarlarına yaptığı basınca denir. Bu basınç sayesinde kan vücutta bulunan bütün organlara ve dokulara yayılır. Böylelikle bu doku ve organlar bu basınç sayesinde gelen kandan dolayı çalışmalarına devam eder. Kan basıncı sayesinde vücudun organ ve dokularının gerekli maddeleri almalarını dağlar. Tansiyonda belirli değerler vardır. Bu değerler belirli oranlarda normal seyrederken bunun aşağısında veya yukarısında olması durumlarında karşımıza tansiyon sorunu çıkar. 14 8 tansiyon bu durumda yukarı doğru olduğundan karşımıza yüksek tansiyon olarak çıkar. Bu şekilde yukarı doğru ilerleyen bir tansiyon değeri bir sağlık sorunu oluşturmaya başlar. tansiyon terimleri iki çeşitten oluşur. Bunlardan birisi küçük tansiyon diğeri ise büyük tansiyondur. Bunlardan büyük tansiyon kalbin kasılması ve kanı damarlara atmasına esnasında ölçülen tansiyondur. Yetişkin insanlar için tansiyon değerleri 10 ile 14 arasındadır. Bu rakamlar kalbin gevşediği anlamına gelmektedir. Yani bir nevi kanın kalbe dolduğu an ölçülen kan basıncıdır. Bu tür durumlarda küçük tansiyon dediğimiz cıva basıncı ise 9 cm civarında olur. Büyük tansiyonun yüksek tansiyon riski oluşturması için büyük tansiyonun 14 dün üstünde olması gerekir. Çocukluk ve bebeklik dönemlerinde tansiyon biraz daha düşük oranlarda seyreder. Fakat yaş ilerledikçe tansiyon değerleri de ona göre değişiklik gösterir. O nedenle de bebeklerde görülecek 14 büyük tansiyon yüksek tansiyona işarettir. 

14 8 Tansiyon değerlerinin olasılık riskleri;

14 8 tansiyonun büyük tansiyon olup olmadığını değerlendirirken küçük tansiyon büyük bir ehemmiyet kazanır. İdeal tansiyon değerleri ise 12 8 aralığında olduğundan 14 8 tansiyon dikkate alındığında küçük tansiyon değerinde değişme yokken büyük tansiyon sınır olan 14 geldiğinden tansiyon terimi olarak yüksek tansiyona işaret etmektedir. Belirttiğimiz yüksek tansiyon terimi kan basıncının sürekli olarak 12 8 üzerinde olduğu klinik durumlara verilen isimdir. Kan basıncının bu tür tepkimeler ile tansiyon olarak karşımıza çıktığı durumlar çağımızın en önemli hastalıklarının başında gelmektedir. Bu rahatsızlığın sıklığı son elli yılda beş kat birden artış göstermiştir. Bununda en önemli sebeplerinden bir tanesi de şehirleşen dünyada teknoloji ve yaşam savaşının her gün gün be gün artmasından kaynaklanan ve stres sıkıntı gibi faktörlerle tetiklenen bir hastalık olmasından kaynaklanmaktadır. 

14 8 tansiyon, bir yüksek tansiyon durumuna işaret eder. Bu ve bunun gibi tansiyon yüksekliği sağlık sorunlarından ötürü dünyada bir yılda on milyon insan hayatını kaybetmektedir. Tam bir sınır modunda olan 14 8 tansiyon normalin son aşaması olarak görülse de bazı insanların büyük tansiyon ölçümlerinde 14 terimi normal olarak tanımlanabilmektedir. O yüzdende tansiyon kişiye özel bir hastalıktır. Kişinin bedenindeki kan basıncı ile doğru orantılı bir durumdur. Yüksek tansiyon riski taşıyan hasta anlamına gelen 14 8 tansiyon tüm insanlarda görülebilecek bir durumdur. Olası tansiyon hastası çizelgesi göstergesi haline gelen bu sınır ölçümleri hastanın ilerleyen yaşlarda yüksek tansiyon hastası olma olasılığının netliğinin ispatı gibidir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Yüksek Tansiyon Değerleri https://www.tansiyon.gen.tr/yuksek-tansiyon-degerleri.html Sat, 20 Oct 2018 10:30:08 +0000 Yüksek tansiyon değerleri;  tansiyon değeri tansiyon ölçümü sırasında ortaya çıkan değerlere denir. Bu değerlerde üç gruba ayrılır. Bunlar düşük tansiyon, normal tansiyon ve yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyon yani hiper Yüksek tansiyon değerleri;  tansiyon değeri tansiyon ölçümü sırasında ortaya çıkan değerlere denir. Bu değerlerde üç gruba ayrılır. Bunlar düşük tansiyon, normal tansiyon ve yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyon yani hipertansiyon kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Yüksek tansiyon genetik olmakla birlikte birçok kişide de var olan ve dikkat edilmediği takdirde yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Kalbin kasılması sırasında oluşan en büyük basınç büyük tansiyonu, kalbin gevşeme veya dinlenme durumunda ölçülen basınç ise küçük tansiyonu ifade eder. Ayrıca yüksek tansiyona sahip olan kişilerin beslenmelerinede çok dikkat etmeleri gerekir. Özellikle tuzlu gıdalardan uzak durulmalıdır. Bir kişinin yüksek tansiyona sahip olması demek tansiyonunu sürekli 14/ 90mmHg ve üzerinde olması gerekir.

Yüksek tansiyonun belirtileri;  

Yüksek tansiyonun en sık rastlanan belirtileri baş ağrısı, baş dönmesi, kalp ağrısı, burun kanaması, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift görme veya bulanık görme ve düzensiz kalp atışlarıdır. Yetişkin bir insanda genellikle bütün tansiyon 130mmhg, küçük tansiyon ise 85mmhg olması gerekir. Ayrıca herhangi bir sağlık problemi yok ise bir insanda yüksek tansiyonun olması için bu değerlerden birinin yüksek olması yeterlidir. Yüksek tansiyonun zamanında teşhis edilip kontrol altına alınmaz ise ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Örneğin felç geçirme, kalp ve damar hastalıkları riskini arttırır, sakatlık ve hatta ölümlere yol açabilmektedir. 

Yüksek tansiyon nasıl düşürülür; 

yüksek tansiyonu düşürmenin en kolay ve etkili yolu soğuk su ile duş almaktır. Çünkü soğuk su sinirleri uyararak tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyonu düşürmenin diğer bir yolu ise bir bardak su içerisine yarım limonun suyunu sıkıp içmektir. Ayrıca yüksek tansiyonu düşürmek için sarımsak, greyfurt, nar, kekik, tuzsuz ayran ve yoğurttanda faydalanılabilir. 

İnsanlardaki olması gereken tansiyonlar ise, 
 • Hafif yüksek tansiyon sistolik basınç 140- 159
 • Orta yüksek tansiyon sistolik  basınç 160- 179
 • Kuvvetli yüksek tansiyon sistolik basınç 180mm- 110mm'dır. 
]]>
Yaşa Göre Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/yasa-gore-tansiyon.html Sun, 21 Oct 2018 10:00:00 +0000 Yaşa göre tansiyon, Tansiyon, diğer ismiyle ile kan basıncıdır. Dolaşım sistemindeki atardamarlarda bulunan kanın basıncıdır. Ölçümü tansiyon aletiyle yapılmaktadır. Tansiyon ölçümü esnasında büyük tansiyon, küç Yaşa göre tansiyon, Tansiyon, diğer ismiyle ile kan basıncıdır. Dolaşım sistemindeki atardamarlarda bulunan kanın basıncıdır. Ölçümü tansiyon aletiyle yapılmaktadır. Tansiyon ölçümü esnasında büyük tansiyon, küçük tansiyon ya da normal tansiyon gibi terimler kullanılmaktadır. Büyük tansiyon, kasılma basıncı, tıp dilindeki ismi sistolik basınçtır. Kasılma basıncı ölçüm esnasında ilk yazılan basınçtır. Kalbin kasılması esnasında oluşan en büyük basınç büyük tansiyonu ifade etmektedir. Örneğin; tansiyon ölçümünde 125-80 mm çıkan değerlerde 125 mm büyük tansiyondur. Küçük tansiyon, tansiyon ölçümü esnasında ortaya çıkan gevşeme basıncıdır. Bu basınç kalbin gevşeme veya dinlenme halinde ölçülen en küçük basınçtır. Tıp dilinde diastolik basınç olarak anılır. Küçük tansiyon değerlerinin yükselmesi kalbin beslenmesini azaltır. Tansiyon ölçümünde 125-82 mm olan değerlerde 82 mm küçük tansiyonu ifade eder.

Yaşa göre tansiyon nasıl olmalı: 

Normal tansiyon, bireyden bireye değişebilen değerlere sahip olan tansiyondur. Normal tansiyon yetişkin bir bireyde dinlenme halinde 120-80 mm'dir. 50 yaşa kadar bireylerde normal tansiyon üst sınırı 130-80 mm olarak kabul edilmektedir. Kan basıncı, yaşa bağlı olarak artmaktadır. Bunun sebebi ise atardamarlar zamanla yaşlanarak esnekliğini kaybetmesidir. Gençlerdeyse aktivite ve hareketlilik fazla olduğu için kan basıncı artar ve tansiyon normal düzeylerden yüksek olabilir.

Genel olarak herkesin bünyesinin farklı olduğunu bilmek gerekir. Bu sebeple herkesin tansiyon ölçüm değerlerinin aynı olması beklenemez. Bu sebeple bir kişide tansiyonun yükselmiş ya da düşmüş olduğundan bahsedebilmek için, herhangi bir şikayetinin veya  hastalığının olmadığı esnalarda tansiyonunun zaman zaman ölçülüp değerlerinin kaydedilmesi yararlıdır. Herkesin tansiyon değerlerinin farklıdır; fakat genel olarak normal kabul edilen düzeyleri de ihmal etmemek gerekir. Yapılan araştırmalar neticesi, yaşın artışıyla küçük değişmeler olmakla birlikte büyük tansiyon için; 11 ile 14 arası, küçük tansiyon için; 7-9 arası olması  durumunda tansiyona bağlı olarak bir sağlık problemi riski doğmadığı belirlenmiştir.

Yaşa göre normal tansiyon değerleri;
 • Bebeklerde 90 – 60
 • 1–10 yaş arası  100-70
 • 10-18 yaş arası 110-73
 • 18-35 yaş arası 120-75
 • 35-50 yaş arası 130-80
 • 50-70 yaş arası 140-85
 • 70-90 yaş arası 150-87
Tansiyon değerlerini göre çeşitleri;
 • Düşük Tansiyon, 100, 60
 • Normal Tansiyon, 100-139,  60-89
 • Hafif Yüksek Tansiyon,  140-159, 90-99
 • Orta Yüksek Tansiyon, 160-179, 100-109
 • Kuvvetli Yüksek Tansiyon,  180+,  110+
]]>
14 9 Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/14-9-tansiyon.html Sun, 21 Oct 2018 15:51:08 +0000 Tansiyon nedir, Tansiyon bütün atardamar içindeki kan basıncı olarak tanımlanabilir. Kalbin kanı atardamar sistemine pompaladığında oluşan büyük tansiyon, kalp gevşemeye geçtiğinde oluşan tansiyon ise küçük tansiyondu Tansiyon nedir, Tansiyon bütün atardamar içindeki kan basıncı olarak tanımlanabilir. Kalbin kanı atardamar sistemine pompaladığında oluşan büyük tansiyon, kalp gevşemeye geçtiğinde oluşan tansiyon ise küçük tansiyondur. Normal tansiyon değeri olarak 120/80 mmHg olarak kabul edilmektedir.

Yüksek tansiyon nedir

Büyük tansiyon 140 ,küçük tansiyon 90 mmHg den fazla ise yüksek tansiyon kabul edilir. Ancak yaş ilerledikçe damarlar elastikiyetini kaybeder ve damarlarda kireçlenme meydana gelir. Özellikle 80 yaş ve üzerinde bu durum daha çok etkilidir. Bu sebepten dolayı ilerleyen yaşlarda 140 -150-160 mmHg düzeyindeki büyük tansiyon normal kabul edilebilir. Kan basıncı yüksek olan kişiler tedavi edilmezse ileride daha ciddi sağlık sorunları beklemektedir. Unutulmamalıdır ki yüksek tansiyon tedavisi olan bir sağlık problemidir. 120/80 -140/90 mmHg arasındaki tansiyon değerleri yüksek tansiyon habercisidir. 

Tansiyon nasıl düşürülebilir
 • Limon tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Tansiyon yükselirse limon suyu içilmesi tavsiye edilir.
 • Nar suyu ve greyfurt tansiyonu düşürür. Düzenli olarak üretilebilir.
 • Yemeklerin içindeki tuz miktarının azaltılması faydalı olur.
 • Lifli ve posalı besinler bol miktarda tüketilebilir.
]]>
9 6 Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/9-6-tansiyon.html Sun, 21 Oct 2018 17:11:11 +0000 9 6 Tansiyon, Büyük tansiyon, kasılma basıncı tıp dilindeki adı ile sistolik basınçtır. Kasılma basıncı ölçüm esnasında ilk yazılan basınçtır. Kalbin kasılması esnasında oluşan en büyük basınç büyük tansiy 9 6 Tansiyon, Büyük tansiyon, kasılma basıncı tıp dilindeki adı ile sistolik basınçtır. Kasılma basıncı ölçüm esnasında ilk yazılan basınçtır. Kalbin kasılması esnasında oluşan en büyük basınç büyük tansiyonu ifade etmektedir. Küçük tansiyon, tansiyon ölçümü esnasında ortaya çıkan gevşeme basıncıdır. Bu basınç kalbin gevşeme veya dinlenme halinde ölçülen en küçük basınçtır. Tıp dilinde diastolik basınç olarak anılmaktadır. Küçük tansiyonun yükselmesi kalbin beslenmesini azaltır. Kan basıncı heyecan, sinirlilik ve stres durumlarında yükselir. Bazı bireylerde kan basıncı sürekli düşüktür ve herhangi bir belirti ya da semptomları yoktur. Bazı bireylerde belirli koşullar veya faktörler anormal derecede düşük kan basıncına sebep olabilir ve neticede organlara daha az kan ve oksijen akışı olur.

9/6 tansiyonda neler olur: Oturma ya da yatar pozisyonda normal olan tansiyon, ayağa kalkınca düşer. Beden, konumundaki değişimlere bağlı olarak yeterince hızlı kan basıncı ve kan akışını ayarlayamazsa hipotansiyon oluşur. Ayağa kalktıktan sonra kan basıncındaki düşüş genellikle yalnızca birkaç saniye ya da dakika sürer. Kan basıncının normale dönmesi için kısa bir süre oturmak ya da yatmak gerekebilir. Hipotansiyon tüm yaş gruplarında görülebilir. Ancak, özellikle yaşlılarda ve zayıf ya da sağlığı iyi durumda olmayanlarda daha yaygındır.  Yemek sonrası kan basıncında ani bir düşme biçiminde kendini gösterir. Uzun zaman ayakta kaldıktan sonra ya da arzu edilmeyen tatsız, üzücü veya korkutucu durum sonrası kan basıncı aniden düşer. Kan basıncının düşüklüğüne bağlı olarak beyin, böbrekler ve diğer yaşamsal organlara yeteri kadar kan gitmediğinde şok meydana gelebilir. Tansiyonun düşük düzeyde seyretmesiyle yorgunluk, bulanık, görme, bayılacakmış gibi olma, bulantı, baş dönmesi, depresyon, bilinç kaybı, soğuk ve terli cilt gibi durumlar görülür.

9/6 tansiyonu olanlar neler yapabilir: Bunun yapısal bir özellik ol­duğu ve doğuştan geldiği görüşü bir yere kadar doğrudur. Düşük tansiyon çoğunlukla normal veya uzun boylu, uzun kol ve bacaklı, zayıf ve kas yapılan gelişmemiş bireylerde görülür. Zayıflık ve uzun boy gibi, düşük tansiyon da yapısal bir özellik olduğu için endişelenmek ge­reksizdir. Bununla beraber, otonom sinir sisteminin dengesinin ko­runması için sakin ve düzenli bir yaşam önerilir. Mideye fazla yüklenmemek için sık aralarla hafif öğünler yapmak gerekir. Sabah kahvaltısı ve öğle yemeğin­den sonra bir fincan koyu kahve içilebilir. Öğleden sonra bir saat kadar dinlenmek de yararlı olabilir. Açık havada dolaşmak ve egzersiz yapmak da bireyi rahatlatır.
Düşük tansiyonlular yüz­me, kayak, jimnastik; özellikle geceleri soğuk duş, güneş banyosu önerilir. Daha tuzlu yemek yenmelidir. Günde en az sekiz bardak alkolsüz sıvı içilmelidir. Yaz günlerinde tuzlu ayran veya yüksek sodyum ve potasyum içeren içecekler önerilir.

Tedavi;
Eğer altta bir neden yatıyorsa onun giderilmesidir. Belirgin nedenin tespit edilemediği hallerde, yenilip içilenlere dikkat etmekle ve günlük hayatta yapılacak küçük değişiklikler fayda sağlar.
]]>
Tansiyon Yükselince Ne Yapılır https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-yukselince-ne-yapilir.html Sun, 21 Oct 2018 23:39:36 +0000 Tansiyon Yükselince Ne Yapılır, Yükselen tansiyon aslında kronik bir şekilde kan basıncının yüksek olması durumuna verilen isimdir. Tansiyon yükselmesinin çok farklı sebepleri ve nedenleri vardır. Tansiyon yükselince ne yap Tansiyon Yükselince Ne Yapılır, Yükselen tansiyon aslında kronik bir şekilde kan basıncının yüksek olması durumuna verilen isimdir. Tansiyon yükselmesinin çok farklı sebepleri ve nedenleri vardır. Tansiyon yükselince ne yapılır gelin her birlikte bakalım. Aslında her kişininde bünyesel farklılıkları tansiyonun gerçekten de yüksek olup olmadığını da belirlemekte olan bir etmendir. Kişinin bedensel nitelikleri, yaşı ve kalıtsal olarak yüksek tansiyona yatkın olup olmaması yüksek tansiyon şikayetini kronik bir hale gelip gelmediği ile çok yakından alakalıdır. Tansiyonun yükseldiğini mi daha doğrusu hipertansiyon hastası mıyım diye eğer merak ediyor iseniz tam bir gün içinde tansiyonun tam üç defa ölçmek gerekli ve yeterli olur. Normal olan tansiyon değeri için büyük olan tansiyon 14 küçük tansiyon ise 9 olması gerekir. Bu değerlerin üstünde olan değerler yüksek tansiyon altında olan değerler ise düşük tansiyon olarak değerlendirilmektedir. Bunun açıklaması şöyledir tansiyonun 14 bölü 9 üstünde olması halinde kişi yüksek tansiyon yada hipertansiyondur. Tansiyon alevi bir rahatsızlık olmak ile beraber şeker hastalığı, yaşam tarzı, kilo, stres, beslenme şekli ve hareketsizlik tansiyonu çok fazla etkilemektedir. Yani bu olumsuz etkenler tansiyonun yükselmesine yol açar. Yüksek tansiyon boyunda bulunan damarların kireçlenmesi ile beyinde bulunan kılcal damarların çatlamasına ve beyin kanamasına sebep olan en yaygın ve oldukça tehlikeli bir rahatsızlıktır. 

Tansiyon Yükselince Evde Ne Yapılır
 • Evde yapmanız gereken ilk tedavi yöntemi kollarınızı dirsekten bileklerinize kadar soğuk su ile yıkayın. Yapacağınız bu hareket tansiyonunuzun en az bir, iki derece düşmesini sağlar. 
 • Tansiyon yükselince doktor kontrolü şarttır.
 • Halk arasında sarımsağın tansiyon düşüren etkisi olduğu bilinmektedir. Ancak sarımsak ile soğan tansiyonu ayarlamaktadır. Bu sebep ile hipertansiyon şikayeti olanların yemeklerine bol, bol soğan ve sarımsak koymalarında çok fayda vardır.
 • Yağlı ve yağ içinde kızartılan gıdalar hamur tatlıları, hamur işleri, et ile etten yapılan salam, pastırma ve sucuk gibi ürünler ile özellikle de sakatatlardan uzak durun.
 • Yapmış olduğunuz yemeklerde tuzu azaltın mümkünse tamamen kesin.
 • Yapmış olduğunuz hafif egzersiz  hareketleri sayesinde tansiyonu düşürürsünüz. 
 • Stres her şeyin başıdır mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışın.
 • Alkol ve sigarayı da bırakmak gerekir çünkü bu zararlı maddeler hipertansiyona davetiye çıkarmaktadır.
 • Sebze tansiyon için oldukça faydalı bir besindir bu yüzdende sebze yemeklerine ağırlık vermeniz gerekir. Sıvı bitkisel yağlar kullanarak yemek yapın katı yağlardan uzak durun.
 • Posalı, magnezyum ve potasyum içerikli besinler tüketin. 
Yüksek Tansiyona İyi Gelen Meyveler

Kavun ile karpuzun yanında incir, kuru üzüm, kuru kaysı, portakal ve avokada, domates, fasulye, üzüm ve patates potasyum açısından oldukça zengin olduğundan dolayı tansiyona çok iyi gelmektedir. 
]]>
Baş Dönmesi Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/bas-donmesi-tansiyon.html Mon, 22 Oct 2018 09:22:34 +0000 Baş dönmesi tansiyon; baş dönmesi sebepleri arasında tansiyon yüksekliği de bulunmaktadır. Baş dönmesi kişinin çevresindeki eşyaların kendi etrafında dönmesi yada kişinin çevresindeki eşyaların etrafında dönüyormuş Baş dönmesi tansiyon; baş dönmesi sebepleri arasında tansiyon yüksekliği de bulunmaktadır. Baş dönmesi kişinin çevresindeki eşyaların kendi etrafında dönmesi yada kişinin çevresindeki eşyaların etrafında dönüyormuş gibi hissetmesidir. Ancak sürekli denge bozukluğunun baş dönmesi olarak tanımlanması oldukça yanlıştır. Baş dönmesine sebep olan rahatsızlıklar arasında çeşitli enfeksiyonlar, beyin ve beyincikten kaynaklanan bazı rahatsızlıklar, iç kulakla ilgili hastalıklar, tansiyon sorunları gibi hastalıklar olabilir. Baş dönmesi ile beraber diğer belirtiler buna sebep olan hastalıkların belirtileridir. Baş dönmesi tansiyon sebebiyle kaynaklanıyorsa, hastanın tansiyonu mutlaka kontrol edilmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Bu sayede baş dönmesi tedavi edilmiş olur. Bu sebeple baş dönmesi bir belirti olarak meydana gelir, bu sebeple hastaların mutlaka sağlık taramasından mutlaka geçmesi daha ciddi sonuçlar oluşmaması için hastalığının teşhis edilmesi gerekir.

Baş dönmesi tansiyon sebepleri;

Baş dönmesi bir belirti olarak ortaya çıktığında, mutlaka altta yatan hastalığın tanısı konulmalıdır. Çok sayıda rahatsızlık buna neden olmasına rağmen, başka belirtilerden faydalanılarak sonuca daha kolay ulaşılmaktadır. Eğer hastada tansiyon rahatsızlığı var ise ve kontrol altına alınamıyorsa, baş dönmesinin neden olabilmektedir. Baş dönmesi ve tansiyon birbirine bağlantılıdır. Kan basıncının yüksek olması, kişide ani baş dönmesi etkisi yaratabilir. Bu yüzden baş dönmesi problemi olan kişilerin mutlaka tansiyon ölçümü yaptırmaları gerekir. Yüksek tansiyon kişinin beyin damarlarını etkileyen önemli bir sorundur. Böyle bir belirtiye sebep olursa, tansiyonun bir an önce uzman bir doktor tarafından muayene edilerek, kontrol altına alınması gerekir.

Yaşlılıkta dengeyi sağlamakla görevli organlarda bazı dejeneratif değişiklikler meydana gelir. Yaşlılarda hem işitmenin azalması hem de denge siniri kaynaklı baş dönmeleri ve dengesizlik hissi oluşmaktadır. Göz tansiyonu, katarakt gibi durumlarda görme etkilenerek veya yakın okuma sırasında göz yorgunluğu ortaya çıkmasına bağlı olarak baş dönmesi ortaya çıkabilir.

Baş dönmesi tansiyon tedavisi;

Tansiyon rahatsızlığı olan hastaların, tansiyon ilaçlarını düzenli olarak kullanması gerekir. Bazı durumlarda baş dönmesine düşük tansiyonda yol açabilir. Özellikle ani kalkışlar düşük tansiyonla birlikte baş dönmesine sebep olmaktadır. Hastaların hareketlerine çok daha dikkatli olması gerekir. Tansiyon değerleri normale getirilirse, hem baş dönmesinden kurtulmak, hem de sağlıklı yaşamak mümkün olmaktadır. Baş dönmesi belirtisi dikkate alınmalı ve bunun yanında başka belirtilerde iyi takip edilmelidir. Bu uzman doktor tarafından yapılacak tanıya ve uygulanacak tedavi yöntemine yardımcı olacaktır.
]]>
Çocuklarda Tansiyon Değerleri https://www.tansiyon.gen.tr/cocuklarda-tansiyon-degerleri.html Mon, 22 Oct 2018 17:51:34 +0000 Çocuklarda tansiyon değerleri: doğumla birlikte her çağda etkili olan problemlerden biri tansiyondur. Yüksek tansiyon, yeni doğan bebeklerde bile sorun olabilmektedir. Yüksek tansiyon genellikle belirti vermeden yaşanabilmektedir Çocuklarda tansiyon değerleri: doğumla birlikte her çağda etkili olan problemlerden biri tansiyondur. Yüksek tansiyon, yeni doğan bebeklerde bile sorun olabilmektedir. Yüksek tansiyon genellikle belirti vermeden yaşanabilmektedir, kan basıncının yükselmesi olarak bilinen tansiyon yüksekliği sessizce ilerler. bazen de baş ağrısı, baş dönmesi burun kanaması ile görmede bulanıklık gibi problemlerin gelişmesine sebep olabilir. Daha önce yakınma olmasa dahi, bir anda kalıcı beyin hasarı, kanda üre değerinde yükseklik, ağızdan kan gelmesi gibi ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Tansiyon problemi yetişkin bireylerde yavaş bir seyir izlemesi ile ani olarak ölümcül sonuçlara yol açmaması gibi etkiler gösterebilirken, çocuklarda daha sessiz ve sinsi olarak ilerleme gösteren tansiyon hastalığı, daha yüksek değerler ile seyretmekte ve daha tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır. Bu sebeple çocukların bir yaşından itibaren belli bir düzen içerisinde tansiyonları ölçülmelidir. Bu yapılmadığı takdirde, çocuğun tansiyon hastası olup olmadığı belirlenemez. Gizli kalan tansiyon problemi sonraki zamanlarda vücuttaki organlarda geri dönüşü olmayan sorunlara sebep olabilir.

Çocuklarda tansiyon yüksekliği nasıl belirlenir

Her insanda yeni doğan döneminden sonra belirli kan değerleri bulunur. Yeni doğan döneminde 8/5 olan değer, yaşın ilerlemesiyle beraber 18 yaşlarına gelindiğinde 12/8 değerine ulaşır. Çocuğun tansiyon sorunu olduğunu söyleyebilmek için, kol ölçüsüne ve yaşına uygun olan tansiyon cihazıyla tansiyonunun ölçülmesi gerekir. Yetişkin bireylerde 13/8 değerlerinin üstü, yüksek değer olarak kabul edilse de, çocuklar için 10/7 dahi yüksek olabilir. Çocukların cinsiyetine, yaşına, kilosuna göre farklı tansiyon değerleri bulunur. Bu sebeple tansiyonu ölçülen çocukların çizelgeleri muhafaza edilip, çocuk için normal bir değerin ne olduğu tespit edilmelidir. Bu çizelgeyle yüksek tansiyon sorunu da tespit edilir.

Çocuklarda Yaşa Göre Tansiyon Değerleri:

Kız Çocukları:

YaşB.- Tans.-K. Tans.  
 • Y.doğan60-80
 • 1-95-65
 • 2-92-60
 • 3-100- 64
 • 5-92-62
 • 10-103-70
 • 12-106-72
 • 15-112-76
 • 20-116-72

 Erkek Çocukları:

Yaş- B. Tans. -K. Tans. 
 • Y.doğan-60-80
 • 1- 96-66
 • 2- 99-64
 • 3-100-67
 • 5-92-62
 • 10-103- 69
 • 12  -106-71
 • 1-112-75
 • 20-123- 76

 Yaşa göre nabız değerleri:

 • 0 – 1 yaş arasında bir bebeğin 60 saniyede kalp atışı 120 – 140 arası,
 • 1 – 3 yaşındaki çocuğun 60 saniyede kalp atışı 90 – 120 arası,
 • 3 – 7 yaşındaki çocuğun 60 saniyede kalp atışı 90 – 100 arası,
 • 7 – 20 yaş arası bir insanın 60 saniyede kalp atışı 80 – 90 arası
 • 20 yaşını geçen insanlar ise kalp atışı 60 saniyede 60 – 80 arası olmalıdır.

Yukarıda verilen aralıklar dışında yer alan tansiyon ve nabız değerine sahip kişilerin mutlaka bir doktora görünmesi gerekir. Kimi zaman bir takım rahatsızlıklardan dolayı nabız ve tansiyon değerlerinde değişiklik olabilir. Bu durum korkutucu değildir, ancak nabız ile tansiyondaki değişiklikler devamlı oluyorsa sorunun kesinlikle tespit edilerek tedavi edilmesi gerekir.

]]>
Hamilelikte Düşük Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/hamilelikte-dusuk-tansiyon.html Tue, 23 Oct 2018 04:58:15 +0000 Hamilelikte Düşük Tansiyon, hamile olan bayanların yaşamış olduğu sıkıntıların birkaçı da tansiyon ile alakalıdır. Ancak hamilelikte düşük tansiyon yüksek tansiyon kadar yüksek derecede görülmese de bazen rastlanan Hamilelikte Düşük Tansiyon, hamile olan bayanların yaşamış olduğu sıkıntıların birkaçı da tansiyon ile alakalıdır. Ancak hamilelikte düşük tansiyon yüksek tansiyon kadar yüksek derecede görülmese de bazen rastlanan bir durum olmaktadır. Hamilelikte düşük tansiyon yüksek tansiyon kadar tehlikeli durumlar oluşturmaz. Anne adayında düşük tansiyon hem anneyi hem de bebeği olumsuz yönde etkilemektedir.  Hamile olan bir anne adayında tansiyon ölçümünün 90/60 mm Hg altına düşmesi hamilelikte düşük tansiyonun anlamına gelir. Hamilelikte düşük tansiyonun asıl sebebi hamilelikte meydana gelen hormonlardaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır.

Hamilelikte Düşük Tansiyon Belirtileri

 • Göz kararması
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Sersemlik
 • Denge kaybı

Hamilelikte tansiyon kan basıncının düşmesi sebebiyle daha da ileri aşamaya gelirse bayılmada meydana gelebilir. Ancak hamile olan anne adayının düşük tansiyon nedeni ile dengesini kaybederek düşme gibi belirtileri ile de karşılaşılır.

Hamilelikte Düşük Tansiyon Nedenleri, hamilelikte düşük tansiyon doktorlara göre anne olacak kişiden kaynaklanmayıp vücudun ve bünyenin zayıf olmasından meydana gelmektedir şeklinde yorumlanır. Hamileliğin genellikle ilk aylarında bulantı, kusmaların fazla şekilde gerçekleşmesinden dolayı iyi bir şekilde beslenememe ve aşırı kusma hamilelikte düşük tansiyona neden olmaktadır. Hamilelikte  sağ yana veya sırt üstü yatıldığında rahim büyük olan damarlara baskı yapar. Bu baskıda hamilelikte düşük tansiyona neden olur. Hamilelikte fazla kanama yaratan olaylarda hamilelikte düşük tansiyona neden olur. Çok fazla derecede sıcak yaz aylarında terleme ile vücuttan fazla sıvı kaybedilmesi ve hamile olan bayan otururken veya yatarken ani bir şekilde ayağa kalkma durumu da hamilelikte düşük tansiyona neden olur.

Hamilelikte Düşük Tansiyon Sorununu Yaşamamak İçin Yapmanız Gerekenler hamile olan bayanlar yatarken sol yanına yatmalıdır. Hamile olan bayanlar yaz aylarında bol bol sıvı tüketmelidirler. Hamile olan bayanlar proteini çok olan, fazla şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdırlar. Hamile olan bayanlar demir ve vitamin takviyesi yaptırmalıdırlar. Hamile olan bayanlar hızlı hareketlerden kaçınmalıdırlar ve kalabalık ortamlardan, fazla ışık alan yerlerden uzak durmalıdırlar. Hamile olan bayanlar az az ama sık sık yemek yemelidirler ve uzun süre ayakta durmalıdırlar.

Hamilelikte düşük tansiyon rahatsızlığı yaşayan bayanlar hemen bir doktora gitmelidir. Doktor nedenini araştırarak buna göre tedavi uygulayacaktır.

]]>
Göz Tansiyonu Yükselmesi https://www.tansiyon.gen.tr/goz-tansiyonu-yukselmesi.html Tue, 23 Oct 2018 17:18:02 +0000 Göz Tansiyonu Yükselmesi, Kişiler arasında göz tansiyonu yada karasu rahatsızlığı adıyla bilinen glokom rahatsızlığı, göz içindeki basıncın çok ani bir şekilde yükselmesi nedeniyle görme sinirlerinin hasar görmesi şekl Göz Tansiyonu Yükselmesi, Kişiler arasında göz tansiyonu yada karasu rahatsızlığı adıyla bilinen glokom rahatsızlığı, göz içindeki basıncın çok ani bir şekilde yükselmesi nedeniyle görme sinirlerinin hasar görmesi şeklidir. Buna bağlı olarak, kişinin görme duyusu zayıflamaya başlar ve görme alanı yavaş yavaş azalmaya başlar. Semptomlarını, rahatsızlığın en son evrelerinde  belli eden oldukça sinsi bir rahatsızlık olan glokom, erken tanı olmadığı zaman görme sinirlerinde tedavi edilmesi çokta kolay olmayan ciddi bir zarar bırakabilir. Göz tansiyonu hastalığı kimlerde görülmektedir. Göz içerisindeki basıncın normalden yüksek olduğu kişilerde glokom hastalığının olma riski çok daha fazladır. 40 yaş ve üzerindeki kişilerde göz tansiyonunun görülme riski  artmaktadır.

Göz Tansiyonu Yükselmesi: nedeninin glokom rahatsızlığının genetik yatkınlık ile alakası olabileceğini söyleyebiliriz. Ailesinde göz tansiyonu hastalığı olan kişilerde, glokom oluşması riski çok fazladır. Başka bir deyişle, bir veya birden fazla kromozomda bozukluk var olabilir ve bu kişiler hastalığa karşı daha hassas duruma gelebilir. Şiddetli göz yaralanmaları da ayrıca göz tansiyonu yükselmesine sebep olabilir.

 Göz tansiyonunun yükselmesine neden olan diğer sebepler nelerdir.
 • Retina dekolmanı, 
 • Göz urları,
 • Kronik üveit,
 • İritis gibi göz iltihaplarıdır. Yalnız bazı göz ameliyatları sekonder olarak göz tansiyonu yükselmesini tetikleyebilir. 
Genellikle uzağı daha iyi bir biçimde görememe olarak bilinen miyop rahatsızlığı da göz tansiyonu hastalığının meydana gelme riskini çoğaltır. uzun süreli  kortizon kullanmasına bağlı olarak  sekonder göz tansiyonu hastalığını meydana getirmektedir. Bu semptom ve özelliklere sahip olan insanların, görme sinirlerindeki hasarın  erken tanısı için düzenli bir şekilde göz kontrolü olmaları çok önemlidir. Göz içinde salgılanmakta olan ve gözün beslenmesi için gerekli olan göz içi sıvılarının düzenli bir şekilde  boşaltılmamasına bağlı olarak göz tansiyonu yükselir. Yükselen göz tansiyonu da göz sinirlerinin hücrelerine hasar verebilir.

 Göz tansiyonu yükseldiği nasıl bilinir
 • Genellikle sabah saatlerinde oluşan baş ağrıları,
 • Bazen bulanık görme, 
 • Gece saatlerinde ışıkların yakınında ışıklı parlaklık görülmesi, 
 • Televizyon izlendiği zaman göz çevresinde ağrı olması.
Göz tansiyonu oluşma riskini yükselten etkenler;
 •  Göz tansiyonuna karşı genetik bir yatkınlık barındırmak.
 •  Dengede ve düzende bulunmayan sistemik vücut basıncı vücut tansiyonu 
 • 40 yaş ve üzerinde bulunmak.
 • Şeker hastalığına sahip olmak kişiler de şiddetli anemi veya nöbetler geçirmiş olmak olabilir 
 •  Migren hastalığına sahip olmak.  
 •  Uzun süreli olarak kortizon tedavisi görmek.  
 • Göz yaralanmaları sebebi ile göze zarar gelmesi.
 • Yüksek miyop derecesi 
 • Yüksek hipermetropluk derecesi.
Bu etkenlere sahip olan insanlarda göz tansiyonu rahatsızlığının meydana çıkma riski normalden çok daha yüksek bir haldir. Böyle bir risk durumu olduğundan dolayı, bu kişilerin görme sinirlerindeki hasarın erkenden tespit edilmesi sebebi ile düzenli bir biçimde göz kontrollerini yaptırmaları da çok önemli olmaktadır.
]]>
12 8 Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/12-8-tansiyon.html Wed, 24 Oct 2018 05:21:34 +0000 Tansiyon 12 8, Tansiyon, kalp basıncı etkisi ile kanın atar damar iç çeperlerine uyguladığı basınç anlamına gelir. Kalbin basıncı ile birlikte kan vücudun en ücra köşelerine kadar kılcal damarlar vasıtası ile ilet
Tansiyon 12 8, Tansiyon, kalp basıncı etkisi ile kanın atar damar iç çeperlerine uyguladığı basınç anlamına gelir. Kalbin basıncı ile birlikte kan vücudun en ücra köşelerine kadar kılcal damarlar vasıtası ile iletilir. Böylece mikroprotein, yağ ve diğer mineraller ihtiyacı olan hücrelere iletilmiş olur. Günümüz de kabul görmüş sağlıklı insanın büyük tansiyonu 12, küçük tansiyonu ise 8 olarak ölçülmüştür. Yani tansiyon aletinde bu değerlere ulaşıldığında kalp atımı ile ilgili sorun görünmemektedir. Tabi ki kalb atım değerlerini değiştiren etkenler vardır. 

Büyük tansiyon kalbin yaptığı basınç ile ortaya çıkar, küçük tansiyon ise damarların kalp basıncına karşı verdiği tepki ile ortaya çıkar. Yetişkinlerde tansiyon değerleri daha yüksek çıkabilir. Çocuklarda daha düşüktür. Hasta da yüksek tansiyon var demek için değerin 14 ve üzeri olması gerekir. Tansiyon düşüklüğünden söz etmek için ise büyük tansiyonun 10 ve altında olması gerekir. Genel olarak tansiyon yüksekliği ve düşüklüğünden bahsetmek için büyük tansiyon göz önünde bulundurulur.

Tansiyonun 12 8 olması için spor ve meditasyon,

Öncelikle sağlıklı yaşam için gerekli olan şeylerin yapılması gerekir. Bunların başında spor yapmayı alışkanlık haline getirmek önemlidir. Her sabah 07 - 08 aralığında yapılan yarım saatlik hafif koşu yada yürüyüş sağlık alanında size önemli katkılar sunacaktır. Bu katkı başta tansiyonun düzenlenmesi olmak üzere vücudunuzun bütün faaliyetlerinin sağlıklı olmasını sağlayacaktır. 

Günlük hayatın stresi içinde tansiyon düşüklüğü ve yüksekliği ortaya çıkabilir. Özellikle fırsat buldukça sakin ve sessiz bir yerde iç dünyanızı dinleyin, daha sonra açık havaya çıkın kimsenin olmadığı yerde derin derin nefes alın, kafanızda şapka gözünüze gözlük takmayın, mümkün olduğunca doğal davranmaya çalışın, iyi şeyler düşünün.

Tansiyonun 12 8 olması için neler yapılmalı

Beslenme alışkanlıklarının yeniden gözden geçirilmesi de spor kadar önemlidir. Tuz tansiyonu yükselten önemli bir etken olduğu gibi vücutta su tutarak vücutta ödem oluşmasına da neden olur. Tansiyonun yüksek olması kalp basıncının artması demektir. Dolayısı ile başta aort ana damarı olmak üzere damarların yırtılmasına neden olabileceğinden süt ve süt ürünleri, meyveler ve sebzeler genel besin kaynağımız olmalıdır.

Düşük tansiyon ve şeker düşüklüğü genel olarak aç kalmak ve düzensiz beslenmek ile ilgilidir. Bu neden zamanında besin ihtiyacınızı karşılamak önemlidir. Yüksek tansiyon genel olarak yemeklerden sonra ortaya çıktığı gözlemlenir. Yavaş ve az yemek tansiyon yükselmesini önleyebilir. 

Tansiyon dengeleyici sebzeler,

Genel olarak sebzeler tansiyonu düşürür, aynı zamanda magnezyum, potasyum ve lif yönünden zengin ıspanak, brokoli, karnıbahar, brüksel lanası, lahana, domates, salatalık, havuç, turp, pancar vb. sebzelerden günlük üç porsiyon yenilir ve kolasterol yapıcı etkili yağlardan uzak durulur ise tansiyonun 12 8 olacaktır. 

Tansiyon dengeleyici meyveler,

Başta ananas olmak üzere turunçgiller, şeftali, elma, armut, mango, kavun karpuz vb. meyveler hem lif yönünden zengin olup sindirim sistemi için faydalıdır hemde tansiyonun dengelenmesi için önemli besinlerdir. Taze meyve suyu içilirken liflerinin süzülmemiş olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca şekersiz süt ve süt ürünleri de tansiyon dengelenmesinde önemlidir.
]]>
Tansiyon Neden Çıkar https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-neden-cikar.html Wed, 24 Oct 2018 21:37:49 +0000 Tansiyon Neden Çıkar, Bir çoğumuz rastlantı sonucunda tansiyonumuzu ölçüp yüksek olduğunu öğrenincede şaşarız. Kan basıncının yüksekliği karşılığında “Tansiyon yüksekliği” ya da “Hipertansiyon” çok sıkınt Tansiyon Neden Çıkar, Bir çoğumuz rastlantı sonucunda tansiyonumuzu ölçüp yüksek olduğunu öğrenincede şaşarız. Kan basıncının yüksekliği karşılığında “Tansiyon yüksekliği” ya da “Hipertansiyon” çok sıkıntı verir. Çoğunlukla da kalp, beyin ve böbrekleri bozmadıysa hiç bir sıkıntıya yol açmaz. Rahatsızlığı olmayan, kendini tamamen sağlıklı hisseden birinin, hasta gibi her gün sürekli ve belkide ömür boyu ilaç kullanması zordur. Hele bu ilaçların bazılarının yan etkilerini duyan kişilerin ilaçtan kaçması çok normaldir. Yinede tansiyon yüksekliğinin tanısı, tedavi ve devamlı kontrolü için gerekli bilgiler verildiğinde, hastaları sürekli ilaç almaya inandırmak olasıdır. Unutulmamalı ki, tansiyon yüksekliği için alınan önlemler yaşam boyu devam edecektir. 

Tansiyona Ne Zaman Yüksektir Denir

Vücuttaki organları oluşturan dokular kalp ve damar sistemi yolu ile düzenli bir biçimde oksijen ve besin maddelerini alıp görevlerini yerine getirirler. Bu işlemin devamlılığı için kalp düzenli bir ritmde çalışır. Kendisine kulakçıklarından gelen kanı karıncıklar yoluyla büyük ve küçük dolaşıma pompalar. Bu pompalama boyun ve el bilek damarlarında nabız atması şeklinde hissedilmektedir ve elimize vurur. Sol karıncıktan atılan temiz kan yüksek basınçla tüm vücuda dağılır ve bizim “tansiyon” diye ölçtüğümüz damar içindeki bu kanın basıncıdır.

Büyük dolaşım sistemiyle dokuların ihtiyacını karşılamak için dağıtılan bu kanı kullandıktan sonra yine temizlenmek üzere, küçük dolaşım yardımıyla akciğerden geçirilir. Kan basıncı ölçümünde iki rakam vardır. Yüksek olan rakama büyük tansiyon adı ile anılır. Bu basınç kalbin içindeki kanın damarlara pompalandığı anda oluşur. Bu pompalama nabız sayısı gibi dakikada 70-100 civarındadır. İki pompalama arasında kalp adalesi içine kanı doldurmak için gevşer ve bu esnada damardaki basınç düşer, buna da küçük tansiyon denir. Kan basıncını ölçmek için içine hava pompalanan bir lastik kolluk dirseğin üst kısmından kola sarılır. Bu kolluk hava pompalandığında temiz kan damarlarını öyle sıkıştırırki içindeki kan akımı durur ve bilekteki nabız kaybolur. Sonra lastik kolluk içindeki hava yavaşça bırakılır. Kolluk içindeki hava basıncı kalbin kanı pompalarken oluşturduğu basınca inip eşitlendiğinde, kanın çarpmasıyla bu damarda bir ses oluşur. Her kalp atışında oluşan bu ses sistolik kan basınç değerini verir. Kolluk içindeki hava boşaltmaya devam edildiğinde basınç azalıp kulaklıkla duyulan sesin bir noktada artık duyulmadığı görülür. Burada basınç damardan kanın serbestçe akabildiği seviyededir. Tansiyonun seviyeleri ortasında ibresi bulunan göstergelerle, civa sütununun yüksekliği ile ya da elektronik aletlerin sayısal göstergeleri ile okunmaktadır. Okunan değerler milimetre civa sütunu olarak açıklanmakla beraber, 13-15 gibi rakamlarla da ifade edilir. 
]]>
Büyük Tansiyon Yüksekliği https://www.tansiyon.gen.tr/buyuk-tansiyon-yuksekligi.html Thu, 25 Oct 2018 07:57:24 +0000 Büyük tansiyon yüksekliği, kan dolaşımının için damarlardaki kanın kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Büyük tansiyon yüksekliği ülkemizde sık rastlanılan bir sağlık sorunu arasında yer almaktadır. Tedavi e Büyük tansiyon yüksekliği, kan dolaşımının için damarlardaki kanın kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Büyük tansiyon yüksekliği ülkemizde sık rastlanılan bir sağlık sorunu arasında yer almaktadır. Tedavi edilmesi gerekmektedir. Büyük tansiyon yüksekliği tedavi edilmediği takdirde hasta da kalp yetmezliği, kalp büyümesi, kalp damarlarında daralma ve böbrek yetmezliğine yol açmaktadır. Büyük tansiyon yetmezliği mutlaka erken teşhis etmek önemlidir.

Büyük Tansiyonun Yüksekliği Sınırları Nelerdir 

Büyük tansiyon yüksekliği, yaş, cinsiyet ve kişinin fiziksel durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Büyük tansiyon yüksekliği bir defa yüksek çıkması büyük tansiyon yüksekliği anlamına gelmemektedir. Tansiyon ölçümü yapılırken hasta gergin ve endişeli olmaması gerekmektedir. Kan basıncı bireyden bireye değişkenlik gösterebilmekle beraber kişinin yaşına da değişkenlik göstermektedir. Kişinin istirahat durumunda normal büyük tansiyon en çok 130 mm Hg, sınırda  olan büyük tansiyon sınırı 130-139 mm Hg, en yüksek olan kan basıncı 140 mm Hg' dir. Normal sağlıklı kişilerde tansiyon değeri büyük tansiyon en fazla 160 mm Hg ve küçük tansiyon ise en fazla 85 mm Hg olmalıdır. Büyük tansiyonun bir kaç ölçümden sonra değerlerin üzerine çıkması büyük tansiyon yüksekliğinin göstergesidir. 

Büyük Tansiyon Yüksekliği İnsan Vücuduna Verdiği Zararlar Nelerdir  
 • Kalp yetmezliği, kalp damarlarında daralma
 • Görme bozukluğu, çift görme, körlük ve görme bulanıklığı 
 • Beyin kanaması, felçlik, beyin damarlarında oluşan tıkanıklık
 • Boyunda ve bacaklarda oluşan tıkanıklık
 • Büyük atar damarlarda oluşan genişleme 
 • Ani oluşan kanamalar
Büyük Tansiyon Yüksekliği Nedenleri Nelerdir  

Büyük tansiyon yüksekliğinin nedenleri arasında  iki faktör vardır. Bu en büyük nedeni arasında genetik faktörler yer almaktadır. Büyük tansiyon yüksekliğinin bir diğer nedeni ise çevresel faktörler olarak sıralayabilirsiniz. Genetik faktör ise kişinin anne, baba ve aile büyüklerinden birisinden büyük tansiyon yüksekliği olması kişide de olmasına yol açabilmektedir. Yani birinci derece yakınlarında olması durumunda. Bu durum %50 oranına bağlılık göstermektedir. Büyük tansiyon yüksekliği diğer nedenleri şunlardır; 
 • Kişinin çok tuzlu gıdaların tüketmesi,
 • Aortun kalp çıkan bölgedeki darlık, 
 • Böbrek hastalıkları
 • Cushing ve Crohn hastalığı
 • Böbrek damarlarında oluşan daralma
 • Akut ve kronik böbrek iltihabı
 • Tiroid bezi hastalıkları
Bu nedenlerden çoğu cerrahi ve ilaç tedavisiyle çözümlenmektedir. Büyük tansiyon yüksekliği oluşan kişilerde doktor tespit edildiği takdirde birçok detaylı muayene ve tahlil isteyecektir. Bazen de nedenlerin kaldırılması için cerrahi müdahale gerekebilir.
]]>
Büyük Tansiyon Düşüklüğü https://www.tansiyon.gen.tr/buyuk-tansiyon-dusuklugu.html Fri, 26 Oct 2018 05:56:40 +0000 Büyük tansiyon düşüklüğü, henüz su yüzüne çıkmamış bir sağlık sorunu arasında yer almaktadır. Büyük tansiyon düşüklüğü genellikle kişide sağlıklı bir şekilde herhangi bir rahatsızlık yaşamadan hayatına devam Büyük tansiyon düşüklüğü, henüz su yüzüne çıkmamış bir sağlık sorunu arasında yer almaktadır. Büyük tansiyon düşüklüğü genellikle kişide sağlıklı bir şekilde herhangi bir rahatsızlık yaşamadan hayatına devam etmektedir. Büyük tansiyon düşüklüğü vücutta bir sorun yaşamamakla birlikte aynı zamanda kişide bazı sinyallerle anlayabilmektedir. Kişide baş dönmesi, sersemlik hissi, kusma, bulantı ve gözde kararmaya işaret edebilmektedir. 

Büyük tansiyon düşüklüğü, genellikle çok terleme, uzun süre aç kalma durumunda tansiyonun düştüğünü anlayabilirsiniz. Büyük tansiyonun düşmesi ve belirtilerin çoğalması durumunda mutlaka uzman doktora muayene edilmeli ve gereken tetkikler yapılması gerekmektedir. 

Büyük tansiyon düşüklüğünün nedenleri 

Bazı kalp hastalıkları, vücudun çok susuz kalması ve vitamin eksikliği de büyük tansiyon düşüklüğü yapmaktadır. Büyük tansiyon düşüklüğü uzman doktor tarafından tespit edildiği hallerde ilaç tedavisi ile giderilmektedir. Büyük tansiyon düşüklüğü yüksekliğe göre çok tehlikeli bir durum olmamaktadır. Ancak ciddi bir düşüş hastanın vücudunu susuz kalmasına ve iç organların fonksiyonlarının bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hastada sersemlik, bilinç kaybı, baş dönmesi ve baygınlık durumuna dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Büyük tansiyon düşüklüğü değeri nelerdir  

Büyük tansiyon düşüklüğü tansiyon değeri 120 - 180 arasında yer almaktadır. Tansiyon ölçüm sırasında büyük tansiyon düşüklüğü illâki tansiyon düşüklüğü anlamına gelmemektedir. Bazı hastalarda 90 - 60 değerlerin altında olmasına rağmen sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmektedir. Ancak bazı sağlık sorunlarına yol açmadığı süre içerisinde bir sıkıntıya yol açmamaktadır. Bu sağlık sorunları arasında bayılma, anormal kalp atışı, kansızlık durumlarıdır. Bu durumlar olması durumunda mutlaka bir önlem alınması gerekmektedir. Bunun nedeni ise büyük tansiyon düşüklüğü çok fazla düştüğü zaman hastanın vücudunda kan akışı organlara yeterince oksijen ve besin taşımadığından kaynaklanmaktadır. Mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde kişide bilinç kaybı ve inmeye yok açmaktadır. 

Büyük tansiyon düşüklüğü sebepleri,
 • Kişinin vücudunun çok susuz kalması
 • Az su tüketimi
 • Spor
 • İshal durumu
 • Kişinin yetersiz ve dengeli beslenmemesi
 • Gebelik
]]>
Göz Tansiyonu Kaç Olmalı https://www.tansiyon.gen.tr/goz-tansiyonu-kac-olmali.html Fri, 26 Oct 2018 18:59:07 +0000 Göz Tansiyonu Kaç Olmalı: Diğer bir adı glokom olan göz tansiyonu hastalığı, göz içi basıncını sık sık yükselerek görme sinirine zarar vermesi durumudur. Buna bağlı bir şekilde görme alanı kişi de yavaş yavaş dar Göz Tansiyonu Kaç Olmalı: Diğer bir adı glokom olan göz tansiyonu hastalığı, göz içi basıncını sık sık yükselerek görme sinirine zarar vermesi durumudur. Buna bağlı bir şekilde görme alanı kişi de yavaş yavaş daralma olmaktadır. İlk başlarda kendini belli etmemesinden dolayı sinsi olarak ilerleyen glokom hastalığın son aşamalarında kendini fark ettirmektedir. Bu neden ile geç dönemde tanı konmasında gözde onarılması mümkün olmayan ciddi tahribatlara sebebiyet verebilir. Bu hastalık daha çok göz içi basıncının yüksek olduğu kişilerde rastlanır. Fakat göz içi basıncı normal değerlerde olan kişilerde de görülmektedir. 40 yaş üzerinde ki kişilerde hastalık riski artmakta, ailesinde glokom olan kişilerde görülme sıklığı daha fazla olmaktadır. Diyabet şeker hastalığı, ve hipotroidzm yani guatr olan kişilerde diğer sağlıklı bireylere oranla görülme sıklığı artar. Ciddi göz yaralanmaları da göz içi basıncını arttırdığı için hastalığa yakalanma riski de artış gösterir.  Retina dekolmanı, göz tümörleri, uzun süreli kortizon kullanımı, miyopi, iritis gibi göz iltihap hastalıklarında da glokom gelişebilmektedir. 

Göz Tansiyonu Belirtileri;

 • Özellik ile sabahları oluşan baş ağrıları
 • Işıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi
 • Ara ara bulanık görme
 • Televizyon veya bilgisayar başındayken göz etrafında ağrıdır. 
Göz Tansiyonu Kaç Olmalı:

Göz içi basıncının normal değerleri 10 ila 20 mm Hg dir. Normal bir kişi de bu değer 17 mm Hg olmalıdır. Bu değer 20 mm Hg üzerine çıkması durumu göz tansiyonu olarak kabul edilir. Göz tansiyonu değerleri daima tek başına teşhis ve tedavi için kesin sonuç vermez. Sinir hücrelerinde oluşan hasar ve hastada oluşan risk faktörleri de teşhis ve tedavi için önemli olmaktadır. Her göz tansiyonu hastasın da kendine özgü göz tansiyonu değerleri belirlenmesi gerekir. Göz tansiyonu olabilecek kişiler ve  ailesinde göz tansiyonu hastalığı bulunanlar, 30 yaşından sonra yılda 1 kez ailesinde hastalık öyküsü olmayan 40 yaşından sonraki kişiler 2 yılda bir kez  göz tansiyonu ölçümü yaptırmalıdırlar. Miyop hastaları, göz tansiyonu hastalığı riskini 2 kat fazla taşımaktadırlar bunun için 20 yaşından sonra yılda bir kez ölçtürmelerinde fayda bulunmaktadır. Çocuklarda bile göz tansiyonu olabileceği için ihmal edilmemesi gereklidir. Göz tansiyonu 20 mm Hg' nin altında  olanlarda da bu hastalık görülebilir. Bunlar;
 • Göz tansiyonunun gün içerisinde değişiklikler gösterebilmesi
 • Kişini kornea tabakasının incelmesi yüzünden ölçümün yanlış yapılması
 • Görme sinirinde olan hasarın nedeni göz içi basıncından ziyade, sinirleri besleyen kılcal damarların kan akımında yetersiz olmasıdır.
]]>
Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması https://www.tansiyon.gen.tr/yuksek-tansiyon-beyin-kanamasi.html Fri, 26 Oct 2018 19:31:42 +0000 Kısaca yüksek tansiyonun tanımı; Yüksek tansiyon ( hipertansiyon), kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden daha fazla olmasıdır. Tansiyonun yükselmesinin nedeni iki temel unsura bağlıdır Kısaca yüksek tansiyonun tanımı; Yüksek tansiyon ( hipertansiyon), kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden daha fazla olmasıdır. Tansiyonun yükselmesinin nedeni iki temel unsura bağlıdır. Bunlardan bir tanesi "genetik faktörler", diğeri ise "çevresel" faktörlerdir. Ülkemizde her 3 kişiden birinde görülen önemli bir hastalıktır. Yüksek tansiyon vücudumuzdaki organlarımıza ciddi zararlar verebilir. Yüksek tansiyondan en çok etkilenen organlar; kalp, beyin, böbrekler, büyük atardamarlar ve gözlerdir. Hastalık tedavi edilmediğinde birçok hastalığada sebep olmaktadır. 

Yüksek tansiyonun oluşturduğu hastalıklar,
 • Kalp yetmezliği
 • Damarlarda daralma
 • Kalp büyümesi
 • Felç
 • Böbrek yetmezliği
 • Görme kaybı
 • Beyin kanaması
Yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması

Beyin içerisindeki  atar damardan birinin tansiyonun yükselmesine bağlı olarak atar damarın yırtılması nedeniyle beyin içinde kanama olması "beyin kanaması" olarak adlandırılmaktadır. Yüksek tansiyon beyin kanaması beyin içerisinde bulunan küçük atar damarlardan birinin yırtılması sonucunda meydana gelir. Beyin içinde oluşan kanamaya ise"intraserebral kanama" adı verilir. Kişide beyin kanaması olduğu anda, esnek olmayan bir yapıya sahip olan kafatası nedeni ile beyin, içinde dolan kanın oluşturmuş olduğu basınç altında kalarak ezilir ve buna bağlı olarak farklı bulgular ortaya çıkar. Beyin kanamasında kanamanın görüldüğü bölgedeki beyin dokusu üzerine baskı yaparak beynin o bölgesi'nin kontrol etmiş olduğu beden kısmında işlev bozukluklarının ortaya çıkmasına sebep olur. Beyin kanamasının en çok rastlanan sebeplerinden biride yükselen tansiyondur. Kişide var olan yüksek tansiyon kontrolsüzce yükselmeye devam ettiğinde buna bağlı olarak oluşan basınç kişi için tehlike arz etmektedir. Hastalarda yıllarca var olan yüksek tansiyon küçük damarlar üzerinde etkisini daha çok gösterdiği için damarlarda zayıflamaya sebep olur. Bu zayıflayan damarlar kontrol edilemeyen yüksek tansiyon, damarların yırtılmasına ve kişide beyin kanamasının oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebeple yüksek tansiyon hastaları, damarlarının zayıflamış olabileceğini ve yırtılmaya müsait hale gelebileceğini göz önüne alarak kendilerine çok dikkat etmeliler.

Yüksek tansiyona bağlı beyin kanamasından nasıl korunuruz

Bunun en etkili yolu kan basıncını normal sınırlar içerisinde tutarak tansiyonun ani yükselmesini önlemektir. Özellikle ülkemizde yüksek tansiyon belli bir yaşın üzerinde ortaya çıkmakta ve birçoğu yüksek tansiyon hastası olarak yaşamını devam ettirmektedir. Bu sebeple yüksek tansiyon hastaları, tansiyonun nasıl düşürülmesi gerektiğini çok iyi bilmesinde fayda vardır.

Yüksek tansiyonu düşüren etkenler,
 • Tansiyon yükselmeye başladığında hemen başınızı soğuk su ile yıkayın. Eğer imkanınız varsa soğuk su ile duş almanız iyi gelecektir.
 • Tansiyonu düşürmek için limon suyu hazırlayıp içebilirsiniz.
 • Nar tansiyonu düşürmede etkilidir.
 • Sarımsak yemek tansiyonu dengeler.
 • Mutlaka tansiyon ilaçlarını düzenli ve zamanında almak tansiyonun aniden yükselmesini önleyecektir.
 • Yoğurt ve tuzsuz ayran da tansiyonu düşürmede çok etkilidir.
]]>
Genç Yaşta Tansiyon Yükselmesi https://www.tansiyon.gen.tr/genc-yasta-tansiyon-yukselmesi.html Sat, 27 Oct 2018 15:33:50 +0000 Genç yaşta tansiyon yükselmesi, tansiyon hastalığı genelde ileri yaşlarda görülürken; gençlerde görülme oranı oldukça yüksektir. Tansiyon yüksekliği genellikle kırklı yaşlardan sonra ortaya çıkarken 40 yaş öncesinde or Genç yaşta tansiyon yükselmesi, tansiyon hastalığı genelde ileri yaşlarda görülürken; gençlerde görülme oranı oldukça yüksektir. Tansiyon yüksekliği genellikle kırklı yaşlardan sonra ortaya çıkarken 40 yaş öncesinde ortaya çakabilir. Kan basıncının yani damarlarda dolaşan kan miktarının damar çevresinde baskı oluşturması sonucunda meydana gelen tansiyon artışının sebepleri içerisinde yapılan egzersizler, yaşanılan stres, tüketilen yiyecekler ve kullanılan ilaçlar gibi faktörlerden dolayı ortaya çıkabilir. Tansiyonun sebebi damarlarda direnç artışı olan kalbin atar damar direncine karşı yüksek basınçla verdiği bir tepkidir. Damar sertliği olarak bilen bu hastalık da ilaç tedavisi kullanılmalıdır. Genç yaşta görülen tansiyon hastalığı önemsenmemesi halinde tehlikeli durumlara yol açabilir. Bu sebepten dolayı tansiyon hastalığı bulunan kişilerin mutlaka kontrol altında bulunması, gerekli ilaçları kullanması gerekir. 

Genç yaşta tansiyon yükselmesi teşhisi
Genç yaşta görülen yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar başka organlara zarar verebileceğinden dolayı yaşamı tehdit eden bir durum olarak ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı tansiyon belirtisi bulunan gençlerin günlük belirli saatlerde tansiyonunun ölçülmesi ile beraber 10 günlük periyot sonrasında doktorun koyacağı tanı ile tansiyon hastası olup olmadığına bakılması gerekir. Tansiyonu yüksek olan kişilerin değerlendirme, saptama sonrasında tedavi edilmesi; gerekli ilaçlar ile tansiyonun kontrol altına alınması gerekir.

Genç yaşta tansiyon yükselmesi sebepleri ve diğer etkileri
Tansiyon kontrol altına alınmazsa başka hastalıklar ortaya çıkabilir. Bunların başında böbrek hastalıkları ve damar hastalıkları ile böbrek üstü bezlerin normalin dışındaki seyirde çalışması büyük sıkıntı oluşturur. Ayrıca gençlerde görülen tansiyon hastalıklarının sebepleri arasında aşırı kilo alımının tetiklemesi olarak ta görülür. Bunu yanı sıra diyabet ve yağ asit yüksekliği gibi sebeplerde erken yaşlarda tansiyon görülmesine sebeptir. Hipertansiyon gibi durumlarda özellikle bayanlarda gebelik döneminde ortaya çıkan tansiyon hastalıkları olarak rastlanır. 
Tansiyon ile beraber kişide özellikle erkeklerde sertleşme bozukluğu gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı kontrol altına alınması halinde bu problemin ortadan kalktığı gözlenir. Ayrıca kalpte ritim bozuklukları gibi problemlerde ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyonu ne kadar tedavisiz kalırsa vücuda vereceği zarar da o kadar yükselir. Bu sebepten dolayı erken tanısının konulması son derece önemlidir.

Erken yaşta görülen tansiyonda yapılması gerekenler
 • Tansiyon artışı yüksek olan kişilerin özellikle kontrollerinin yapılması ardından dengeli beslenmesi, kullandığı ilaçları saatinde ve düzenli kullanılması gerekir. 
 • Tüketilen yiyeceklerin ve içeceklerin potasyum yönünden zengin olması, tam tahıllı gıdaların tüketilmesi, süt ve süt ürünlerinin yeterli miktarda vücuda alınması sayesinde tansiyonun belirli düzeyde seyretmesi sağlanabilir.
 • Ayrıca tansiyon hastalığı görülen gençlerin vücuda girecek olan tuz miktarını düşürme son derece önemlidir. Tuz alımı vücutta kan basıncının yükselmesine sebep olmasından dolayı tuz tüketiminin düşürülmesi tansiyonun düşmesine sebep olacaktır.
 • Haftanın belirli günlerinde düzenli olarak yürüyüş yapmaları önemlidir. Yapacakları egzersizler ile tansiyonu dengede tutmaları mümkündür. 
 • Gençlerde görülen tansiyon gibi rahatsızlıkların bulunduğu durumlarda kişinin alkol kullanmaması; alkol kullanımı varsa bu seviyeyi düşürmesi son derece önemlidir. Çünkü alkol kullanımı kişinin kan basıncını olumsuz yönde etkiler. 
 • Tansiyonu bulunan kişinin günlük yaşam aktivitelerine dikkat etmesi halinde yüksek tansiyonu kontrol altına alınması önemlidir kullanılacak ilaç ve yaşam tarzındaki olumsuzlukları düzeltilmesi halinde tansiyon kontrolü halının altına alınması sağlanır. 
 • Dikkat edilmemesi halinde yaşam ka]]> Tansiyon 14 9 https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-14-9.html Sun, 28 Oct 2018 13:29:35 +0000 Tansiyon 14 9, ne anlam ifade eder Bunu anlayabilmek için ilk önce tansiyon nedir bun bakalım. Tansiyon kalbimizden pompalanan kanın atardamara yaptığı basınç demektir. Bu basıncın mmHg cinsinden ölçülmesi ile tansiyonun no Tansiyon 14 9, ne anlam ifade eder Bunu anlayabilmek için ilk önce tansiyon nedir bun bakalım. Tansiyon kalbimizden pompalanan kanın atardamara yaptığı basınç demektir. Bu basıncın mmHg cinsinden ölçülmesi ile tansiyonun normal sınırları belirlenir. Tansiyonun normal sınırı yüz yirmiye seksendir. Yüksek tansiyon sınırı 14 9 dur. Eğer bu sınırı geçen bir tansiyonu varsa bu yüksek tansiyon olarak kabul edilir.

Tansiyon 14 9 nedir

Yaş ilerledikçe damarların elastikiyetini kaybetmesi nedeniyle tansiyon yükselir. Yani yaşlı hastalarda 14 9 normal bir tansiyon değeri sayılabilir. Ancak 40 yaşını geçmemiş bir birey için bu tansiyon yüksek zararlı ve düşürülmesi gereken bir tansiyondur. 14 9 bir tansiyon tedavi edilmemesi oldukça önemli çünkü, atardamarlarda yırtılmalara, kanamalara, kalp yetmezliğine, beyin kanamasına, böbrek yetmezliğine, körlüğe, felce neden olabilir. Bu yüzden tedavi edilmesi son derece önemlidir. 

14 9 Tansiyon Nedenleri Nelerdir
 • Yüksek tansiyona meyilli kişilerde çok tuzlu gıdaların tüketilmesi
 • Böbrek fonksiyonlarının bozukluğu
 • Aort damarının kalıtsal darlığı
 • Salgı bezi hastalıkları
 • Böbrek üstü bezi tümörü
 • Herhangi bir nedene bağlı olarak kafa içi basıncının arttığı durumlar
 • Ve en önemlisi de genetik faktörler yani anne baba yoluyla geçen doğuştan yüksek tansiyona yatkınlık
14 9 Tansiyon Tedavisi

En önemlisi dahiliye uzmanı veya kalp ve damar hastalıkları uzmanına görünerek 14 9 tansiyon nedeni araştırılmalı ve buna yönelik ilaç tedavisine başlanmalıdır. Bunun yanı sıra dengeli ve düzenli beslenerek 14 9 olan tansiyonu dengeleyebiliriz. Uzak durulması gereken yiyecekler ise şunlardır:
Çok şekerli besinler, çay kahve gibi kafein içeren içecekler, asitli içecekler, margarin tereyağı gibi hayvansal kaynaklı yağlar ve alkol. Bu gıdalardan mutlaka uzak durulmalı veya dozajı aşılmadan tüketilmelidir. Kilolu yüksek tansiyonlu hastalar mutlaka zayıflamalı meyve sebze tüketmeli doymuş yağlarda kaçınılmalıdır.Bunlar dikkat ettiği takdirde mutlaka faydasını görülebilecektir.

Aniden 14 9 Tansiyon Düşürme

Soğuk su uygulaması yapılmalıdır. Soğuk su tansiyonu düşürür. Önemli atardamarların olduğu el kol ayak kasık boyun soğuk su ile yıkanmalıdır. Bu durum tansiyonu düşürür. Bunun yanı sıra tuzsuz ayran veya limonlu su içmekte tansiyonu düşürmekte etkili olur. Nar suyu bulunabiliyorsa nar suyu içmekte tansiyonu düşürür.
]]>
Hamilelikte Tansiyon Düşüklüğü https://www.tansiyon.gen.tr/hamilelikte-tansiyon-dusuklugu.html Mon, 29 Oct 2018 06:09:39 +0000 Hamilelikte tansiyon düşüklüğü, Hamilelikte tansiyon düşüklüğü çok sık rastlanan bir problemdir. Fakat çoğu zaman ciddi bir probleme neden olmaz. Özellikle hamileliğin ilk aylarında anne adayında tansiyon düşüklüğü n Hamilelikte tansiyon düşüklüğü, Hamilelikte tansiyon düşüklüğü çok sık rastlanan bir problemdir. Fakat çoğu zaman ciddi bir probleme neden olmaz. Özellikle hamileliğin ilk aylarında anne adayında tansiyon düşüklüğü normal olarak karşılanmaktadır. Anne adayının vücudunun hamilelik durumuna alışması ve vücudun hormon seviyesinde oluşan farklılık anne adayına zor durumlar yaşatmaktadır. Vücudun devamlı yorgun ve halsiz olması anne adayında devamlı uyuma hissinin oluşmasına da neden olmaktadır. Hamilelikte tansiyon düşüklüğü bazı durumlarda zihin bulanıklığına ve dikkat dağınıklığına da sebep olmaktadır. Hamilelikte oluşan bu komplikasyonlar doğumdan sonra kendiliğinden geçmektedir. Hamilelikte tansiyon yükselmesi, tansiyon düşmesinden çok daha tehlikeli ve önem arz eden bir durumdur. Anne adayında bir çok neden ile oluşabilen tansiyon düşüklüğü bebeğin sağlığına zarar vermemektedir. 

Hamilelikte tansiyon düşüklüğü hissedildiği anda yavaş hareketler yaparak evde ise uzanarak dinlenmesi dışarıda ise hemen bir yerde oturarak anne adayının dinlenmesinde fayda vardır. Tansiyon düşüklüğünün getireceği bayılma, bilinç kaybı yaşanması ve diğer komplikasyonların anne adayında oluşmaması için anne adayının uzanarak ayaklarını biraz yukarıda tutması gerekmektedir. Özellikle hamilelik döneminde olanların kalabalık ortamlardan uzak durmaları gerekmektedir. Ferah ve temiz hava olan ortamlarda anne adayının bulunması, kendisini sıkan kıyafetlerden kaçınması ve düzenli beslenmesi olası tansiyon düşüklüklerinin önüne geçmektedir. Hamilelikte tansiyon düşüklüğü hamileliğin son aylarına doğru normal değerlerine dönmektedir. Fakat anne adayında yaşanan tansiyon düşüklüğü olması gerekenden çok daha aşağıdaysa mutlaka doktora giderek gözetim altında olmalıdır.

Hamilelikte tansiyon düşüklüğü nedenleri:
 • Vücutta gebelik nedeni ile yaşanan hormon değişiklikleri
 • Hamileliğin yaz aylarına denk gelmesi ve hamilelik döneminde olan sıcak havalar
 • Hamilelik döneminde olan anne adayının hamilelik komplikasyonları ve devamlı mide bulantısı yaşaması nedeni ile düzensiz beslenmeye başlaması
 • Hamilelik nedeni ile vücutta kan basıncının düşmesi
 • Hamileliğin ilk aylarında dolaşım sisteminin genişlemesi
 • Aşırı terleme nedeni ile vücutta su ve tuz kaybı yaşanması
 • Kalbin pompaladığı kan miktarının artışı ve damar direncinin düşmesi
Hamilelikte tansiyon düşmesi tedavisi: Hamilelik döneminde tansiyon düşmesinin giderilmesi için anne adayının protein ağırlıklı beslenmesi önerilmektedir. Ayrıca anne adayının bol demir içeren ve bol vitaminli besinlerle beslenmelidir. Çok fazla ayakta kalmaktan kaçınmalı kendisini yormamalıdır. Yoğun ışıklı ortamlarda bulunulması da tansiyonun düşmesine neden olduğu için anne adaylarına önerilmemektedir. Tansiyon düşmesi hamilelikte çok fazla düşmediği sürece önem teşkil etmediği için ilaçla tedavi uygun görülmez. Bunun yerine anne adayının kendine dikkat etmesi bol bol istirahat etmesi, düzenli ve sağlıklı beslenmesi hafif tuzlu kraker tarzı alternatifler yanında bulundurması problemi ortadan kaldıracaktır. Fakat tansiyon düşmesi beklenenden fazla ise kişiye özel tedavi uygulanması gerektiği için anne adayının doktora giderek doktorun önerdiği tedavi yöntemleri ile tedavi olması gerekmektedir.]]>
Tansiyon Düşmesi İçin Ne Yapılır https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-dusmesi-icin-ne-yapilir.html Mon, 29 Oct 2018 19:37:33 +0000 Tansiyon Düşmesi İçin Ne Yapılır, Özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak cinsiyet ayırt etmeksizin bir çok kişide bulunan yaygın rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Tansiyon yükselmesi önlenmemesi durumunda Tansiyon Düşmesi İçin Ne Yapılır, Özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak cinsiyet ayırt etmeksizin bir çok kişide bulunan yaygın rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Tansiyon yükselmesi önlenmemesi durumunda ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Nitekim tansiyon yükselmesi, kanın damarlarda pompalanmasının basıncını ifade etmektedir. Bundan dolayı, tansiyon yükselmesi kontrol altına alınmadığı takdirde kalp krizleri, beyin kanaması gibi ciddi kalp ve damar rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bundan dolayı, tansiyonun yükselmesinde çok dikkat etmeli ve her an için kontrol altına almanız gerekmektedir. Peki tansiyon düşmesi için ne yapılır, genel olarak  evde rahatlıkla tansiyonun düşmesini sağlanabilir.

Tansiyon Düşmesi İçin Ne Yapılır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Tansiyon düşmesi için ne yapılır sorusunun cevabı oldukça basit ve sunacağımız yazıda tansiyon yükselmesi durumunda direkt olarak evde kendiniz tansiyonu düşürebilirsiniz. Bizde sizler için tansiyonu düşürmede etkili olan yöntemleri kısaca açıklayacağız.
 • Tansiyon düşürmesinde en etkili ve hızlı karşılık veren besinlerin başında limon gelmektedir. Tansiyonun yükselmesi durumunda taze bir adet limonun suyunu sıkarak az miktarda da su ekleyerek içebilirsiniz. Aynı zamanda greyfurtta tansiyonu düşürmede etkilidir.
 • Tansiyonun düşürmesinde bir diğer etkili besin ise yoğurt ve ayrandır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken ayranda asla tuz bulunmamalıdır. Birer porsiyon yoğurt veya bir bardak ayran içerek tansiyonunuzu kontrol altına alabilirsiniz.
 • Bir diğer etkili besin ise tansiyon düşürmede nar oldukça önemlidir. Doğal olarak yapılmış olan nar ekşisi veya narın suyunu içerek tansiyonu kontrol altına alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken, piyasada bulunan hazır halde satılan nar ekşilerin bir çoğunda şeker oranı yüksek olduğundan nar ekşisinde mümkünse doğal evde yapılan nar ekşileri tüketiniz.
 • Besinler arasında aynı zamanda sarımsakta tansiyonu düşürmede oldukça etkilidir. Tansiyon düşürmede bir diş sarımsağı çiğ veya ayranla birlikte tüketebilirsiniz.
 • Tansiyonu düşürmede uygulamada ise soğuk su oldukça etkilidir. Fakat ani olarak çok soğuk su olmadan normal hafif soğuk suyla el yüz ve ayaklarınızı suya tutabilirsiniz. Bununla birlikte kulak arkası kısımı ile boyunlarınızı soğuk suyla masaj yaparak tansiyonunuzu düşürebilirsiniz. Bununla birlikte bir diğer uygulama ise yatış pozisyonunda başınız alçakta olacak şekilde ayaklarınız baş hizası yükseğinde tutarak yatış pozisyonu ile tansiyonunuzu kontrol altına bilirsiniz.

]]>
Tansiyon Düşüklüğüne İyi Gelen Besinler https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-dusuklugune-iyi-gelen-besinler.html Mon, 29 Oct 2018 21:58:37 +0000 Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen besinler, hipotansiyon yani düşük tansiyon ciddi bir sağlık sorunudur. Kontrol altına alınmazsa daha kötü sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir. Tansiyon düşüklüğü hastada sıkça baş Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen besinler, hipotansiyon yani düşük tansiyon ciddi bir sağlık sorunudur. Kontrol altına alınmazsa daha kötü sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir. Tansiyon düşüklüğü hastada sıkça baş dönmesi, hatta bayılma gibi belirtilerle gösterir. Tansiyonun düşme nedenlerinin en önemlileri arasında dengesiz ve yetersiz beslenme gelmektedir. Bunun dışında başka sağlık sorunları nedeniyle de düşük tansiyon sorunu yaşanabilir. Bu sorunu tansiyon düşmesine iyi gelen besinler tüketerek daha kolay aşabilirsiniz. Özellikle sodyum içeren, B12 vitamini bakımından zengin besinler kan basıncı değerlerindeki düşüşü azaltabilir.

Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen besinler nelerdir

Sodyum içeren besinler: Tansiyon yüksekliğinde sınırlandırılan sodyum yani tuz tüketimi, tansiyon düşüklüğünde ise tavsiye ediliyor. sodyum bakımından zengin bir beslenme düzeni uygun görülüyor. Tansiyonunuz düşük olursa hemen bir tuzlu ayran içmenizi tavsiye ederiz. Kısa sürede tansiyonunuz normal değerlerine dönecektir. Fakat tuzun fazla tüketiminin kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olacağını unutmayın. Bu nedenle tansiyon düşüklüğü için tuz tüketiminiz için bir doktora danışmanızda yarar vardır.

Folik asit ve B12 bakımından zengin besinler: Beslenmede folik asitin ve B12 vitamininin yetersiz alınması tansiyon düşüklüğüne, kansızlığa neden olabilir. Kan hücrelerinin, sinir hücrelerinin gelişiminde B12 vitamini oldukça önemlidir. Bu vitamin midede proteinle birleşerek kan aracılığıyla emilir. Tansiyon düşüklüğü için içeriğinde B12 bulunan süt ve süt ürünlerini, yumurta, et gibi besinleri tüketebilirsiniz. Folik asit içeren besinler ise, karaciğer, börülce, ıspanak gibi yeşil sebzelerdir. Bu besinlerin tansiyon düşüklüğüne faydaları oldukça fazladır.

Magnezyum içeren besinler: Magnezyum vücudumuzda biyokimyasal reaksiyonlarda, kemik gelişiminde ve kan basıncı üzerinde oldukça etkili bir mineraldir. Bu nedenle tansiyon düşüklüğü sorunu olanlar bunu içeren besinleri tüketmelidir. Özellikle kaju fıstığı, lahana, ıspanak gibi sebzeler, soya fasulyesi magnezyum bakımından zengindir. Bu besinler günlük magnezyum ihtiyacınızı karşılayacak, kan basıncını dengeleyecektir.

Karbonhidrat içeren besinler: Tansiyon düşüklüğü yemek yendikten sonra olursa, bu postprandiyal hipotansiyon olarak tanımlanır. Bu sorun genellikle ileri yaşta olanlarda, parkinson hastalarında, otonom sinir sistemi bozukluğu olanlarda ortaya çıkar. Bu tansiyon düşüklüğü ağır bir yemek sonrasında, aynı zamanda fazla karbonhidrat tüketiminin ardından ortaya çıkar. Böyle tansiyon düşüklüğüne iyi gelen besinler arasında karbonhidrat içermeyenleri tüketmek uygundur. Ayrıca karbonhidrat içeren ekmek, pirinç, makarna, patates gibi besinleri tüketmemek gerekir.

Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen besinler bunların dışında, aşırı olmamak kaydıyla elektrolit içerikli sporcu içecekleri, içinde kafein olan yeşil çay gibi bitkisel içeceklerde olabilir. Ayrıca vücudun susuz kalmasını önlemeniz ve bol su içmeniz önerilir. Vücuttaki kan hacmi her zaman dengede tutulmalı, susuz kalması önlenmelidir. Bunlarda tansiyonun düşmesine neden olabilir.
]]>
Normal Tansiyon Kaç Olmalı https://www.tansiyon.gen.tr/normal-tansiyon-kac-olmali.html Tue, 30 Oct 2018 08:15:36 +0000 Normal tansiyon kaç olmalı, sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Tansiyon kısaca damın damarlar içerisindeki kan basıncıdır. Biz buna kanın damarlar içerisindeki gerilimi de diyebiliriz. Tansiyon değerinin düşük ya da yü Normal tansiyon kaç olmalı, sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Tansiyon kısaca damın damarlar içerisindeki kan basıncıdır. Biz buna kanın damarlar içerisindeki gerilimi de diyebiliriz. Tansiyon değerinin düşük ya da yüksek olması tedirginlik yaratabilir. Bu yüzden çoğu birey tansiyon değerinin normal seviyede kalmasını ister. Normal tansiyon insan vücudunda herhangi bir rahatsızlığa yol açmaz ve organların işlevini yerine getirmesine olanak sağlar. 

Normal tansiyon kaç olmalı, yaşa göre normal tansiyon değerleri 
 • 10-18 yaş arasında sistolik 110 mm, diastolik 73 mm.
 • 18-35 yaş arasında sistolik 120 mm, diastolik 75 mm.
 • 35-50 yaş arasında sistolik 130 mm, diastolik 80 mm.
 • 50-70 yaş arasında sistolik 140 mm, diastolik 85 mm.
 • 70-90 yaş arasında sistolik 150 mm, diastolik 87 mm olmalıdır.
Normal tansiyon kaç olmalı, genel olarak dünya genelinde en çok rastlanan hastalıkların içerisinde tansiyon hastalığı başlarda yer almaktadır. Dünya nüfusunun yüzde 25 i kadar insanda görülen ve buna karşı önlem alınmadığı zaman ciddi rahatsızlıklara sebebiyet veren hastalıklar içerisindedir. Ama  dünya genelinde ve ülkemizde halk olarak bir çok birey tarafından tansiyon rahatsızlıkları pek dikkate alınmaz. Bu yüzden tansiyondan kaynaklanan rahatsızlıklar ileri ki dönemlerde çok daha ciddi hastalıklar ile birlikte hastalarını kötü bir şekilde etkilemektedir. Tansiyon hastalıklarında tedbirli olmak ve hastalığın daha fazla ileriye gitmemesi için ilk olarak tansiyonunuzu kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak içinde sürekli tansiyon aleti ile ölçerek yükselmesi veya azalması durumunda evinizde kullanacağınız besinler yardımıyla tansiyonunuzu kontrol altında tutabilirsiniz. Günümüz şartlarında tansiyonu ölçmek eskisi kadar zor değildir. Gelişen tıbbi cihazlar sayesinde tansiyonunuzu istediğiniz zaman ölçebilirsiniz. Bu yüzden tansiyon korkusu olan hastalar bu cihazlar sayesinde tansiyon değerlerini sürekli kontrol edebilirler. Gereken önlemleri de alabilirler. Tansiyon ölçümünü doğru bir şekilde yaptığınıza inanıyorsanız ve tansiyon değeriniz normal tansiyon değerinin üstünde veya altında ise gereken müdahale yapılmalıdır. Düşük tansiyon ve yüksek tansiyon değerlerinde derhal müdahale de bulunmanız gerekir.

Normal tansiyon kaç olmalı, sorusunu her birey dikkate almalıdır. Dünya sağlık örgütünün belirlediği normal tansiyon değerleri bulunmaktadır. Fakat daha önce de söylediğimiz gibi normal tansiyon kişinin her durumu dikkate alınarak tespit edilir. Bunun en sağlıklı yolu ise doktora gitmektir.


]]>
Hiper Tansiyona Ne İyi Gelir https://www.tansiyon.gen.tr/hiper-tansiyona-ne-iyi-gelir.html Tue, 30 Oct 2018 23:19:24 +0000 Hiper Tansiyona Ne İyi Gelir, Başınızı soğuk su ile iyice yıkayın, soğuk su sinirleri uyarır ve tansiyonun düşmesine neden olur. Eğer soğuk bir duş alacak kadar kendinizi iyi hissediyorsanız duş almanız çok daha iyi olacakt Hiper Tansiyona Ne İyi Gelir, Başınızı soğuk su ile iyice yıkayın, soğuk su sinirleri uyarır ve tansiyonun düşmesine neden olur. Eğer soğuk bir duş alacak kadar kendinizi iyi hissediyorsanız duş almanız çok daha iyi olacaktır. Özen göstermeniz gereken şey suyun çok soğuk olmamasıdır. Tansiyon düşürmede en çok bilindik yöntem limon ya da sarımsak yemek tansiyonu düşürmekte çok işe yaradığı bilinmektedir. Bir su bardağı içerisine sıkacağınız yarım limonu suyunu sulandırarak içmeniz tansiyonunuzun düşmesine yardımcı olur. Nar ve nar suyu tansiyonu düşürmenin yanı sıra uzun bir zaman da tansiyonunuzun dengede kalmasında çok yardımcı olur, yani tansiyonun dengede olmasını da sağlar. Bir de greyfurt suyu da yine limonla aynı etkiyi gösterir ve tansiyonun düşmesini sağlar lakin ilaç alıyorsanız greyfurt suyu, düzenli alınan ilaçlarla birleşme yoluna girerek ciddi yan etkiler meydana gelebilir. Greyfurt suyunun yanı sıra ilaç alırken doktor tavsiyesinin dışına asla çıkılmamalı bir de ilacın prospektüsü dikkatli bir biçimde okunmalıdır. Tansiyon düşürmede en çok kullanılan yiyeceklerden bir tanesi de sarımsaktır. Limon ve nar gibi diğer gıdalara oranla daha çabuk ve hızlı tansiyon düşüşleri sağladığı bilinir. Hızlı tansiyon düşürme etkisi yaratır. Doğal olan kekik de yine aynı biçimde iyi bir tansiyon düşürücü olarak bilinir. Tuzsuz ayran bir de yoğurtta yüksek tansiyon için çok kolay tüketilebilecek gıdalar arasında yer alır. Ama tuzsuz olmasına çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Hiper Tansiyonda İlaç Tedavisi

Son zamanlarda günümüzde hipertansiyon tedavisinde uygulanan ve genel olarak antihipertansif ilaçlar olarak bilinen çeşitli ilaç tedavisi sınıflandırmaları olmaktadır. Reçeteler yazılırken o kişinin kardiovasküler riski ve kan basıncı değerleri değerlendirilir ve göz önüne alınır. Bu sırada, anjiyotensin dönüştürücü enzim ADE inhibitörleri tansiyonun dengelenmesinde yardımcı olan diğer hormonların aktivitelerini kapatarak yani bloka ederek de bir etki gösterir. Bu ilaçlar söz konusu olan o hormonların işlevlerine engel olarak, kanınızda olan su miktarının azaltılmasına yardımcı olur ve bir de atar damarlarınızı genişletme etkisi göster bilir, bu iki etki yüzünden de tansiyon düşebilir. Kalsiyum kanal blokerleri arterlerinizin duvarlarını yapan kasların da gevşemesine yardımcı olur. Bu yüzden arterler genişleyerek tansiyonun düşmesine çok büyük etki eder. Tiazid diüretikleri kanınızdaki olan su miktarını azaltır ve bu nedenden ötürü damar çeperlerinizi genişletir.

Hiper Tansiyona Ne İyi Gelir

Hiper tansiyondan korunma şekilleri sağlıklı bir yaşam açısından çok önemlidir. Düzgün bir şekilde beslenme dengesinin önemi de çok büyüktür. Bu nedenle, düşük yağ içeren, lif yönünden çok zengin olan, bol taze meyve ve sebzenin bir günde en az 5 porsiyon olarak tüketilmesinin yanı sıra tam tahıllı olan yiyecekleri de içeren bir beslenme çizelgesi hazırlanır. Bir günde  tükettiğiniz tuz miktarını 6 gramdan daha fazla olmayacak bir şekilde bir uygulama yapmanız gerekir. Bunu bilerek çok fazla tuz kullanmak tansiyonunuzu çok yükseltiği bilimsel bir gerçektir. Bir çay kaşığı dolusu tuz tahmini olarak 6 gramdır. Düzenli bir şekilde yapılan egzersiz kalp ve dolaşım sisteminizin çok daha güçlü olmasını sağlar. Kolesterolünüzü düşürür ve tansiyonunuzu normal olan bir düzeyde kalmasını sağlar. İnsanların bir çoğunluğu için bir haftada en az beş kez olmak üzere 30 dakika tempolu bir şekilde egzersiz yapması bir çok uzman kişiler tarafından önerilir. Bu şekilde yapılan uygulamalar tansiyonu dengede tutarsa sağlıklı bir hayat geçire bilirsiniz. 
]]>
Tansiyon Düşüklüğü Mide Bulantısı Yaparmı https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-dusuklugu-mide-bulantisi-yaparmi.html Wed, 31 Oct 2018 14:29:07 +0000 Tansiyon düşüklüğü mide bulantısı yaparmı, Düşük tansiyon beraberinde mide bulantısı getirir. Tansiyon düşüklüğü halsizlik, baş ağrısı, afallama, baygınlık yapabileceği gibi mide bulantısına da sebep olur. Bu yüz Tansiyon düşüklüğü mide bulantısı yaparmı, Düşük tansiyon beraberinde mide bulantısı getirir. Tansiyon düşüklüğü halsizlik, baş ağrısı, afallama, baygınlık yapabileceği gibi mide bulantısına da sebep olur. Bu yüzden düzenli olarak mide bulantısı sorunu yaşayan kişiler muhtemel düşük tansiyon hastalarıdır, bir doktora gidip gerekli tetkikleri yaptırmalıdırlar.

Bu mide bulanmaları sonucunda kusma meydana gelebilir. Bu yüzden bulantı yaşandığı takdirde doktor kontrolünde bunu engelleyecek haplar kullanılabilir. Aynı zamanda evde nane, limon, zencefil koklamak veya tüketmek; abartmadan mideyi bastırmak için tuzlu veya baharatlı besinler yemek bulantıyı kesebilir. Yine düşük tansiyonun oluşturduğu mide bulantısını engellemek veya minimuma indirmek için asitli, alkollü, yağlı, kafeinli ürünleri tüketmemeli sigaradan uzak durulmalıdır. 

Bulantı sonucunda kusma olduğu takdirde de oluşan sıvı açığını kapatmak için bol bol sıvı tüketilmelidir. Çünkü düşük tansiyonun bir sebebi de vücuttaki sıvının azalmasıdır. Sıvı açığı kapatılarak düşük tansiyon sebebiyle bulantı, bulantıyla kusma, kusmayla sıvı kaybı, sıvı kaybıyla düşük tansiyon gibi bir kısır döngü engellenmiş olur.
]]>
Tansiyonu Ne Yükseltir https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyonu-ne-yukseltir.html Thu, 01 Nov 2018 12:33:01 +0000 Tansiyonu ne yükseltir, Hipertansiyon ya da yüksek kan basıncı olarak adlandırılan yüksek tansiyon, birçok çevresel etken ve beslenme bozukluğu ile orantılı olan bir rahatsızlıktır. Özellikle tuz tüketim miktarının fazla olm Tansiyonu ne yükseltir, Hipertansiyon ya da yüksek kan basıncı olarak adlandırılan yüksek tansiyon, birçok çevresel etken ve beslenme bozukluğu ile orantılı olan bir rahatsızlıktır. Özellikle tuz tüketim miktarının fazla olması ve sigara gibi alışkanlıklar yüksek tansiyonun önemli nedenlerindendir. Hipertansiyonun başlıca nedeni kandaki sodyum miktarının artarak birikmesidir. Sodyum bilindiği üzere tuzun yapı taşıdır ve kanda bulunur. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarının tükettikleri gıdalarda olabildiğince az yağ ve tuz bulunmalıdır.

Tansiyonu ne yükseltir, hangi besinler bunda etkilidir

Sofra tuzu: Sofra tuzu yüksek tansiyona neden olan gıdalar listesinde bulunmaktadır. Sofra tuzunda bulunan sodyum aşırı tüketilmesi durumunda kanın yoğunluğunu artırarak damarların baskıya uğramasına ve bu baskıda yüksek tansiyona sebep olur. Bu durum yüksek tansiyon hastalarının ciddi durumlarda kalbine de zarar verebilir. Ayrıca tuz vücudun daha fazla su tutmasına neden olur. Bu durumdan damarlar, beyin, böbrekler ve kalp olumsuz etkilenir. Üzerlerine normale göre daha fazla yük biner ve biriken su kan basıncını maksimuma çıkartır. Bu yüzden kişilerin tuzu mümkün olduğunca dengeli ve az tüketmesi gerekir. 
Fast food: Fast food ürünleri sayısız hastalıklara neden olmakla beraber yüksek tansiyonu da başlıca etkileyen yiyeceklerdir.  Bu yiyecekler aşırı yağlı besin değeri düşük ve sindirilemeyen yapıya sahip oldukları için damar tıkanıklarına ve bu tıkanıklar da yüksek tansiyona neden olur. 
Soda: Soda alkolsüz olup içerdiği asidik bileşenler nedeni ile hipertansiyonu doğrudan etkiler. Ancak düşük kalorili ve asidik özelliği az olan sodalar hipertansiyon riskini ortadan kaldırır. Yüksek tansiyon hastaları bu sodaları tüketmeli ve ya diğer sodaların içerisine limon atarak tüketmeleri gerekmektedir. Limon sodanın karbonlaşmasını sağlayacağı için bu şekilde tüketilmelidir.
Alkol: Tansiyonu ne yükseltir sorusunun bir diğer cevabı ise alkol. Alkol beraberinde getirdiği bir çok hastalık gibi yüksek tansiyona da ne olmaktadır. Aşırı alkol tüketimi kan basıncını aşırı yükselterek kan damarlarının duvarlarına zarar verir. Bu yüzden yüksek tansiyon hastası iseniz alkol tüketmemelisiniz. 
Kırmızı et: Tüketimine dikkat edilmesi gereken önemli bir besindir. Doğru şekilde pişirilmesi önemlidir. İçerisinde etin kendi yağı ve bulanan bazı bileşenler yüksek tansiyona neden olmaktadır. Abartmayacak şekilde tüketilmesi sorun teşkil etmez. 
Şeker: Yüksek tansiyon için önemli ve hayati bir yapıya sahiptir. Şeker yapısı gereği kanın yoğunluğunu arttırdığı için kan basıncını önemli şekilde artırarak yüksek tansiyona neden olur. Mümkün olduğunca tüketilmemesi gereklidir.
Turşu: Turşular hazırlanırken salamuraya yatırılır. Bu salamura sıvısı içerisinde yüksek oranda tuz içerir. Turşu bu suyun içerisindeki tuzu çektiği için tuz bakımından çok zengindir ve yüksek tansiyon için oldukça az miktarda tüketilmesi gerekir.
]]>
Göz Tansiyonu Nedir https://www.tansiyon.gen.tr/goz-tansiyonu-nedir.html Thu, 01 Nov 2018 19:30:08 +0000 Göz Tansiyonu Nedir: Hasar verip görme yetisini yitirmesine ve körlüğe sebep olan bir tür hastalıktır. Göz tansiyonu belirtileri çabuk ortaya çıkmaz ve hastalık yavaş ilerler. Göz tansiyonu hastalığın ilk başladığı zaman Göz Tansiyonu Nedir: Hasar verip görme yetisini yitirmesine ve körlüğe sebep olan bir tür hastalıktır. Göz tansiyonu belirtileri çabuk ortaya çıkmaz ve hastalık yavaş ilerler. Göz tansiyonu hastalığın ilk başladığı zaman belirti göstermez. Göz tansiyonu hastalığı, gözdeki görme sinirine yavaş ilerler. Bundan ötürü de hasta rahatsızlığını hemen farkına varmaz. Göz tansiyonunun erken bilinmesi için düzenli göz muayenesi yaptırılmalıdır. Aksi halde kişinin göz tansiyonu belirtilerinin fark etmesi ve kendi başına erken teşhis edebilmesi çok zordur. Erken teşhis ile hastalığın önüne geçmek mümkündür. Gözlerde olan kanlanma yada hafif ağrı olduğunda hemen göz tansiyonundan şüphelenip doktora gidilmelidir. Göz tansiyonu tedavisi yaptırarak görme kayıplarının ilerlemesine engel olunabilir. Ama görme kaybedilen görme geri alınamaz. Bundan ötürü devamlı olarak doktor muayenesinden geçmeniz lazımdır. Her organ önem taşır ama görme kayıpları hayatı çok olumsuz bir şekilde etkiler ve bundan göz çok dikkat edilmesi gereken bir organdır.

Göz tansiyonu yani glokom, göz içinde basıncın yükselmesi sonucunda meydana çıkan ve tedavi edilmediğinde görmenin kaybına yani körlüğüne sebep olan göz hastalığıdır. Gözün iç ön tarafında, göz dokularını beslemek maksadı ile bir sıvı dolaşır. Bu sıvı gözün içinde üretilir ve başka bir kanalla dışarı atılır. Bu sıvı bazı gözlerde kanalda tıkanıklık sebebi ile dışarı atılamaz. Bunun neticesinde ise göz içi basınç yükselir. Göz tansiyonu hastalığı yıllar içinde gizlice ilerler ve bunun farkına varmazsınız. 
.
Göz Tansiyonu Nedir, Belirtileri Nelerdir; Göz tansiyonu hastalığı ilk başlarda hiçbir şikayete sebep olmaz. Bu hastalık senelerce yavaş yavaş ilerler ve göz sinirlerinin harap olmasına sebep olur. Zaman içinde görmede gittikçe azalma başlar ve şikayetler çok artar. Görmede sıkıntılar çoğalır. Bulanık görme, ağrı, kusma ve mide bulantısı gibi göz tansiyonu sebepleri ortaya çıkar. Belirtilerin olması erken tanıyı getirir. Bu şekilde görme sıkıntısı olmadan müdahale etmek daha iyi olacaktır. Bu belirtiler herkeste olmayabilir. Gizlice sizi rahatsız edecek olan bu hastalığın erken teşhisi çok önemlidir. Şüphe edildiği an ihmal etmeden muayene olmaya gitmek gerektir. Göz tedavisinde göz içi basıncının da ölçülmesine çok dikkat edilmesi gerektir. Kronik bir hastalık olan göz tansiyonu tam olarak görme kaybına sebep olur. Göz tansiyonu belirtileri.

Hastalık gizlice ilerlerken gözde çok hasar meydana gelmişse devamlı olarak kontrol altında olunmalıdır. Düzenli kontrol ve tedavi halinde hasta doktor kontrolünde olmalıdır. Göz tansiyonuna sahip kişilerde yapılan tedavi yöntemlerinden biride damla kullanımıdır. Damla kullanıldığında, gözün bir süre kapalı tutulması lazımdır. Bunun nedeni ise ilacın etkisinin arttırılmasıdır. lakin damla kullanılırken doktorun önerdiği biçimde ve dozda kullanıma çok özen gösterilmelidir. Gözde batma yada yanma gibi şeyler söz konusu olur. Bu halde korkmanızı gerektiren hiç bir şey yoktur. Bu kısa zamanlı bir durumdur. 

Göz tansiyonu ilaç tedavisiyle geçmezse cerrahi müdahale yapılmalıdır. Ameliyat yoluyla göz sıvısının damarlardan çıkışının yapılması için kanal açılır ve göz içi basınç azalması sağlanır. Hasta bu süreçte yorgun olabilir, hatta kanama ve iltihap gibi durumlarla da olabilir. Göz tansiyonu hastaları ilaçlarını düzenli olarak kullanmaz ve kontrole günler kala düzenli bir şekilde kullanırsa bu şekilde doktoru yanıltmış olmak mümkündür. Bu sebeple son kullandıkları günlerde göz basıncı düşer ve doktor yanılır. Bu gibi hallerde sonra görme yetisini yitirebilirsiniz. Başka bir göz tansiyonu tedavi yöntemi ise lazer ile tedavidir. Göz tansiyonu tedavisinde glokom krizine karşı yapılan tedavi şeklidir. İhmal edilmesi kabul edilmeyen bu hastalıkta ilaçların düzenli kullanılması çok mümkündür. Kör olmaya yol açmadan teşhisin bilinmesinde oluşacak sıkıntılara karşı erken müdahaleyle sorun yok edilebilir.
]]>
Gebelikte Tansiyon Düşmesi https://www.tansiyon.gen.tr/gebelikte-tansiyon-dusmesi.html Fri, 02 Nov 2018 04:35:45 +0000 Gebelikte tansiyon düşmesi: Gebeliğin özellikle ilk aylarında tansiyon düşmesi ile anne adayları sık sık karşılaşmaktadır. Gebeliğin ilk aylarında tansiyon her zamanki normal değerlerinden daha düşük görülebilir. Genellik Gebelikte tansiyon düşmesi: Gebeliğin özellikle ilk aylarında tansiyon düşmesi ile anne adayları sık sık karşılaşmaktadır. Gebeliğin ilk aylarında tansiyon her zamanki normal değerlerinden daha düşük görülebilir. Genellikle gebeliğin son aylarına doğru tansiyon normal değerlerine dönmeye başlar. Gebelikte tansiyon düşmesi çoğu zaman belirgin bir önem teşkil etmez. Gebelikte tansiyon yükselmesi çok daha tehlikeli olarak bilinmektedir. Gebeliğin ilk aylarında anne adayı tansiyonunu sık sık ölçtürmeli ve düzenli beslenmelidir. Vücuda fayda sağlayacak yiyecekleri tercih etmeli ve bol bol sıvı tüketmelidir. Anne adayının gebelikte tansiyon düşmesi yaşaması normal sayılabilecek değerlerin daha aşağı durumdaysa mutlaka doktora gidip gözlem altında tutulmalıdır.

Gebelikte tansiyon düşmesi nedenleri:
 • Gebelikte tansiyon düşmesinin en belirgin nedeni vücudun gebeliğe alışma süreci ve hormonlardaki değişikliklerdir. Hormon değişikliklerinin vücutta yarattığı dengesizlik ve vücudun bu değişime uyum sağlamaya çalışması tansiyonda düşmelere neden olmaktadır.
 • Gebeliğin ilk aylarında anne adayında meydana gelen devamlı olarak mide bulanması, baş dönmesi ve kusmalar tansiyonun düşmesine neden olmaktadır. Anne adayının devamlı kusma ve baş dönmesi yaşaması anne adayına halsizlik, yorgunluk, bitkinlik ve beraberinde tansiyon düşmesi yaşatmaktadır.
 • Ayrıca düzensiz beslenme anne adayında ki tansiyonu etkilemekte büyük rol oynamaktadır. Mide bulantısı korkusu ile anne adayının aç kalması veya düzensiz beslenmesi tansiyonu belirgin bir şekilde düşürmektedir.
 • Gebelikte tansiyon düşmesinin bir diğer nedeni ise anne adayında gebelik süresinde kalbin pompaladığı kan miktarının artması ve damarların direncinin düşmesidir. Kan basıncı en çok gebeliğin 3-7. ayları arasında düşmektedir. Özellikle anne adayının bu aylarda sol tarafına yatmaması tavsiye edilmektedir. Çünkü sol tarafa dönük yatmak kan basıncının daha çok düşmesine neden olmaktadır.
 • Gebeliğin ilk aylarında dolaşım sistemi genişlemesi yaşanır. Bu olay da yine anne adayında tansiyon düşmesine neden olan unsurlar arasında yer almaktadır.
 • Sıcak hava ve hamileliğin yaz aylarına denk gelmesi anne adayında tansiyon düşmesine neden olan bir diğer etkendir. Bunaltıcı hava ve vücudun gebelik hali anne adayında aşırı terlemeye neden olur. Terleme ile vücutta su ve tuz kaybı yaşandığı için bu durum gebelikte tansiyon düşmesi probleminin oluşmasına neden olmaktadır.
Gebelikte tansiyon düşmesinin anne adayına yaşattığı zor durumlar:
 • Anne adayının vücudunda devamlı olarak yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik oluşmasına neden olmaktadır.
 • Özellikle ayağa kalktığı anlarda baş dönmesi ve göz kararması yaşanmasına sebebiyet verir.
 • Anne adayında devamlı olarak uyuma isteği oluşmasına neden olmaktadır.
 • Tansiyon düşüklüğünün derecesine göre bazı durumlarda anne adayında ani bayılmalara neden olabilmektedir.
 • Tansiyon düşüklüğü kimi zaman anne adayında konsantrasyon bozukluğuna ve zihin bulanıklığına neden olmaktadır.
 • Ayrıca geçici olarak sadece birkaç dakikalık yanında konuşulanları anlayamama probleminin de oluşmasına neden olmaktadır.
]]>
Tansiyon Nasıl Düşer https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-nasil-duser.html Fri, 02 Nov 2018 23:26:28 +0000 Tansiyon Nasıl Düşer, tansiyon vücuttaki kanın atardamar duvarına yaptığı basınca göre değerlendirilir. Normal değerin üzerindeki tansiyon oldukça büyük bir problemdir. Tansiyonun yüksek olması değerlerin 14/9 dan yük Tansiyon Nasıl Düşer, tansiyon vücuttaki kanın atardamar duvarına yaptığı basınca göre değerlendirilir. Normal değerin üzerindeki tansiyon oldukça büyük bir problemdir. Tansiyonun yüksek olması değerlerin 14/9 dan yüksek olduğunda söz konusu olmaktadır. İdeal değerler büyük tansiyonda 120 mmHg, küçük tansiyonda 80 mmHg olarak kabul edilmektedir. 130-39 arası ile 80-89 arası değerler normal kabul edilirken, 140-160 ile 90-100 arasındaki ilk evre hafif yüksek tansiyon olarak değerlendirilmektedir. Bu değerler 160-180 arasında ve 100-110 arasında orta derecede, 180-110 değerlerinin üstü şiddetli yüksek tansiyon olarak görülmektedir. Doğru değerlere ulaşmak için, günde 3 defa değişik zamanlarda tansiyonun ölçülmesi gerekmektedir. Bunların ortalaması alınıp gerçek değere ulaşılması gerekir. Ayrıca kişinin yaşı, açlık ve tokluk durumu, psikolojik durumunun da tansiyona etki edeceği dikkate alınması gerekiyor. 10 insandan yaklaşık olarak 6’sının yaşadığı bir rahatsızlık olan tansiyon rahatsızlığı, tansiyon ölçülene kadar fark edilmediği için sessiz katil olarak da bilinir. Tansiyonun en sık rastlanan belirtileri arasında sıkça tekrarlayan baş ağrıları, bulanık görme ve baş dönmesi sayılabilir. Tansiyonun başlıca sebebi ise hayat tarzı, düzensiz ve sağlıksız bir şekilde beslenme ve yeteri kadar dinlenmemektir. Tansiyon doğru bir biçimde ölçülmelidir. Eğer yüksek değerlere ulaşılırsa, bunu düşürmek için bazı önlemler alınması gerekir.

Tansiyon Nasıl Düşer, Yapılması Gereken Şeyler
 • Evdeyken yükselen tansiyon durumunda, kolların dirseklere kadar soğuk suyla yıkanması gerekir. Bu sırada ani hareketler yapmamaya dikkat edilmeli ve kollar yavaş yavaş yıkanmalıdır. Bu önlem tansiyonun 1-2 derece düşmesine yardımcı olacaktır.
 • Soğan ve sarımsak halk arasında tansiyonu düşüren besinler olarak bilinmektedir. Bunlardan özellikle sarımsak tansiyonu dengeleyici etkiye sahiptir. Bu sebeple soğan ve sarımsak tüketilebilir.
 • Limon tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir. Tansiyon yükselirse, limon suyu içilmesi önerilir.
 • Tansiyonu düşürmek için, tuzsuz ayran içilebilir veya yoğurt tüketilebilir. Eğer tuzlu ayran ve yoğurt yenirse bu tansiyonun yükselmesine sebep olacaktır bu yüzden tuzsuz olmasına dikkat edilmelidir.
 • Nar suyu ve greyfurt suyu tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Düzenli olarak bu meyve suları taze olarak sıkılıp içilebilir.
 • 1 kase yoğurt içine 1 tatlı kaşığı kadar toz tarçın ilave edilip tüketilirse, tansiyonun düşürülmesine faydalı olacaktır.
 • Tansiyonu yüksek olan kişilerin bol miktarda yeşil yapraklı sebze tüketmesi, tatlı yememeleri, yağda kızartılmış besinlerden uzak durmaları, hamur işi yememeleri, sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünlerinden ve sakatattan uzak durmaları gerekir. Bunların içinde tuz ve yağ oranları yüksek olduğundan tansiyon rahatsızlığı olan kişileri olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Yemeklerin içindeki tuz azaltılmalı ve tuzlu besinlerden uzak durulmalıdır. Gerektiği takdirde tuz tamamen kesilmelidir.
 • Posalı ve lifli besinlerin mümkün olduğunca çok fazla tüketilmesi gerekir.
 • Tansiyonun normal seviyede tutulmasını sağlayan en önemli etken alkol ve sigaranın asla kullanılmamasıdır.
 • Tansiyonu düşürmek için, her gün düzenli bir biçimde egzersiz yapılmalı, normal tempoda 45 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır. Bu sayede kan dolaşımı tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olacaktır.
]]>
Gençlerde Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/genclerde-tansiyon.html Sat, 03 Nov 2018 05:42:50 +0000 Gençlerde Tansiyon, Yüksek tansiyonun genel olarak yaşlılarda görüldüğü düşünülse de gençlerde de yer yer görülmektedir. Bu durumda gençlerin doktor uyarılarını dikkate almaları gerekir. Tansiyonu kısaca kan basıncı ol Gençlerde Tansiyon, Yüksek tansiyonun genel olarak yaşlılarda görüldüğü düşünülse de gençlerde de yer yer görülmektedir. Bu durumda gençlerin doktor uyarılarını dikkate almaları gerekir. Tansiyonu kısaca kan basıncı olarak tanımlamak mümkündür. Damar içerisinde akış halinde olan kan damara karşı bir basınç oluşturur buna da kan basıncı yani bir diğer adıyla tansiyon adı verilir. Bu basınç gün içerisinde değişim gösterir. 

Gençlerde Tansiyon Sebepleri  

Bunun sebepleri arasında o an yaşanılan stres, kişinin kullandığı ilaçlar, tüketilen besin ve gıdalar gösterilebilir. Yüksek tansiyon sadece yaşlılarda değil gençler de ve genç erkeklerde görülür. Bu durumda gençlerin doktor uyarılarına kulak asmaları gerekir. 

Gençlerde Tansiyon Ve Erken Tedavinin Önemi 

Tedavi edilmeyen, önlem alınmayan yüksek tansiyon vücuda zarar verir ve vücudun işleyişini bozarak düzenli çalışmasına engel olur. Bu durum ilerleyen zamanlarda hayati önem teşkil eder ve kişinin hayatını, sağlığını zora sokar. Yüksek tansiyon genç erkeklerin cinsel hayatını da etkiler. Söz konusu sorun yaşandığında erkek sertleşme sorunuyla karşı karşıya kalır. Yüksek tansiyon hastalığının sebebi kolay kolay bulunamaz. Başlıca sebepleri arasında hormonal hastalıklar, böbrek hastalıkları ve damar hastalıkları gösterilebilir. Gençlerde yüksek tansiyon hastalığının tedavisine ne kadar geç başlanırsa hasta da tedaviye o oranda cevapsız kalır. Bu da hastanın yaşamının ileri evrelerinde ciddi sorunlar doğurur. Bu yüzden erken tedavi yüksek tansiyon hastalığında hayati önem taşır. Gençlerde tansiyondan korunmak için bir takım önlemler alabilir. Bunları aşırı kilolardan kurtularak ideal vücut kütle endeksini yakalamak, aşırı tuz tüketiminden kaçınmak mümkünse azaltmak, alkolden uzak durmak şeklinde sıralayabiliriz. 
]]>
Sürekli Tansiyon Düşmesi https://www.tansiyon.gen.tr/surekli-tansiyon-dusmesi.html Sun, 04 Nov 2018 03:27:05 +0000 Sürekli tansiyon düşmesi; kalpten damarlara kan pompalanırken atardamarlarda bir basınç oluşur. Kalp atarken oluşan gerilim büyük tansiyon basınçtan dönüş gevşemeye ise küçük tansiyon denir. Bu tansiyonların düşüklüğü Sürekli tansiyon düşmesi; kalpten damarlara kan pompalanırken atardamarlarda bir basınç oluşur. Kalp atarken oluşan gerilim büyük tansiyon basınçtan dönüş gevşemeye ise küçük tansiyon denir. Bu tansiyonların düşüklüğü düşük tansiyon olarak adlandırılır. Büyük ve küçük tansiyon aralığı kişiden kişiye değişebildiği gibi yaşlara göre de farklılık gösterir. Genel olarak 80-120 mm Hg aralığında değişkenlik gösterir. 

Sürekli tansiyon düşmesi belirtileri;
 • Baş dönmeleri
 • Soluklanma aralığının hızlanması ve yetersiz gelmesi
 • Görüş bozuklukları
 • Hep yorgunluk hissi
Sürekli tansiyon düşmesi sebepleri ise; 
 • Kalp yetmezliği, kalp kapakçıklarında ki hasarlar tansiyon düşüklüğüne sebep olabildiği gibi bundan kaynaklı kan dolaşımı yavaşladığından sürekli tansiyon düşmesine sebep olur.
 • Yetersiz beslenmelerde özellikle B12 vitamini ve folik asit anemi hastalığına sebep olur ve bundan kaynaklı sürekli tansiyon düşüklüğüne neden olur.
 • Kullanılan ilaçların yan etkilerinin bilinmemesi sürekli düşük tansiyon hissi verir. Bunlar: Viagra, Bazı antidepresan ilaçları, idrar söktürücüler gibi.
 • Gün içerisinde yetersiz su tüketimi hipovolemik gibi su kayıpları vücudun ihtiyacı olan oksijeni alamaz ve tansiyon düşüklüğüne neden olur.
 • Hamilelik esnasında kişide bulunan damarların uzaması ve genişlemesinden dolayı kalp daha çok damarı beslemeye başlar. Buda sürekli tansiyon düşüklüğü gibi hissettirir.
Sürekli tansiyon düşüklüğü tedavisi için;
 • Tuzun tansiyonu yükseltici özelliği olduğundan tuz tüketiminin biraz arttırılması düşük tansiyonu dengeler.
 • Bol su tüketimi ile kan hacmi artarak tansiyon normal değerlere ulaşır. Su dışında; havuç suyu, limonata, biberiye, badem, süt, meyan kökü, kahve tansiyonu dengelemeye yardımcı olur. 
 • Günlük egzersizler yapılması sürekli tansiyon düşüklüğünü ortadan kaldırır.
]]>
Tansiyon Düşmesi Belirtileri https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-dusmesi-belirtileri.html Sun, 04 Nov 2018 14:26:34 +0000 Tansiyon düşmesi belirtileri arasında en sık görülenler baş dönmesi, güçsüzlük ve halsizlik, birtakım durumlarda mide bulantısı ve kusma, değerlerin çok düşmesinde ise bayılma sayılabilir. Düşük tansiyon her ne kadar ra Tansiyon düşmesi belirtileri arasında en sık görülenler baş dönmesi, güçsüzlük ve halsizlik, birtakım durumlarda mide bulantısı ve kusma, değerlerin çok düşmesinde ise bayılma sayılabilir. Düşük tansiyon her ne kadar rahatsız edici birtakım sendromlara sahip olsa da yüksek tansiyona oranla daha az tehlikelidir ve kalp hastalığı, böbrek hastalıkları ve felç geçirme tehlikesini azaltmak gibi birtakım üstünlükleri bulunmaktadır.

Düşük tansiyon (hipotansiyon), tansiyonun normal değerlerinden daha aşağı değerlerde (genelde 11’den düşük seviyelerde) olması durumudur. Her ne kadar tansiyonun normal değerlerden düşük olması şahıstan şahsa değişse de birtakım ortak belirtiler, size, tansiyonunuzun düşük bulunduğunun haberini verebilir. Hatta birtakım hallerde sistolik kan basıncı normal diyastolik kan basıncı (50mmHg) olabilir. Bu halde da tansiyonun düşük bulunduğunu söyleyebiliriz. Bazı şahıslarda ani tansiyon düşüklükleri altta diğer problemlerin yattığının ipuçlarını ifade edebilir. Ani tansiyon düşüklükleri beyni yetersiz kan gitmesi sebebi ile bayılma ve baş dönmesine yol açıp, yaşamı tehdit edici olabilmektedir.

Tansiyon düşmesi belirtileri
demek organlara yeteri kadar kan gitmemesi sonucu oluşan durumlar manasına gelir. Bu çok uzun vakitler devam ederse organlara işlevlerini yerine getirebilmeleri için yeterli oksijen ulaştırılamaz. Mesela;
 • Kan basıncı düştüğüne beyin hücrelerine giden oksijen azaldığı için sersemlik, baş dönmesi ve birtakım durumlarda bayılma gibi yan etkiler meydana çıkar.
 • Otururken ya da uzanır pozisyondan süratle ayağa kalmak düşük tansiyon bulgularını meydana çıkartabilir. Bunun sebebi bedende kanın bir anda bacak ve ayaklara toplanmasıdır.
 • Uzun vakit ayakta kalma sebebi ile kan basıncında düşüş olması hastalığına ortostatik hipotansiyon adı verilir. Tansiyonun normal bulunduğu şahıslarda kan basıncı bedenin aldığı şekle göre kendini daha acele uygun hale getirir.
 • Kalbin kaslarına kan taşıyan koroner damarlarda oluşan kan basıncında düşme olması göğüs ağrısına yol açabilir. Eğer bu böbreklerde meydana gelirse bedenden atılması gereken üre gibi atıkların kanda bulunan değerlerinde artma görülebilir.
 • Düşük kan basıncı normal değerlerinin çok altında ve uzun sürelerde devam ederse karaciğer, kalp, akciğer, böbrek ve beyin gibi organlarda hayati tehlikeye niçin olabilecek tahribata yol açabilir.
]]>
Düşük Tansiyon Kaçtır https://www.tansiyon.gen.tr/dusuk-tansiyon-kactir.html Sun, 04 Nov 2018 16:22:47 +0000 Düşük Tansiyon Kaçtır, Kalbin pompaladığı kanın damarlara uygulamış olduğu basınç anlamına gelen tansiyon, çeşitli durumlarda ve gün içerisinde farklılık gösterebilir. Kalbin kanı damarlara şiddet
Düşük Tansiyon Kaçtır, Kalbin pompaladığı kanın damarlara uygulamış olduğu basınç anlamına gelen tansiyon, çeşitli durumlarda ve gün içerisinde farklılık gösterebilir. Kalbin kanı damarlara şiddetli olarak pompaladığı durumlarda yüksek tansiyon, zayıf olarak pompaladığı durumda ise düşük tansiyon ortaya çıkar. Düşük yada yüksek tansiyon civalı tansiyon aletleri ile yapılan ölçümlerle kolaylıkla anlaşılabilir. Zayıf kalp adaleleri, bazı ilaçların kullanılması, kalp yetmezliği sebebiyle kan basıncının düşmesi, kalp ritim bozukluğu, böbrek üstü bezinin az çalışması ve kalp kapakçık sisteminin bozulması gibi nedenler düşük tansiyona sebep olabilir. Düşük tansiyon kanısına varabilmek için tansiyon ölçümünü 3 farklı zamanlarda yapılmalı ve bu 3 ölçümde de tansiyon değeri düşük olmalıdır.

Düşük Tansiyon değerleri; 
 • Düşük tansiyon değerleri, büyük 10, küçük tansiyon 6 ise (10-6) 
Düşük tansiyon olan kişilerde ne gibi sorunlar ortaya çıkar, düşük tansiyonda küçük tansiyonun düşük olması büyük önem taşımaz. Ancak büyük tansiyon düşmesi oldukça önemli bir sorundur. 9-10 tansiyon değeri üst sınırdır ve hastada baş dönmesi gibi bir sorun söz konusu değilse evde alınacak bazı tedbirlerle tansiyon kontrol altına alınabilir. Düşük tansiyon durumunda konsantrasyon bozukluğu, bulanık görme ve bulantı gibi belirtiler ortaya çıkar ve bu durumda kalp çarpıntısına yol açar. Tansiyonun aşırı derecede düşmesi durumunda ise bütün organlar tıkanır ve şok meydana gelir.
Düşük tansiyon nedeniyle kalp yeterli miktarda beslenemez ve organların ihtiyaç duyduğu oksijen ve besinleri taşıyamayacağı için kanı yeterli miktarda pompalayamaz.

Düşük tansiyonda neler yapılabilir, düşük tansiyona neden olan duruma bağlı kullanılacak ilaçlar, kan ve sıvı takviyeleri sayesinde tansiyon değeri normale döner. Bazı durumlarda ise düşük tansiyon problemi olan kişilere doktor tarafından elastik çoraplar, tuz tabletleri veya tuz alıkonum hormonları kullanmaları önerilir.
]]>
Hamilelikte Tansiyon Kaç Olmalı https://www.tansiyon.gen.tr/hamilelikte-tansiyon-kac-olmali.html Mon, 05 Nov 2018 06:22:50 +0000 Hamilelikte Tansiyon Kaç Olmalı, Gebelikte tansiyon değerleri nasıl normal hayatta tüm insanların normal tansiyon değerleri aynı değilse gebelerde de her gebe için değerler  aynı değildir. Gebelikte tansiyon değerlerinin s Hamilelikte Tansiyon Kaç Olmalı, Gebelikte tansiyon değerleri nasıl normal hayatta tüm insanların normal tansiyon değerleri aynı değilse gebelerde de her gebe için değerler  aynı değildir. Gebelikte tansiyon değerlerinin sınırları için gebenin gebelik öncesi normal yaşantısında tansiyon değerlerinin nasıl olduğuyla ilgilidir.

Sağlıklı bir insanda ortalama tansiyon değeri bilindiği üzere 120/80 mmHg' dir. Gebenin gebelik döneminde tansiyonu normal zamanlarındaki tansiyon değerlerinin altında veya üstünde olması hem gebe hem de bebek için büyük önem arz etmektedir. Bu durum bebeği etkileyebilir ve gebeliği tehlikeye sokabilir. Bu nedenle gebelikte tansiyon değerleri düzenli aralıklara takip edilmeli ve tansiyon değerlerinde sabitlik sağlanmalıdır. Gebenin tansiyonunda herhangi bir sorun varsa doktorun önerdiği yöntemlerle tansiyonda düzen sağlanmalıdır.

 Genellikle gebelik döneminde tansiyon, gebenin normal tansiyonundan 10-20 mmHg düşük olabilmektedir. Bu düşüş gebeliğin ilk aylarında daha belirginken gebeliğin sonlarına yakın normal değerine dönmeye başlar.

Gebelikte Hipotansiyon,

Gebelikte hipotansiyon yani kan basıncının normal değerlerin altında olması durumudur. Hipotansiyon durumunda bebeğe giden kan miktarında azalma olacağından bu azalmaya yönelik önlemler alınmalıdır. Hipotansiyon hipertansiyon kadar önemli değildir. Gebelik dönemindeki adayların bir çoğu bu durumla karşılaşmaktadır. Genelde meydana gelen bu tansiyon düşüklüğünün ana nedeni anne adayında görülen bulantı kusmayla birlikte oluşan beslenme yetersizliği ve beraberinde anne adayında oluşan halsizlik ve bitkinliktir. Tüm bu gelişmeler karşısında normal olarak tansiyon değerleri düşmektedir. Kendisinde hipertansiyon saptanan gebe olabildiğince istirahate zaman ayırıp dinlenmeli ve ani hareketlerden kaçınmalıdır.

Gebelikte Hipertansiyon,

Gebelikte hipertansiyon yani kan basıncının normal değerlerin üstünde olması durumudur. Hipertansiyon kan basıncının 140/90 mmHg' den fazla olması durumudur. Ancak gebe için bu değeri sınır olarak belirlemek yanlış olur. Normal tansiyonu daha düşük olan bir gebe için 120/80 mmHg de yüksek tansiyon sayılabilir. 

Daha önce belirttiğimiz üzere gebelikte kan basıncı genellikle düşük olmaktadır ve bu normal karşılanır ancak kan basıncının yüksek olması daha tehlikelidir ve sonuç itibariyle dikkate alınması gereken bir durumdur. Gebelikte hipertansiyon iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Ya gebenin gebelik öncesi olan bu durumu gebelikle birlikte devam edip daha da artar ya da gebelik öncesinde böyle bir hiç yokken gebelikle birlikte ortaya çıkar. Gebenin öncesinde hipertansiyonu olsun olmasın gebe, gebeliğin tüm aşamalarında  doktor takibinden geçmeli ve olası tehlikeler en aza indirilmelidir. Bu hem anne adayının sağlığı hem de bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir.
]]>
Hamilelikte Tansiyon Değerleri https://www.tansiyon.gen.tr/hamilelikte-tansiyon-degerleri.html Mon, 05 Nov 2018 10:50:41 +0000 Hamilelikte tansiyon değerleri, Tansiyon tüm insanları etkileyen, değerinin altında veya üstünde olması ile vücudu tehdit eden bir kan basıncıdır. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre sadece ergin ve yaşlı bireylerd Hamilelikte tansiyon değerleri, Tansiyon tüm insanları etkileyen, değerinin altında veya üstünde olması ile vücudu tehdit eden bir kan basıncıdır. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre sadece ergin ve yaşlı bireylerde değil anne karnındaki bebeği bile tehdit edecek bir durum haline alıyor. Piyasaya sürülen ilaçlar, teknikler, tansiyon ölçüm cihazları oldukça yaygındır. Bu bölümümüzde hamilelerde ki tansiyona değineceğiz. Tansiyon iki rakamla ifade edilir. Örneğin 110/80 İlk rakam kalp kasıldığında atardamarlardaki tansiyondur. İkinci rakam kalp kasılmalar arasında gevşediği sırada atar damardaki tansiyon, küçük tansiyon adını alır.

Hamilelikte tansiyon değerleri nasıl olmalıdır

Normal gebelik döneminde anne adayının gebeliğe uyumunu ve bebeğin sağlıklı gelişiminde kalp damar sisteminde önemli değişiklikler meydana gelir. Kalp hızı, kalbin pompaladığı kan miktarı bu süreçte artar. Gebelerde küçük tansiyon 10-20 mmHg kadar düşerken, normalde 80 mmHg ölçülen değer hamilelikte 60-70 mmHg ye kadar düşebilir. Bu değerler gebeliğin sonuna doğru normal halini alır. Büyük tansiyonda gebelik döneminde anlamlı bir değişme gözlenmez. Oluşan bu farklılıklar gebeliğin sona ermesin deki 6 -12 hafta içinde düzene girmektedir. Hamilelerde 120/80 den küçük değerler normaldir. 140/90 yüksek tansiyon olmakla birlikte her gebe için standart yüksek bir değer değildir. Normal tansiyonu 90/60 olan bir hamile adayı için 120/75 yüksek tansiyon değeridir ki işte; bu kişinin tansiyonu 140/90 seviyesine çıkıyorsa bebek ve anne için risk oluşturma faktörü bulunmaktadır. Mutlaka anne adayının günlük tansiyon değerleri not alınmalı doktoru ile irtibat halinde bu durumu netleştirilmelidir.

Kişi hamile kalmadan önce tansiyon ile ilgili değerlerini mutlaka bilmesi gerekir. Her gebede tansiyon değişikliği beklenebilen bir sonuçtur.
Hamileliğin ilk 3 ayında gebelik hormonlarının damar sistemi üzerindeki etkisi ile tansiyon bir miktar düşebilir. Gebelikte tansiyon ölçümü muhakkak sağ koldan oturur pozisyonda ve uygun olarak yapılmalıdır. Tansiyon düşüklüğü bazı anne adaylarında 100/60 mmHg değerine bile ulaşır.
]]>
Kekik Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/kekik-tansiyon.html Mon, 05 Nov 2018 15:49:34 +0000 Kekik tansiyon, kekik sağlık açısından oldukça yararlı bir bitkidir. İçeriğindeki mineraller, vitaminler ve diğer bileşenlerle çoğu rahatsızlık için tavsiye edilir. Kekik tansiyon hastaları içinde yararlı etkil Kekik tansiyon, kekik sağlık açısından oldukça yararlı bir bitkidir. İçeriğindeki mineraller, vitaminler ve diğer bileşenlerle çoğu rahatsızlık için tavsiye edilir. Kekik tansiyon hastaları içinde yararlı etkiler yapmaktadır. Yüksek tansiyonu olan kişiler tarafından kan basıncının dengelenmesi için sıkça kullanılır. Ancak bu etki sadece kekiğin kullanılmasıyla sağlanır. Yani tansiyon sorununun geçici olarak düzelmesini sağlar. Bu yüzden yüksek tansiyon hastalarının tıbbi tedavilerini ihmal etmemesi gerekir.

Kekik çalı formunda, ince ve odunsu köklere sahip bir bitkidir. Açık yeşil renkte, 15-30 cm uzunlukta olan kekik bitkisinin hem yaprakları, hem de çiçekleri kullanılır. Sağlık için yararlı olacak B kompleks vitaminleri, A, C, E ve K vitaminlerini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, manganez gibi önemli besin değerlerine sahiptir. Yüksek tansiyondan, kalp sağlığına, saç sağlığı, kolesterol gibi pek çok rahatsızlıkta kekik kullanılmaktadır. Ancak bunun bir uzmana danışılarak kullanılmasında yarar bulunmaktadır.

Kekik Tansiyon

Kekik tansiyon için nasıl kullanılır

Kekik tansiyon için geçici bir çözüm olsa da, doğal bir seçenek olduğundan yüksek tansiyon için kullanılabilir. Bunun için taze kekik tüketebilir ya da kekikle hazırlanan çayı içebilirsiniz. Arzu ederseniz aktarlarda hazır olarak satılan kekik suyunu kullanabilirsiniz. Ancak aşırıya kaçarak kekik ya da kekik suyu tüketmemelisiniz. Özellikle yüksek tansiyon sorunu için ilaç kullanan kişiler bu konuda doktoruna danışmalıdır. Çünkü kekik ve tansiyon ilaçları etkileşime girebilir. Hamile kadınlar ve emzirme döneminde olan kadınlarda her türlü bitkisel ürünü kullanırken mutlaka danışmalı, gerekmedikçe bunları kullanmamalıdır.


]]>
Kalp Tansiyonu https://www.tansiyon.gen.tr/kalp-tansiyonu.html Tue, 06 Nov 2018 07:01:21 +0000 Kalp Tansiyonu, Hayatta kalmak amacıyla hepimizin tansiyona yani kan basıncına ihtiyacı olmaktadır. Eğer tansiyon olmasaydı, tüm organlarımız dahil tüm vücuda oksijen ve diğer gerekli besinleri taşıyan kan dolaşımı ger Kalp Tansiyonu, Hayatta kalmak amacıyla hepimizin tansiyona yani kan basıncına ihtiyacı olmaktadır. Eğer tansiyon olmasaydı, tüm organlarımız dahil tüm vücuda oksijen ve diğer gerekli besinleri taşıyan kan dolaşımı gerçekleşmezdi. Kalp tansiyonu, vücuda kan pompalayan kalbimizin o esnada atardamar çeperlerine uyguladığı gücün ölçülmesidir. Zaman içinde damarlara sürekli fazla bir güç uygulanmasında damar çeperini oluşturan dokular da gereğinden fazla gerilir ve bu durum çeşitli sağlık problemlerine neden olur. Tansiyon ölçüldüğü zaman sonuçlar genellikle 2 rakamla okunmaktadır. Örnek verecek olursak eğer kalp tansiyonu ölçülmesinin sonrasında büyük tansiyon 12, küçük tansiyon 8 şeklinde veriler alınmaktadır. Bu rakamlardan biri veya ikisi beraber yüksek çıkabilir. Büyük rakam sistolik kan basıncı değerini ve küçük rakam diastolik kan basıncı değerinin belirtir. 14/9 hg değerleri veya çoğunlukla bu rakamların üzerindeki değerler, yüksek kalp tansiyonu olarak kabul görülür. Kalp veya böbreklerle ilgili probleminiz varsa veya bir felçlik geçirdiyseniz, doktorunuz tansiyonunuzun sağlıklı kişilere göre daha düşük olmasını ister. Çoğu kez yüksek kalp tansiyonu belirtileri yeterince belirgin gerçekleşmez. Pek çok kişi yüksek kalp tansiyonu sorunu olduğunu sadece rutin bir kontrolle veya farklı bir şikayet için muayene esnasında öğrenir. Belirti olmadığı için de yüksek kalp tansiyonu sebebiyle kalp veya böbrek sorunları meydana gelebilir. Ciddi baş ağrıları, mide bulantısı, kusma, kafa bulanıklığı yaşanması, görme bozuklukları yada burun kanaması şikayetleriniz sık gerçekleşiyorsa bu belirtiler kalp tansiyonu belireceğini gösterir.

Kalp Tansiyonu

Kişiler yaşlandıkça kalp yorulur ve kalp tansiyonu daha yüksek olarak belirti gösterir. Bunun nedeni de yaşlılıkla beraber damarların esnekliğini kaybetmeye başlamasıdır. Yüksek kalp tansiyonu sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu rahatsızlıklar kalp krizini, böbrek yetmezliği problemlerini, felç benzeri hiç küçümsenemeyecek sağlık problemleri olabilir. Yaş haricinde diğer başka faktörler de kan basıncını, yani kalp tansiyonunu etkileyebilir. Bunlardan bazılar ise:

 • Vücudunuzdaki su ve tuz oranının dengesizliği,
 • Böbreklerin, sinir sisteminin veya damarların tıkanıklığı,
 • Hormon seviyesinin dengesizliği,

Aşağıda belirtilen durumlarda kalp tansiyonu belirme riski artacaktır:

 • Obez olma durumunda,
 • Genellikle stres altında olmada ve kaygılı olmada,
 • Aşırı miktarda alkol tüketiminde,
 • Çok tuzlu yemek tüketmeden,
 • Ailede yüksek tansiyon sorunu olması durumunda,
 • Şeker hastalığı olmasında,

Çoğu vak'ada yüksek kalp tansiyonu neyin veya nelerin neden olduğu belirlenemez. Bu duruma tıp dilinde esansiyel hipertansiyon adı verilir. Bir başka hastalık yada kullanılan ilaçtan dolayı meydana gelen kalp tansiyonuna da sekonder hipertansiyon adı verilir. Bu belirtiye neden olan faktörler de genel olarak kronik böbrek hastalığı belirtisi, böbrek üstü bezleri problemleri, hamilelik yada gebelik zehirlenmesi,  doğum kontrol haplarının kullanımı, zayıflama haplarının kullanımı, soğuk algınlığı ve migren ilaçlarının kullanımı gibi bazı ilaç türleri damarların daralmasına neden olur ve bu sayede kalp tansiyonu açığını ortaya çıkarır. Her şeyden önce kalp tansiyonu olduğu durumlarda bir doktora başvurmak gerekir. Tansiyonunun sağlık açısından ne oranda risk oluşturduğunu ve neler yapmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekir, tansiyonunuzun kaça düşmesi gerektiği gibi hususlarda bilgi almanız gerekir. Eğer kalp tansiyonunuz henüz erken bir dönemdeyse, yaşam tarzınızda yapacağınız birkaç değişiklik kalp tansiyonunu kontrol altında tutmak için yeterli olur. Bu erken dönemde genellikle ilaç kullanılması gerekmemektedir. Eğer kalp tansiyonunu kontrol altına almak için ilaç kullanmanız gerekirse, kesinlikle doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmalısınız, başkala]]> Kahve Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/kahve-tansiyon.html Tue, 06 Nov 2018 14:51:05 +0000 Kahve tansiyon, arasındaki ilişki özellikle yüksek tansiyon hastası olup ta kahveyi sevenler açısından her zaman merak edilir. Kahve yüksek oranda kafein içerdiğinden tansiyon hastası olmayan kişilerde bile kan basın Kahve tansiyon, arasındaki ilişki özellikle yüksek tansiyon hastası olup ta kahveyi sevenler açısından her zaman merak edilir. Kahve yüksek oranda kafein içerdiğinden tansiyon hastası olmayan kişilerde bile kan basıncında ani yükselmelere neden olabiliyor. Bu nedenle kahve tansiyon ilişkisi farklı araştırmalara konu olmuştur. Araştırmalarda günde 1 fincan kahve tüketiminin kalp sağlığı ile tansiyon açısından yararlı olduğu belirtilse de, bazı araştırmalarda bunun tersi sonuçlara ulaşılmıştır. Kafeinin fazla tüketilmesi baş ağrısı baş olmak üzere, asabiyet, uykusuzluk, bulantı gibi etkilere neden olmaktadır. Kahve tiryakilerinde daha fazla hiper tansiyon rahatsızlığı olduğu da belirlenmiştir. Ayrıca kahve alışkanlığı olan kişilerin sigara ve alkol alışkanlığına daha yatkın olduğu da tespit edilmiştir. Bu nedenle tansiyon rahatsızlığının kahveye bağlanması konusunda çeşitli tereddütler yaşanmış, kahve tansiyon bağlantısının tiryakilerdeki sigara ve alkol alışkanlığının etkisiyle ortaya çıkabildiği düşünülmüştür.

Kahve Tansiyon

Bu konuda yapılan başka bir araştırmada ise, kahve içmenin yüksek tansiyon riskini azalttığı gibi olumlu bir sonuca da ulaşılmıştır. Ancak bu araştırmada belirlenene göre, vücuda alınan kafeinin bu etkiyi yapması için, kafein içeren kola gibi diğer içeceklerin tüketilmemesi gerektiği de belirlenmiştir. Alınan kafein sadece kahveden alınmalıdır.

Araştırmalar özellikle sabah içilen kahvenin tansiyonu yükseltme etkisinin olduğunu, aynı zamanda vücutta fazla oranda stres hormonu salgıladığını belirlemiştir. Bunun da kalp sağlığı için sakıncalı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu tespitlere göre kesin olarak kahvenin tansiyon açısından zararlı olabileceğini söylemek oldukça güç. Ancak her şeyde olduğu gibi fazla miktarda tüketilen kahvenin de zararlı olabileceğini anlamak oldukça kolay. Bu nedenle tiryaki bile olsanız, günde 1 en fazla 2 fincan kahve tüketmeye özen göstermelisiniz. Çünkü günde kafein alabileceğiniz başka besinlerde tüketmiş olabilirsiniz. Kafeinin zararlı etkilerinden korunmak amacıyla, sağlığınızı riske atmamak için kahveyi belirli ölçülerde içmeye gayret edin. Zaten kahvede ölçüyü kaçırdığınızda hemen baş ağrısı, stres gibi etkileri sizde fark edebilirsiniz.

Kahve tansiyon etkisinden korunmak için, uzmanlar tarafından önerilen günlük 200 mg kafein tüketimine uymanız yaralı olacaktır. Bu oranda sadece 2 fincan kahve yapar. Bunun yanında kola gibi kafeinli içecekler tüketirseniz, olumsuz etkiler ortaya çıkabilir. Hatta bazı kişilerde daha düşük oranlardaki kafein olumsuz etkiler yapabilir. Bu nedenle herkes alacağı kafein oranını kendi bünyesine göre belirlenmelidir. Kahve derken sadece Türk kahvesi değil, nescafe, espresso gibi diğer süzme kahveleri de aynı değerlendirmeye almalısınız. Bunlarda içeriğinde kafein barındırmaktadır. Özellikle yüksek tansiyon hastası olan kişiler buna özen göstermelidir.

Kahvenin tansiyonunuz üzerinde etki yaptığını düşünüyorsanız, kahve içmeden önce tansiyonunuzu ölçebilir, kahve içtikten yaklaşık yarım saat sonra tansiyon ölçümünü yeniden yapmanızı öneririz. Herhangi bir olumsuzluk görürseniz, yüksek tansiyonun ne kadar zararlı olabileceğini unutmayın. Bunun için mutlaka önlem almalı, kahveyi azaltmalısınız. Böylece daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

]]>
Panik Atak Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/panik-atak-tansiyon.html Wed, 07 Nov 2018 07:57:25 +0000 Panik atak tansiyonu, insanların yaşadıkları süreç içerisinde, vücut ritmini etkileyen bir çok etken vardır bunlardan bir tanesi de panik atak adı verdiğimiz bir nöbet geçirme hastalığıdır. Panik atak tansiyonu, insanların yaşadıkları süreç içerisinde, vücut ritmini etkileyen bir çok etken vardır bunlardan bir tanesi de panik atak adı verdiğimiz bir nöbet geçirme hastalığıdır.

Panik atak nedir

Ansızın beklenmedik bir anda, yerde ve zamanda ortaya çıkan yoğun kaygı, bunaltı, sıkıntı ve korku karşıtı bir nöbettir. Bu durumda kişi aklını kaçıracağını, düşüp bayılacağını, felç geçireceğini, öleceğini ve kötü şeylerin olacağını düşünür. Bu yoğun etkisi olan duruma tıp dilinde panik atak denir.

Panik atağın belli başlı belirtileri vardır, bunların başında hormonun aşırı salgılaması sonucu ile oluşur. Hiperventilasyon sebebi ile beynimize az kan gitmesinden  ötürü baş dönmesi ve sersemlik hissi görülebilir. Buda bize bayılacakmış gibi bir his verir. vücudumuzda bitkinlik ve tükenmişlik hissederiz ve terlemeye başlarız. Bu şekilde hissimizin sununda ölüm hissinin yoğun olması, aklını kaybedeceğini ve kontrolünü kaybedeceğini korkularından birinin olması, panik atağın belirtilerindendir. 

Kalp hızlanması en temel belirtilerindendir, bazen dakikada 160 ile 200 seviyelerine çıkar. Kalp çarpmasının hızlanması ile birlikte çarpıntı da baş gösterir. Panik atakta görülen bu kalp çarpıntısı ve hızlanması genel olarak hastanın kaygı yüklü olmasından kaynaklandığı varsayılıyor. Örneğin hastanın tansiyonu normaldir ama hastaneye girince, hastane ortamının hasta üzerinde etkisi sebebi ile tansiyonu yükselebilir yada düşebilir. Hatta kişi tansiyonun ölçüleceği zaman, tansiyonunun düşük mü yoksa yüksek mi diye kaygı duyabilir ve bu tansiyon sonucunu farklılık gösterir.

Panik Atak Tansiyon
Panik atak tansiyonu diğer tansiyonlarda farlı olarak kişinin çevresel etkilerden etkilenmesi ve beyninin kontrolü  kaybetme sonucu ortaya çıkan tansiyonlarda dır. Beynimiz bu durumda çok fazla hormonsal etkileşim gördüğünden insan daha önce yaşamış olduğu yada olmadığı, birbirinden farklı his ve duyguları karmaşık yaşayabilir. Kendimizi sanki rüyadaymış gibi büyük bir şaşkınlık içende, yaşamla yaşamamak arasında  bir duygu yoğunluğu yaşarız. Bunun vücudumuzun üzerinde etkilerinden biri tansiyonumuzun yükselmesi yada düşmesi sayılabilir. 

Panik atak hastalarının bazıları, atak sırasında yada stresi, endişe durumlarında ortaya çıkan hiper tansiyonunun, hastalar tarafından farklı algılanabilir, kendilerinin hiper tansiyon olduklarının zannede bilirler. Hastalar yüksek tansiyon sebebi ile  kendilerinin beyin kanaması veya felç olacaklarını sanarak hayatta bazı sorumluluklardan kaçındıkları görülmüştür. Bunlar evlilik, işinde başarı ve sorumluluk almayacaklarını düşünürler.

Panik atak tedavisinde kullanılan oldukça etkili ilaçlar mevcuttur. Genel olarak hastalarının büyük bölümü psikoterapi ve ilaç yardımı, özellikle bilişsel-davranışçı terapi uygulayarak hastanın tansiyon hastası olmadığının, bunun sebebinin panik atak olduğu bilincine getirilerek olumlu adımlar attığı görülmüştür. 
]]>
Tansiyon Baş Ağrısı Yaparmı https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-bas-agrisi-yaparmi.html Wed, 07 Nov 2018 17:51:48 +0000 Tansiyon baş ağrısı yaparmı, önce, tansiyonu tanırsak sorunuzun cevabını bulabiliriz. Vücuttaki kan damarlarda belli bir basınç ile dolaşım yaparlar.  Bu basınç kişiden kişiye farklılık gösterebilir ancak bazı sınırla Tansiyon baş ağrısı yaparmı, önce, tansiyonu tanırsak sorunuzun cevabını bulabiliriz. Vücuttaki kan damarlarda belli bir basınç ile dolaşım yaparlar.  Bu basınç kişiden kişiye farklılık gösterebilir ancak bazı sınırlar içerisinde kalmaktadır. Kan basıncı bu sınırları aşarak yükseldiğinde hipertansiyon veya halk dilinde tansiyon yükselmesi adı verilir. Tansiyon yükselmesine bağlı vücutta damar sisteminde değişmeler gözlemlendiği gibi kapalı bir kutuya benzettiğimiz kafa yapısının içindeki damarlar etkilenerek baş ağrılarını oluştururlar. Hatta daha önceden hipertansiyon tanısı konmuş hastalar şiddetli baş ağrıları çektiği zaman hemen doktora basvurulmalidir. Hiçbir sebep olmadan çıkan baş ağrısı, bize mesaj vermektedir. Tansiyon yükselmesine müdahale edilmezse sonucu beyin kanamalarına guden kötü sonuçlar doğurabilir. Beyin kanaması geçiren hasta da ilk belirtiler baş ağrısı,  baş dönmesi ve bilinç bulanıklığıdır. Bu belirtiler birden olabileceği gibi yavaş yavaş olan beyin kanamaları vardır ki örneğin trafik kazası geçiren kişide ilk başta gözükmese bile daha sonra ortaya çıkabilir. 
Tansiyon Baş Ağrısı Yaparmı

Birçok insan başı şiddetli ağrıdığında ilk korktuğu beyin tümörüdür. Bu şikayetle doktora başvurmaları çoğu kez bu sebeple olur. Ancak beyin tümörü belirtileri bir tek baş ağrısı değildir. Uyuşukluk, bulantı-kusma,  baş dönmesi gibi belirtileri ortaya çıkmaktadır. Tansiyonun sebep olduğu baş ağrıları gibi başka nedenden dolayı, baş ağrısı olabilir. 

Baş ağrısının tedavisi için iki yol izlenmektedir. Birincisi baş ağrısına sebep olan hastalığı bulup önlenmek, ikincisi ise ağrı geldiğinde hissettiğimiz can yakıcı ağrıyı dindirmek. Tansiyondan kaynaklanan baş ağrılarını önlemek için, tansiyon dengede tutmak ve bunun için dikkat etmeniz gerekir. Tansiyonu düşürücü haplar,  gibi ilaçlar kullanılır. Baş ağrılarında ise ağrı kesiciler çözüm yollarından biridir.

]]>
Tansiyon Pnömotoraks https://www.tansiyon.gen.tr/tansiyon-pnomotoraks.html Thu, 08 Nov 2018 03:42:19 +0000 Tansiyon pnömotoraks, zamanında teşhis konulmadığı ve tedavi uygulanmadığında meydana gelir. Bunun temelinde yatan etken inspiryumda havanın plevral alana girip buradan ekspiryumda çıkamaması, giderek arttığı için Tansiyon pnömotoraks, zamanında teşhis konulmadığı ve tedavi uygulanmadığında meydana gelir. Bunun temelinde yatan etken inspiryumda havanın plevral alana girip buradan ekspiryumda çıkamaması, giderek arttığı için yaralanmış akciğer ve sağlam akciğerle birlikte kalp ve büyük damarlara baskısı bulunmaktadır. Tansiyon pnömotoraks durumunda plevral kavitede olan yüksek basınçla kalbi diğer tarafta toraks boşluğa itmektedir. Bu durum vena kava, sağ ventrilülü ve sağ atriumu baskılar. Sağ ventrikülün doluşu ile kardiyak output kısıtlanır. Akciğerin birinin kollapsı ve diğer akciğerin kompresyonu, pulmoner vasküler rezistansını artırır, sağ ventrikülde boşaltmayı güçleştirir, ardından kardiyak outputu azaltmaktadır.

Tansiyon pnömotoraks belirtileri nelerdir

 • Siyanoz, dispne, öksürük, taşipne
 • Cilt altında amfizem
 • Boyun damarlarında dolgunluk
 • Bundan etkilenen tarafta göğüs ağrısı olması, akciğer sesinde azalma ve göğüs hareketlerinde asimetri olması
 • Nabzın artması, solunum sayısının artması ve kan basıncında düşme olması
 • Hastada huzursuzluk olması, ajitasyon, göğüs içinde basınç hissi oluşması

Tansiyon Pnömotoraks Tansiyon pnömotoraks durumunda ne yapılmalı

Bu durumda hastaya acil bakım yapılmalıdır. Bunun yapılma amacı plevral boşlukta artmış olan basıncın azaltılmasıdır. Bunu yapabilmek için, ABC değerlendirilerek sürdürülür, eğer hasta ABC sürdürülmesini engellemezse favvler veya se mifawler pozisyonu aldırılır. Tansiyon pnömotoraks hastada açık pnömotoraksa dönüştürülmektedir. Bu sayede giren havanın etkilenmiş olan taraftan çıkması sağlanmış olur. Bu etkilenen bölgeye büyük delikli olan bir iğne yerleştirilmesi ve de kompresyon yapılmasıyla sağlanır. Tansiyon pnömotoraks açık pnömotoraks yarasının örtülmesinden sonra meydana geldiyse, örtünün çıkarılmasından sonra plevral boşlukta birikmiş olan basınçlı hava bu yaradan dışarıya çıkar. Tansiyon pnömotoraks durumunda dakikalar bile önemlidir. Bu yüzden yerinde, acilen bu bakımın yapılması hayat kurtarıcı bir müdahaledir.

]]>
Boyun Fıtığı Tansiyonu Yükseltirmi https://www.tansiyon.gen.tr/boyun-fitigi-tansiyonu-yukseltirmi.html Thu, 08 Nov 2018 19:13:24 +0000 Boyun fıtığı tansiyonu yükseltir mi sorusunun cevabı tesadüfen bulundu. Leed üniversitesi laboratuvarlarında şans sonucu keşfedilen birtakım veriler, bilim adamlarına boyun tutulmasıyla tansiyon rahatsızlıkları araların Boyun fıtığı tansiyonu yükseltir mi sorusunun cevabı tesadüfen bulundu. Leed üniversitesi laboratuvarlarında şans sonucu keşfedilen birtakım veriler, bilim adamlarına boyun tutulmasıyla tansiyon rahatsızlıkları aralarında mühim ilişkiler meydana geldiğini gösterdi.
 
Hastalıkların bir yarısından fazlasının organlarla beyin arasındaki irtibatı imkanı sunan sinirlerle bağlı model meydana çıktığına inanılır,  boyunda oluşan sertlik ve ağrılarla meydana çıkabilecek boyun tutulmasının bununla birlikte az kan basıncına neden olabileceğini uzunca zamandır biliyorlardı. Ama bunun nedenleri bu güne kadar tam olarak model anlaşılamamıştı. Boyun fıtığı, nihai zamanlarda bilhassa gençlerde sık sık karşılaştığımız bir hastalıktır. Boyun düzleşmesine yorgunluk, psikolojik baskı, fazla düşünmenin yol açtığı bir hastalıktır. Boyun düzleşmesi hastalığında, normalde ''C'' ye benzer omurganın fazla miktarda yüklenme, psikolojik baskı benzeri nedenlerden ötürü ''I'' şeklini almasıdır. 

Omurgaların bu belirli meydana iştirak eden tarzı dışına farklı nedenlerden ötürü çıkması birtakım sağlık sorunlarına neden verir. Bel bölgemizdeki ve boyun bölgemizdeki içe kavis tarzı, anatomik natürel duruşun temelini oluşturur ve bu duruşu da narin ve özel diskler oluşturur. Bu disklerin belirli nedenlerden ötürü şeklini yitirmesi ya da kayması boyun düzleşmesine yol açar. Boyun hareketlerinde zorluklar ve müzmin ağrılar, boyun düzleşmesinin en tam olarak bulguları aralarında gösterilmektedir. Boyun düzleşmesi hastalığına faktör meydana iştirak eden bir sebepte boyun bölgesine edinilen darbelerdir. Müzmin ağrılar nedeni ile hekime başvurduğumuz da çekilen MR yardımıyla tam olarak bir olarak meydana çıkacaktır. Hastalığa neden meydana iştirak eden etkenler; öne eğik bir olarak uzunca süre oturmak, fazla yük kaldırma, katı ve fazla yüksek yastıklar kullanmak, kanepe ve yer benzeri huzursuz yerlerde uyumlu olmamış pozisyonda yaslanılması benzeri çok fazla faktör hastalığın başlamasına neden verir. 
 Boyun Fıtığı Tansiyonu Yükseltirmi
Günümüzde boyun ve beyin arasındaki bağlantı üst kısmına yapılmış olan birtakım araştırmalar, boyun adalelerinin kan basıncının denetimi, kalp atış düzeni ve itinalı solunum üstünde çok fazla mühim roller üstlendiğini işaret etmekte. Yapılmış olan bu çalışmaların Nöro bilim mecmuasında yayımlanan neticelerine yönelik, boyun ve beyin arasındaki irtibatların öncelikli model etkilediği sahalar, beynin kan basıncı ve solunum benzeri beden fonksiyonlarını kontrol eden ve biz üst kısmına düşünmezken spontane işleyen bölgeleri. Boyundan iştirak eden hudut sinyallerinin beynin hangi bölgelerinde tahribat meydana getirdiği hudut sistemi biliminin yaratıcısı sayılan Ramon Y Cajal aracılığıyla günümüzden surat sene öncesinde tespit edilmişti. Ama bunun ne türlü gerçekleştiği tam model anlaşılamamıştı. Beynin etkilenen bu kısmı üstünde yepyeni teknolojiler faydalanılarak yapılmış olan ek olarak yayvan bir denetim Leeds Üniversitesi bilim adamlarının araştırmaları yepyeni bir boyuta taşımasını sağladı.
 
Nelere Dikkat Edilmeli 
 • Boyun fıtığı bulguları ve fıtığın ilerleyişi hayat tarzının tertip etmesi ve boyun bölgesini güçlendiren egzersizle mühim ölçüde kontrol altına alınabilir  
 • Boyun fıtığınız varsa ya da boyun fıtığından korunmak amaçlı aşağıdakilere dikkat etmenizi öneririm.  
 • Bilgisayar en başında otururken duruşunuzu kontrol edin 
 • Yürürken dik yürüyün, başınızı öne eğmeyin ve boynunuza yük bindirmeyin 
 • Boyun bölgesini zorlayan ve başın çok kez davranış şeklinde olduğu sporlardan uzak durun 
 • Düzenli egzersiz yapın. Uzman kişiler yüzme, yürüyüş benzeri egzersizleri tavsiye ediyor 
 • Boyun kaslarını güçlendirmek amaçlı egzersiz yapın 
]]>
Yüksek Tansiyon Beslenme https://www.tansiyon.gen.tr/yuksek-tansiyon-beslenme.html Thu, 08 Nov 2018 23:07:52 +0000 Yüksek Tansiyon Beslenme, günümüzde dünya genelinde başlıca rahatsızlıkların başında yer alan yüksek tansiyon dünya nüfusunun 1/4 ünde bulunan rahatsızlıktır. Yüksek tansiyon aralıkları genel olarak en çok tehlikeli aral Yüksek Tansiyon Beslenme, günümüzde dünya genelinde başlıca rahatsızlıkların başında yer alan yüksek tansiyon dünya nüfusunun 1/4 ünde bulunan rahatsızlıktır. Yüksek tansiyon aralıkları genel olarak en çok tehlikeli aralıktır. Tansiyon aralıkları genel olarak kan basıncı ile ilgili olduğundan tansiyonun çok yüksek olması durumunda kan basıncının yüksek olmasından dolayı damarlarda patlama ve kalp sorunları gerçekleşir. Damar patlaması özellikle beyin bölgesinde bulunan damarların patlaması diğer adı ile beyin kanaması gerçekleşir. Bundan dolayı yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunanların çok dikkatli olması gerekmektedir. Tansiyon değerlerinin yükselmesinin başlıca sebebleri genel olarak beslenme ve strese dayalıdır. Üzüntü ve stresten kesinlikle uzak durulmalıdır. Bir diğer önemli tedbir ise beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Yüksek tansiyon beslenme, tansiyon hastaları için çok önemlidir. Bizde sizler için günlük olarak beslenmenizde alınması gereken besinleri yani tansiyon düşürücü olan besinleri ayrı kategorilerde açıklayacak olursak;

Sebzeler; genel olarak içeriğinde bulunan bol liflerden kaynaklı olarak yüksek tansiyon dışında bir çok hastalıklarda etkilidir. Yüksek tansiyon hastaları genel olarak direkt olarak tansiyonu düşürücü sebzeleri tüketerek tansiyon değerlerinin yüksek olmasını önleyebilirler. Fakat belirtmek gerekirse tüm sebzeler için tek kaide sebzelerin çiğ veya haşlanmış olarak tüketilmesi gerekir. Kesinlikle kızartması yapılmamalıdır. Yüksek tansiyon olan hastalar genel olarak sebzelerde ağırlıklı olarak brokoli, patates, kabak, domates ve ıspanak türü sebzeleri bolca tüketmelidir.

Meyveler; genel olarak aynı şekilde sebzeler gibi bol miktarda lif içerdiğinden yalnızca tansiyon hastalıkları için değil bir çok rahatsızlıklarda etkilidir. Yüksek tansiyon beslenme de tüketilen meyvelerin oldukça önemli yararları mevcuttur. Tansiyon hastalarının, tansiyonlarını kontrol altında tutmak için gerekli meyveleri alarak tansiyon değerlerin yükselmesine mani olabilirsiniz. Genel olarak tansiyonu düşürücü meyveler arasında, muz, turunçgiller, elma, çilek, kavun ve şeftali gibi meyveleri tüketerek tansiyon değerlerinizin yükselmesine izin vermeyebilirsiniz. Yüksek tansiyon meyvelerde bir diğer önemli husus meyve sularını kendiniz sıkarak hazırladığınız takdirde kesinlikle içine şeker atmamalısnız. Sıktığınız meyve sularını sade olarak tüketiniz.

Yüksek Tansiyon Beslenme
Süt Ve Süt Ürünleri; genel olarak içerdiği zengin kalsiyumdan dolayı, tansiyon rahatsızlığı ile birlikte aynı zamanda kalp ve damar rahatsızlıkları sorunlarını da ortadan kaldırır. Gerekli miktarda süt ve süt ürünlerini tüketerek tansiyon değerlerinizi koruyabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken tek husus tükettiğiniz süt ve süt ürünlerinin kesinlikle yarım yağlı veya tam yağsız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tahıllar Ve Baharatlar; genel olarak doğru kullanıldığında tansiyon değerlerini bir diğer düşürücü nitelikte olan besinlerdir. İlk olarak tam tahıllarda tüketilmesi gereken besinler kepekli ekmek, esmer pirinç yulaf ve arpa gibi tahılları tüketerek tansiyon değerlerinizi aşağılara çekebilirsiniz. Fakat belirtmek gerekirse kepekli ekmek yerine normal beyaz un ve karbonat gibi ürünler de aynı şekilde tansiyonu yükselten tahıllar arasındadır. Bundan dolayı, kesinlikle hayatınızda beyaz unu ve şekeri çıkarmalısınız. Bir diğer önemli husus ise baharatlarda ise yapmanız gereken hayatınızdan tuzu çıkarmaktır. Tuzu hayatınızda çıkarmak elbetteki zor olacaktır. Bundan dolayı uzmanlar tuz yerine yemeklere baharat ürünlerini kullanmalarını önermektedir. Baharatlar genel olarak tansiyon değerlerinizi aşağılara çekmektedir.
]]>
Yüksek Tansiyon Bitkisel Tedavi https://www.tansiyon.gen.tr/yuksek-tansiyon-bitkisel-tedavi.html Fri, 09 Nov 2018 02:58:54 +0000 Yüksek tansiyon bitkisel tedavi günümüzde birçok insanın uyguladığı yöntemler arasında yer almaktadır. Özellikle tıbbi ilaçların insan vücudu üzerindeki yan etkileri nedeni ile insanları kendisine çekmektedir. Meydana ge Yüksek tansiyon bitkisel tedavi günümüzde birçok insanın uyguladığı yöntemler arasında yer almaktadır. Özellikle tıbbi ilaçların insan vücudu üzerindeki yan etkileri nedeni ile insanları kendisine çekmektedir. Meydana gelen yan etkiler insanların aklına bitkisel tedavi yöntemlerini getirmektedir. Yüksek tansiyon bitkisel tedavi yöntemleri günümüzde son derece geliştirilmiştir. Birçok farklı şekillerde insanlar tansiyonun düşürülmesi için bitkilerden yapılan çaylar, ilaçlar ve diğer ürünler bularak uygulamaktadır. Tansiyon üzerinde bu bitkiler gerçekten de neredeyse en etkili tıbbi ilaç kadar büyük etkiler yaparak kişinin kan basıncının dengelenmesine ve buna bağlı olarak tansiyonun düzelmesine neden olabilmektedir. Tıbbi tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar özellikle yaşlılarda ya da böbrek yetmezliği gibi sorunları olan insanlarda çok büyük problemlerin oluşmasına neden olabildiği için bu kişiler daha çok bitkisel tansiyon tedavileri gibi yöntemleri kullanmaktadır. 

Yüksek tansiyon bitkisel tedavi genellikle insanlar tarafından faydaları görülerek kullanılsa bile bazı insanlarda fayda beklenirken çok büyük zararlar gösterebilmektedir. Bu durumun en büyük nedeni de tabi ki kişilerde bulunan ve varlığı daha önceden bilinmeyen bitkisel alerjilerdir. Bu durumda kişi alerjinin varlığını bilmediği için alerji etkisi ile bazen kişinin cildinde bazen kişinin iç organlarında çok farklı ve tedavisi çok zor belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Yani daha öz bir şekilde belirtmek gerekirse yüksek tansiyon bitkisel tedavi uygulanmadan önce mutlaka kişinin doktor onayını alması ve bazı testlerden geçmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda tansiyon probleminden çok daha büyük problemler meydana gelebilir. Yüksek  tansiyon üzerinde etkili olan bitkisel ürünler daha çok sürekli olarak tansiyon sorunu yaşayan kişilerde etkiler oluşturmaktadır. Özellikle bu bitkilerde kullanılan bitki çayları hem kişiye fayda sağlar hemde kişinin zevk almasını sağlar.

Yüksek Tansiyon Bitkisel Tedavi
Şimdi günümüzde en çok kullanılan ve en çok etki gösteren yüksek tansiyon bitkisel tedavi için kullanılacak bitkilerden bahsedelim.

Bu bitkiler arasında yüksek tansiyon bitkisel tedavi denildiğinde insanların aklına melisa yaprağından yapılan melisa çayı gelmektedir. Ana malzemesi melisa çayı olan bu bitkisel kür, hem lezzetli, hemde zevk verici sıcak bir içecektir. Sizlerde melisa yaprağından yapılan bu çayı evlerinizde yapmak iççin şu adımları izleyebilirsiniz. 

Malzemeler:
 • Altı adet melisa yaprağı,
 • Yarım talı kaşığı rezene tohumu,
 • Birkaç adet papatya,
 • Birkaç adet maydanoz,
 • Bir tutam biberiye
Yapılışı:

Aslında bu bitki çayının yapılışı son derece kolaydır. İçerisinde kullanılan rezene kişilerde rahatlama etkisi yaratarak stresin azalmasını sağlar. Bu nedenle bu bitki çayı yüksek tansiyonun yanında kişilerde muhteşem bir rahatlama etkisi meydana getirir. Öncelikle sıcak su içerisine tüm malzemeleri atın ve birkaç kere karıştırın.
Yapılan bu karışımı birkaç dakika kaynatın ve ocağı kapatarak birkaç dakika beklenir. Malzemeler dibe çökene kadar demlendirilir. Demlenme sonrasında içerisine birkaç damla limon damlatmak lezzeti ve faydaları arttıracaktır. Eğer kişi tadını beğenmez ise bir miktar toz şeker ilave edebilirsiniz. İşte bu bitki çayını günlük olarak tüketin ve etkilerini sizlerde görün. 
]]>
Büyük Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/buyuk-tansiyon.html Fri, 09 Nov 2018 09:39:37 +0000 Büyük tansiyon, tıbbi açıdan risk faktörü oluşturan, olumsuz etkiler belirtecek tansiyon yüksekliği olmaktadır. Tansiyon kişilerin sağlığı için oldukça önemli olan ve sürekli gözetim altında olması gereken şey

Büyük tansiyon, tıbbi açıdan risk faktörü oluşturan, olumsuz etkiler belirtecek tansiyon yüksekliği olmaktadır. Tansiyon kişilerin sağlığı için oldukça önemli olan ve sürekli gözetim altında olması gereken şeylerden biridir. Bunun yanı sıra bir çok tansiyon çeşitleri vardır. Yaşlı olan kişilerde özellikle tansiyon rahatsızlıklarına sık rastlanılmaktadır. Bu nedenden dolayı tansiyon aleti ile sürekli tansiyon ölçülmelidir. Kötü ve yanlış bir bilgide acil olarak doktorla görüşülmesi gerekir. Bunun yanında tansiyon yüksekliği düşüklüğü oldukça tehlikeli olmaktadır ve bazen yüze bazen göze bazense beklenmeyen vücut bölgelerine vurarak kişiyi olumsuz etkilemektedir. Ayrıca tansiyon ilk olarak sıkıntı oluşturabilecek durumu göze vurmasıdır. Göze vuran tansiyon ya tamamen kör etmektedir yada şaşlık oluşturabilir. Birde tansiyon düşüklüğünün olması yüksekliğine göre daha az karşılaşılan bir durum olmaktadır. Ani bir şekilde tansiyon düşmesi, akut kan kayıpları yaşanması vb. hariç tutulduğu zaman düşük tansiyon şikayetine neden olmuyor ise müdahale gerektirmez ve hafif tuz alımı artırılabilir, ani düşmelerde ise hasta sırt üstü yatırılıp ayakları yukarı tarafa gelecek şekilde kaldırılarak tansiyonun toparlanmasını sağlayabiliriz. Fakat ani bir kan kaybı, sıvı kaybı şok gibi durumlarda hemen acil tıbbi yardım istenerek kanama varsa durdurulması, damar yolunun açılması gerekmektedir. 

Büyük Tansiyon

Büyük tansiyon olan kişilere yani tansiyon yüksekliğinde baygınlık geçiren, göze vuran kişiye tuzlu ayran içermek yanlış olacaktır. Ayrıca azda olsa bu şekilde tansiyon normale döner. Tansiyon, kan basıncını ifade etmektedir. Tansiyonun genel olarak belirli normal değerleri bulunmaktadır. Tansiyonun bu değerlerin altına düşmesi veya üstüne çıkması sağlık açısından zararlar verebilmektedir. Tıp dalında tansiyon için bir limit belirlenmiş olmaktadır. Bu limitlere göre; 12/8 normal tansiyon olmaktadır. Büyük tansiyon 13.5, küçük 8.5 üzeri hipertansiyon olarak adlandırılır.  Kalbimiz kanı damarlara atması esnasındaki ölçüme tansiyon denir ve yetişkin insanlar için normal değerleri 10-14 cm ise, kalbin gevşediği yani kanın kal içerisine dolduğu esnada ölçülen kan basıncı olup, normalde 9 cm cıva basıncını geçmemelidir. Tansiyon bebeklerde oldukça düşük değerlerde olup yaşlılarda ise yaş ilerledikçe bu değerler artmaya başlar ve yetişkinlerdeki değerlere yükselir.

Büyük tansiyon adı verilen durum kanın damarlar içerisinde mevcut basıncının artması nedeniyle meydana gelir. Bir insanın normal kan basıncı değeri 130/85 olarak kabul edilir. Günümüzün stresli yaşam şekli ve bozuk beslenme alışkanlıkları nedeniyle ister istemez kişinin tansiyonu yükselme gösterebilir. Büyük tansiyon tıbbi olarak ciddi risk taşır. Bu nedenden dolayıdır ki büyük tansiyonun ihmal edilmemesi gerekir ve hemen gereken önlemlerin alınması uygun görülür. Ateroskleroz rahatsızlıkları, kalp ve böbrek rahatsızlıkları büyük tansiyonun en bilinen zanlısıdır. Fakat büyük tansiyon sadece bu nedenlere bağlı olmayabilir. İhmal edilen hastalık belirtileri ciddi boyutlara erişerek inme veya ölümlere kadar ilerleme gösterir.

]]>
Gizli Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/gizli-tansiyon.html Fri, 09 Nov 2018 19:17:36 +0000 Gizli Tansiyon, hemen hemen herkesin baş belası olup küçük büyük demeden herkesin şikayetçi olduğu durumlardan biri olmaktadır. Kalp hastalıkları, inme ve böbrek yetersizliğine kadar gidebilen yüksek ve gizli tansiyonun belirt Gizli Tansiyon, hemen hemen herkesin baş belası olup küçük büyük demeden herkesin şikayetçi olduğu durumlardan biri olmaktadır. Kalp hastalıkları, inme ve böbrek yetersizliğine kadar gidebilen yüksek ve gizli tansiyonun belirtileri; sabahları ense bölgesinde ağrı, nefes darlığı, çarpıntı, baş dönmesi, baş ağrısı ve sık sık idrara çıkma olarak açıklanmaktadır. Genel olarak doktorlar gizli tansiyon durumunun oldukça riskli olduğunu bildirmektedir. Özellikle gizli tansiyon çok yüksek olduğu halde bazı hastalarda hiç bir şekilde şikayet yaratacak bir durum yaratmaya bilir. Bu durum hasta kişi açısından tehlike sinyali olabilmektedir. Gizli tansiyon gelişiminde, genetik faktörler, yaş ve cinsiyet değiştirilemeyen risk faktörlerinden olmaktadır. 50 yaşın altında ki erkeklerde, 50 yaş üstünde ise kadınlarda gizli tansiyon görülme oranının genclere göre arttığı bilinmektedir. Gizli tansiyondan korunmak için aşırı kilo almaması gerekir ve kiloya çok dikkat edilmeli, sigara ve alkol kullanımı ile aşırı tuz tüketiminden uzak durulmalı, stresten uzak durulmaya çalışılmalıdır.

Kalp ve dolaşım yetmezliği olan hastaların yüzde 75′inde bu hastalıkların nedeninin gizli tansiyon olduğu her uzman tarafından net bir şekilde açıklanmaktadır. Tansiyon yükselmesinin damar duvarlarında olan kalınlaşma gibi belirgin değişikliklerin oluşması ile tıkayıcı damar hastalıkları, anevrizmalar ve böbrek yetmezliği gibi bir sürü doku bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir. Özellikle gizli tansiyona en tehlikeli olan durum ise alkol alımı olmaktadır. Alkol tüketildiği zaman gizli tansiyon durumu ilerler ve iş ciddiye binecek şekilde sorunlarla karşılaşılabilir ve sorunlar hızla ilerler. Ayrıca yüksek tansiyonun yarattığı belirtiler ise anlaşılmayacak gibi değildir. Herhangi bir uzmana anlatılan şikayetlerle bile teşhis koyulabilir. Gizli tansiyonun belirtilerinden biri bulanık görme oluştururken, bir başka gizli tansiyonun belirtisi ise burun kanaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca ayaklarda oluşan şişlikler de gizli tansiyona ait olup dikkat çekmektedir. Kişide çok yüksek şekilde çarpıntılar oluşturur. Ayrıca yaz kış demeden gizli tansiyon kişide terlemeler yaratarak kendini gösterir. Genellikle gizli bir şekilde vücutta kişiyle birlikte hayata devam eden bu tansiyon sıkıntı 9lusturabilecegi için sağlıklı olan kişiler bile aralıklar ile tansiyonu ölçtürmesi gerekmektedir.

Gizli Tansiyon
Kişi gizli tansiyonu hissettiği durumlarda mutlaka bir uzman tarafından kontrol olunup önerisi ile hareket etmelidir. Aksi halde kalp ritminde bile değişiklik yatabilir ve bu durum nedeni ile ölümlere bile ilerleyebilir. Birde bu durumu hisseden kişi mutlaka sigara, tuz, asitden uzak durmalı ve kaçınmalıdır. Aksi halde kan dolaşımı basıncı artarak atardamarı bile patlatabilir. Yada kalp firmalarına yada kalp krizine yol açar.
]]>
Küçük Tansiyon https://www.tansiyon.gen.tr/kucuk-tansiyon.html Sat, 10 Nov 2018 18:48:33 +0000 Küçük Tansiyon, Tıpta hipotansiyon olarak adlandırılmakta olan küçük tansiyon, henüz nedeni belirlenmemiş olan bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Fakat önemli bir nokta, tansiyonu genel olarak düşük kabul gö Küçük Tansiyon, Tıpta hipotansiyon olarak adlandırılmakta olan küçük tansiyon, henüz nedeni belirlenmemiş olan bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Fakat önemli bir nokta, tansiyonu genel olarak düşük kabul görülen değerlerde seyreden ve bununla ilgili hiçbir problem yaşanmadan, sağlıklı şekilde hayatına devam eden kişilerde olmaktadır. Bundan dolayı tansiyonun vücut için bir sorun olup oluşturmadığını sadece yine vücudun oluşturduğu sinyallerden anlarız. Baş dönmesi belirtisi, sersemlik belirtisi, mide bulantısı, göz kararması, nefes almakta zorluk yaşanması, halsizlik hissi, yüz renginin solması gibi belirtiler tansiyonun sorun oluşturacak şekilde düştüğüne işaret edebilir. Bazı durumlarda örnek verecek olursak çok terlediğinizde, kötü bir haber aldığınızda ya da uzun süre aç kaldığınızda neden tansiyonunuzun düştüğünü tahmin edebilirsiniz. Fakat tansiyonunuz sık sık düşüyor ve belirtiler sık olarak tekrarlanıyorsa eğer, mutlaka buna neyin sebep olduğu araştırılmalıdır. Küçük tansiyonun nedenleri bazı kalp rahatsızlıklarından, vücudun susuz kalmasına veya vitamin eksikliğine veya kansızlığa kadar uzanır.  Küçük tansiyon, bir doktor muayenesiyle sebebi tespit edildiği takdirde genellikle geçici ve tedavi edilir. Sağlığınız adına tehdit oluşturmasından dolayı tansiyonun tehlikeli biçimde düşmüş olması gerekmektedir. Tansiyonun düşmesi kesinlikle tehlike habercisi olmamakla birlikte çok ciddi bir düşüş, vücudu oksijensiz bırakarak hayati organların zarar görmesine sebep olabilir. 

Küçük tansiyon çok fazla düşüş gösterdiği zaman vücuttaki kan akışının organlara yeterince oksijen ve besin taşıyamaması söz konusu olmaktadır. Bu durumda kişiler bilinç kaybı yaşar ve hatta tansiyonu ciddi şekilde düşen hastalar şok veya felç oluşabilir. İşin aslı kişilerin yaşı ilerleme gösterdikçe küçük tansiyon şikayetlerinin ortaya çıkması da beklenmekte olan bir husus olmaktadır. Büyük tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların küçük tansiyon şikayetine neden olması da başka bir olasılıktır. Kronik olarak meydana gelen ve sürekli olarak tansiyonu düşük olan kişiler çoğunlukla uzanır veya oturur pozisyondayken ayağa kalktıklarında sersemleme, baygınlık hissi yaşanmaktadır. Kişilerin midesi bulanır ve rengi solar. Strese bağlı olarak, yaşa bağlı olarak, hava sıcaklığı yada en son ne zaman yemek yendiği gibi küçük tansiyon oluşumuna neden olan çeşitli etkenler olmaktadır. Uzun süre boyunca yatakta kalmak da tansiyon geçici olarak düşmesine sebep olabilir. Bu etkenler tansiyonda büyük bir düşüşe sebep olmaz fakat neden başınızın döndüğünü veya yataktan kalkarken uykulu olduğunuzu açıklar. Sersemleme hissine neden olan tansiyon düşüklüğü en çok kullanılan ilaçlara veya vücudun susuz kalmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Küçük TansiyonKüçük Tansiyon Kimlerde Görülür

Küçük tansiyon her yaştan kişiyi etkiler. Fakat belli bir yaş grubunda küçük tansiyon görülmesi daha fazla olmaktadır. İleri yaştaki kişilerde daha çok ortostatik hipotansiyon görülürken çocuk ve genç yetişkinlerde daha fazla nörojenik hipotansiyona rastlanmaktadır. Pek çok nedene bağlı olarak vücudu susuz kalan kişiler de küçük tansiyon riski vardır. Tansiyon ilacı benzeri ilaç kullanan kişiler, parkinson gibi merkezi sinir sistemi hastalıkları olan kişiler yada kalp rahatsızlıklarından şikayetçi olan kişiler de yine küçük tansiyondan şikayet edebilirler. Küçük tansiyon açısından risk oluşturan diğer faktörler ise uzun süre hareketsiz kalmak ve gebelik durumudur. Özellikle gebeliğin ilk 6 ayında küçük tansiyon normal kabul görülür. Genellikle hamileliğin sonrasında tansiyonla ilgili şikayetler ortadan kalkacaktır. Küçük tansiyona en uygun olan tedavi, tansiyonun düşmesine enden olan faktöre göre farklılık gösterir. Örnek verecek olursak eğer kan kaybı sebebiyle küçük tansiyon oluşmasında en iyi tedavi kan nakli veya kaybedilen sıvıların damardan verilmesi işlemidir.]]>